Nie mogę wstać z łóżka! Poranna depresja: objawy i jak ją rozpoznać - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Nie mogę wstać z łóżka! Poranna depresja: objawy i jak ją rozpoznać

Nie mogę wstać z łóżka! Poranna depresja: objawy i jak ją rozpoznać

Autor zdjęcia/źródło: Problem ze wstaniem z łóżka może mieć różne przyczyny @pixabay

Budzisz się rano przygnębiona i w złym nastroju? Poranna depresja to nie mit. Poznaj jej objawy i zobacz, jak sobie z nią radzić.

Okazuje się, że przygnębienie, smutek, rozbicie, ale także zniechęcenie występujące w depresji mogą być powiązane z dobowym rytmem i występować mniej więcej o tych samych porach dnia. Często specjaliści obserwują ostatnio wyjątkowe nasilenie tych symptomów rano, po przebudzeniu. Zespół tych powtarzających się codziennie rano objawów został nazwany „poranną depresją”.

Nie chce Ci się wstać? Poranna depresja? Zobacz objawy

Poranna depresja czasem bywa po prostu jednym ze stadium depresji uogólnionej, której objawy bardzo nasilają się z rana, po przebudzeniu, i stopniowo zmniejszają  się lub zanikają w ciągu dnia. Bywa również, że poranne przygnębienie występuje tylko okresowo, a potem zanika – wówczas nie należy łączyć tego stanu z chorobą depresyjną.

Poranna depresja: typowe objawy

 

Aby potwierdziło się rozpoznanie depresji osoba nią dotknięta powinna odczuwać zespół minimum 5 objawów w czasie dłuższym niż dwa tygodnie.

Jednym z podstawowych kryteriów jest zdecydowanie obniżony nastrój i brak uczucia przyjemności z wykonywanych czynności.  Charakterystyczne dla porannej depresji będą również:

- przygnębienie i zły nastrój trwający zwykle przez cały dzień,

- brak przyjemności z jedzenia, utrata masy ciała

- zaburzenia snu – trudności z zasypianiem, budzenie nocne, albo przeciwnie nadmierna senność przez cały czas

- poczucie bezcelowości działań

- spadek poczucia własnej wartości

- trudności z koncentracją

- niemożność  podjęcia decyzji

- trudności z wstaniem z łóżka i dobudzeniem się

- trudności ze zrozumieniem rano kierowanych słów lub przekazów

- duże trudności w wykonywaniu zwykłych porannych czynności – toaleta, mycie zębów itp.

Charakterystyczne dla porannej depresji jest to, że objawy te zwykle zanikają w ciągu dnia, umożliwiając osobie chorej normalne funkcjonowanie.

Lekarze dotychczas nie znaleźli konkretnej przyczyny porannej depresji – wiążąc  jej występowanie z zaburzeniami cyklu dobowego. Wahania nastroju i samopoczucia są normalne dla wielu osób  w ciągu dnia, jednak osoby z poranną depresją przeżywają i odczuwają je znacznie głębiej, niż inni.

Jeśli codziennie rano świat wydaje Ci się wyjątkowo nieprzyjaznym miejscem, masz problemy ze wstaniem z łóżka i przygotowaniem się do wyjścia z domu – może warto odwiedzić specjalistę, który pomoże wrócić do dobrego rytmu dobowego?

Czytaj też:

>> Sól gorzka - jak działa?

>> Jaki dziadek taki wnuk - nowe badania!