Najnowsze badania: Rodzice zawsze faworyzują dzieci? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najnowsze badania: Rodzice zawsze faworyzują dzieci?

Możesz zaprzeczać i mówić, że Ty z pewnością tego nie robisz, ale… Fakty są takie i podpierają je badania naukowe, że każdy rodzic, być może nieświadomie, faworyzuje któreś z dzieci.

Rodzeństwo lubi być o siebie zazdrosne. O podziały nie trudno. Dobrze znasz to zagadnienie, prawda? Jeśli masz w domu jedynaka, to być może wkrótce poznasz smak faworyzowania, jeśli planujesz drugie dziecko. Jak faworyzujemy dzieci i wreszcie dlaczego wzbudzamy siostrzaną lub braterską rywalizację?

Zdjęcie: pixabay.com

Mówimy: „Kocham Was tak samo”, ale jak pokazują badania faworyzowanie jest silniejsze od nas i każdy rodzić wybiera dziecko, które traktuje lepiej od pozostałych. Jak pokazują najnowsze badania przeprowadzone przez Katherine Coger z Uniwersytetu w Kaliforni rodzice mimowolnie faworyzują dzieci, a już na pewno dzieci w rodzinie traktowane są w odmienny sposób.

Matki i ojcowie faworyzują!

Katherine Coger przez 3 lata swoich badań monitorowała dokładnie 384 rodziny. Jakie są rezultaty jej badań?

74% matek różnicuje dzieci, traktując je w odmienny sposób.

70% ojców zachowuje się podobnie

Powyższe statystyki badaczka argumentuje trzema wnioskami.

  1. Preferujemy podobieństwo i faworyzujemy dziecko bardziej podobne do nas samych.
  2. Ma miejsce zjawisko „zwycięskiej preferencji”, które  polega na tym, że wybieramy dziecko, które realizuje nasze niespełnione ambicje.
  3. Rodzicom łatwiej zbudować więź z dzieckiem tej samej płci.

Młodsze vs. starsze

Zwykle twierdzimy, że to młodsze dziecko jest faworyzowane. Jak się okazuje jednak nie jest to regułą i raczej to najstarsze dziecko zawłaszcza najwięcej czasu rodziców, ponieważ jest tym pierwszym dzieckiem z którego narodzinami wiążą się najbardziej ekscytujące emocje.

Faworyzowanie jest naturalne

Jak przekonuje badaczka faworyzowanie jest nieodłącznym elementem naszej natury, dlatego pojawia się także w przypadku rodzicielstwa. Kiedy zauważymy, że nieco faworyzujemy jedno z dzieci nie musimy się tym przejmować, ponieważ na różnych etapach ich rozwoju i w różnych okresach dla całej rodziny relacje między potomkami a rodzicami będą się różnie rozkładać. Jak mówi socjolożka - "Każde dziecko ma wrażenie, że jego brat czy siostra ma lepiej. Nieważne, na którym dziecku się skupiamy, młodsi i starsi wiedzą, że zawsze istnieje jakiś faworyt".

Czy jesteś świadom tego, że faworyzujesz swoje dziecko? Porozmawiajmy na forum >>

Bezstresowe wychowanie i „matka na żądanie” czy wypaczamy Spocka? >>


Najnowsze komentarze

  • 159.205.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Całą trójkę kocham tak samo. Każde z dzieci jest niepowtarzalne charakterologicznie i to stanowi w jaki sposób do nich podchodzę, pozdrowionka
  • Awatar użytkownika Isabella1967
    Isabella1967Ikona zgłaszania komentarza
    Nie rozumiem jak można faworyzować któreś ze swoich dzieci. Faktycznie zdarza się tak że młodszemu dziecku poświęca się może troszke więcej uwagi ale to jest naturalne.
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    o nie! będę kochała każde dziecko tak samo!