Meningokoki - niewidzialne zagrożenie dla Twojego dziecka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Meningokoki - niewidzialne zagrożenie dla Twojego dziecka

Choroby wywoływane meningokokami są śmiertelnie groźne dla dzieci. Najwięcej zachorowań dotyczy dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli. Okres zimowo-wiosenny sprzyja zachorowaniom – mamy do czynienia z masowymi infekcjami górnych dróg oddechowych, ponieważ bakterie przenoszą się głównie drogą kropelkową...

Meningokoki - niewidzialne zagrożenie dla Twojego dziecka

Autor zdjęcia/źródło: fot. materiały prasowe

Meningokoki (Neisseria meningitidis) to bakterie, które wywołują groźne zakażenia, takie jak: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i posocznicę – wspólnie określane są mianem inwazyjnej choroby meningokokowej. W Polsce najczęściej występują meningokoki należące do dwóch serogrup B i C. Stanowią one przyczynę 90% wszystkich zachorowań, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Meningokoki z grupy C są odpowiedzialne za najgroźniejsze dla życia dziecka schorzenia – sepsę.

Dlaczego dzieci?
Przed ukończeniem szóstego roku życia, w porównaniu do innych grup wiekowych, dzieci są najbardziej podatne na zakażenie. Ich system odpornościowy nie jest wystarczająco dobrze rozwinięty, a tym samym nie może się bronić tak, jak organizm osoby dorosłej. Warto przy tym pamiętać, że nasze pociechy mogą się zarazić od osób starszych – niekoniecznie tylko od rówieśników, ponieważ około 10% populacji to nosiciele tych bakterii! Nie oznacza to oczywiście, że wszyscy zachorują, jednak ich obecność wśród dzieci podnosi ryzyko zakażenia wśród maluchów. Zdając sobie z tego sprawę kwestia szczepień ochronnych przeciwko meningokokom powinna stać się priorytetem w dbaniu o bezpieczeństwo dzieci.

...jak zwykła infekcja
Meningokoki znajdują się w wydzielinie jamy nosowo-gardłowej człowieka. Nosicielem bakterii może być zdrowy człowiek, który nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Do zakażenia dochodzi na skutek kontaktu z bezobjawowym nosicielem lub osobą już chorą. Bakterie są przenoszone, jak większość infekcji górnych dróg oddechowych, czyli drogą kropelkową, poprzez bezpośredni kontakt – pocałunek, oraz przez używanie wspólnych naczyń i sztućców. Wzrost zachorowań obserwuje się w okresie zimowo-wiosennym oraz jesienią. W tym czasie dochodzi bowiem do masowych infekcji górnych dróg oddechowych - bakterie przenoszą się zatem w trakcie kichania i podczas kaszlu.

Choroby wywołane menigokokami zabijają!
Zakażenia wywołane przez meningokoki przebiegają jako ropne zapalenie opon mózgowych lub zakażenie krwi – posocznica, sepsa. Schorzenia te są przyczyną uszkodzeń mózgu oraz umieralności dzieci oraz dorosłych na całym świecie. Zakażenia sepsą wywoływane meningokokami, serogrupą C powodują śmierć u 10% chorych, zaś u dalszych 20% wywołują trwałe uszkodzenia neurologiczne takie, jak niedosłyszenie, uszkodzenia mózgu, ataki epileptyczne lub utrata kończyn. Neisseria meningitidis może także wywoływać: zapalenie gardła, płuc, ucha środkowego, osierdzia, wsierdzia, stawów i inne.

Szczepienia są najskuteczniejszym sposobem zapobiegania
Szczepienie jest możliwe do wykonania właściwie w każdym momencie życia dziecka. Powinien je zalecić lekarz, który uprzednio przeprowadzi badanie kwalifikujące do szczepienia. Przeciwwskazaniem do wykonania iniekcji jest infekcja, której towarzyszy gorączka lub zaostrzenie choroby przewlekłej.

Informacja prasowa