Z moczeniem nocnym mamy do czynienia, gdy 4-letnie dziecko co najmniej dwa razy w tygodniu oddaje mocz podczas snu. Jeśli ta przypadłość nie będzie leczona może dojść do zaburzeń emocjonalnych. Dziecko w wieku szkolnym przeżywa to szczególnie dotkliwie. Ma poczucie winy, czuje się zawstydzone i zaczyna się izolować.
Przyczyny moczenia nocnego
Mogą to być nieprawidłowe czynności dolnych dróg moczowych, tj. zmniejszona pojemność pęcherza moczowego lub zwiększona ilość moczu nocnego, wada anatomiczna układu moczowego lub zakażenie dróg moczowych. Zwróć uwagę czy dziecko nie skarży się na ból lub pieczenie podczas oddawania moczu i czy nie ma podwyższonej temperatury ciała. Moczenie jest chorobą, którą można leczyć. Odpowiednio wczesna diagnostyka pozwala wykluczyć lub potwierdzić występowanie schorzeń układu moczowego, a także często wyjaśnić i rozwiązać problem.
W powyższych przypadkach nie leczy się objawu, jakim jest moczenie, a jego przyczynę. Lekarz powinien wziąć pod uwagę konflikty rodzinne, rozwód rodziców, problemy w przedszkolu bądź w szkole lub pojawienie się młodszego rodzeństwa.
Zmniejszona pojemność pęcherza moczowego uniemożliwia dziecku utrzymanie spływającego do pęcherza z nerek moczu. W tej sytuacji podejmuje się leczenie, które ma na celu stopniowe zwiększenie pojemności pęcherza. Stosuje się odpowiednie leki zmniejszające napięcie mięśnia pęcherza moczowego. Dzięki temu zmniejsza się czucie w pęcherzu, a dziecko rzadziej oddaje mocz. Wydłużenie czasu pomiędzy wizytami w toalecie, stopniowo zwiększa pojemność pęcherza. Leczenie trwa zazwyczaj 3-4 miesiące, ale zdarza się, że trzeba je kontynuować dłużej.
Zwiększona pojemność pęcherza moczowego występuje wtedy, gdy dziecko mimo prawidłowej pojemności pęcherza moczowego nie jest w stanie utrzymać nocnego moczu do rana. Problemem okazuje się być nieodpowiednie zagęszczanie moczu. Aby pozbyć się tego problemu podaje się dziecku przed snem leki pobudzające nerki do prawidłowego zagęszczania moczu. Chociaż rodzice mogą zauważyć poprawę już po 2-3 dniach, leczenie trwa co najmniej 3 miesiące. Wielokrotnie kontynuuje się leczenie znacznie dłużej, nawet 1-2 lata.
Jak powinnaś wspierać dziecko w tych trudnych chwilach?
- upewnij się, że dziecko tuż przed snem opróżniło pęcherz moczowy.
- zmniejsz ilość podawanych napojów na 2 godziny przed pójściem do łóżka. W żadnym wypadku dziecko nie może wypijać przed snem napoi gazowanych. Odzwyczaj też dziecko od zasypiania z butelką pełną mleka.
- dzieci po ukończeniu 4 roku życia powinny spać bez pieluch lub pieluchomajtek. Chociaż na pewno będzie to dla ciebie znaczne utrudnienie. Brak zabezpieczenia w tej postaci zwiększy motywację dziecka do utrzymania moczu w pęcherzu. Dodatkowo kontroluj mokre i suche noce.
- chwal dziecko i nagradzaj za każdą suchą noc. Pozytywne wsparcie ze strony rodziny mobilizuje dziecko do kontrolowania swojego pęcherza moczowego. Wysadzaj dziecko w nocy, gdyż wytwarza to korzystny odruch budzenia się w sytuacji pełnego pęcherza. Z czasem dziecko będzie budziło się samo. Postaw wtedy przy łóżku nocnik lub zostaw świecącą lampkę w pokoju dziecka, na korytarzu i w łazience. Ułatwi to dziecku wizytę w toalecie.
- podawaj leki według zaleceń lekarza. Leczenie farmakologiczne w znacznym stopniu pozwala rozwiązać problem nocnego moczenia u dzieci.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: