Na ratunek małemu alergikowi, czyli sposoby na alergię u dzieci - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Na ratunek małemu alergikowi, czyli sposoby na alergię u dzieci

Na ratunek małemu alergikowi, czyli sposoby na alergię u dzieci

Autor zdjęcia/źródło: Sposoby na alergię u dzieci, v.iwash Freepik

Coraz częściej zapadamy na alergie, które należą do jednych z najpopularniejszych (niestety) chorób cywilizacyjnych. Osoby dotknięte alergią wiedzą doskonale, że potrafi utrudniać życie, jak więc mają sobie radzić z chorobą dzieci? Poznajcie sposoby na alergie u dzieci.

Alergie dają różne objawy, dlatego metody zapobiegania im oraz ich leczenia są także różne. Aby uporządkować temat sprawdźmy, jakie rodzaje alergii mogą dotykać dzieci w zależności od wieku, jak im zapobiegać i jak je leczyć. Należy rozróżnić trzy rodzaje alergii:

  • skórne, na które zapadają często niemowlęta z powodu stosowania nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji tak malutkich dzieci i niewłaściwego doboru ubranek
  • pokarmowe, u dzieci o już rozszerzonej diecie
  • wziewne, którym poświęcam ten artykuł

Wraz ze wzrostem dzieci przyczyny pojawienia się nowych rodzajów alergii także rosną. Dzieci w wieku przedszkolnym zaczynają zapadać na alergie wziewne, co oznacza, że grożą im reakcje alergiczne związane z okresowym pyleniem roślin, a także kurzem czy obecnością zwierzaka w domu. Dzieci zaczynają kichać i cierpieć na przewlekły katar. Każdy, kto przeżył chorobę maluszka wie jak trudno ulżyć dziecku, które z powodu zatkanego noska nie może spać.

Uczulenie czy przeziębienie?

Dziecko kicha i ma katar, to alergia czy przeziębienie? Jak to sprawdzić? Objawy alergii wziewnej i przeziębienia bywają bardzo podobne - rozpoczynają się katarem, oczy mogą łzawić a gardło pobolewać. Pierwsza myśl, jaka się nasuwa, to przeziębienie, zwłaszcza, gdy objawy pojawiają się jesienią lub zimą. Oto jak rozpoznać różnice pomiędzy przeziębieniem a uczuleniem:

Przeziębienie oprócz kataru cechuje ból gardła, często dochodzą bóle głowy, podwyższona temperatura i ogólne rozbicie organizmu. Przeziębienie pojawia najczęściej w okresie jesienno-zimowym, jest wynikiem infekcji bakteryjnej lub zakażenia organizmu wirusem, zazwyczaj przechodzi po kilku dniach. 

Alergia może trwać bardzo długo, jej utrzymywanie się jest ściśle związane z kontaktem z alergenem. Najczęściej pojawia się wiosną, choć uczulenia na kurz i sierść nie są powiązane z porą roku. Katar alergiczny różni się od tego wywołanego przeziębieniem, jest cieknący i wodnisty. Alergii raczej nie towarzyszy podwyższona temperatura i bóle głowy. 

Testy alergiczne

Gdy już wstępnie rozpoznamy alergię, wszelkie niepokojące objawy należy zgłosić lekarzowi, ponieważ na własną rękę nie można podejmować leczenia dziecka, zwłaszcza, że bez przeprowadzenia testów nie da się jasno określić, na jaki rodzaj alergii dziecko cierpi. 

Testy skórne pozwalają już w ciągu 20 minut od ich wykonania rozpoznać rodzaj alergii. Na skórę przedramienia lub pleców nanosi się kroplę alergenu (alergenów może być około 20) a następnie nakłuwa w tym miejscu skórę. Jeśli po wyznaczonym czasie (maksymalnie 30 minut) w miejscu nakłucia pojawi się zaczerwienienie lub obrzęk oznacza to alergię. Zabieg ten nie należy do przyjemnych, dziecko najpierw się nudzi podczas nakładania alergenów, a potem odczuwa liczne nakłucia.

Testy z krwi robi się zazwyczaj dzieciom poniżej 3 roku życia (tylko jedno nakłucie aby pobrać krew). Polegają one na oznaczeniu przeciwciał dla najczęściej wystepujących alergenów pyłkowych.

Zapobieganie alergii

Jeśli testy potwierdzą rodzaj alergenów wpływających na nasze dziecko, czasami można obejść się bez leczenia, wystarczą metody zapobiegawcze:

  • w wypadku alergii na sierść kontakt dziecka ze zwierzęciem powinien być ograniczony a najlepiej zupełnie wyeliminowany

  • uczulenie na kurz można zmniejszyć dzięki szczególnej dbałości o czystość otoczenia dziecka, regularną wymianę pościeli i pranie (lub mrożenie) przytulanek

  • uczuleniom na pylące rośliny jest nieco trudniej zapobiegać, można jedynie ograniczyć maluchowi wychodzenie z domu w czasie wzmożonego „ataku” pyłków

Leczenie

Jeśli metody profilaktyczne zawodzą, ostatecznym rozwiązaniem w walce z alergiami wziewnymi pozostają preparaty lecznicze.


Laboratoria PolfaŁódź CALCIUM ALERGO PLUS® JUNIOR

Jedyny preparat dla dzieci z unikalną formułą triple action.

Suplement diety Laboratoria PolfaŁódź Calcium Alergo Plus® Junior dla dzieci od 4 roku życia, zawiera optymalne proporcje wapnia w postaci mleczanu wapnia, cynku oraz rutozydu, które wzmacniają siły obronne organizmu. Wapń przyczynia się do prawidłowego przekaźnictwa nerwowego.

Cynk wspiera pracę układu odpornościowego.




Najważniejszą rzeczą w walce z uczuleniami jest wiedza, z jakim rodzajem alergii ma się do czynienia. Poza obserwowaniem organizmu dziecka, nic nie jest w stanie zastąpić rzetelnej diagnozy lekarza alergologa. Dzięki trafnemu rozpoznaniu alergii można podjąć leczenie, a rodzice mogą ułatwić dziecku funkcjonowanie. Oczywiście przeprowadzanie testów skórnych nie jest przyjemne, ale jest skuteczne i pozwala wdrożyć najlepsze z możliwych form leczenia alergii.


ZOBACZ TAKŻE:

Kalendarz pylenia roślin 2017 - DO DRUKU!>>

Alergia w ciąży – co warto wiedzieć? >>

Co warto wiedzieć o alergii na pyłki? >>

Najnowsze komentarze

  • 94.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    też u mnie w domku stosujemy takie naturalne wspomagacze przecie alergii, ale zawsze z lekiem.
  • 94.254.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Uwielbiam domowe sposoby na alergię, ale jako dodatek do leczenia. Takie wspomaganie :)
  • 79.184.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Porządny oczyszczacz powietrza powinien być w każdym mieszkaniu. Przy takich zanieczyszczeniach jakie obecnie są to , moim zdaniem podstawa.