Laptopy dla czwartoklasistów: rodzice podpiszą umowę - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Laptopy dla czwartoklasistów: rodzice podpiszą umowę

Laptopy dla czwartoklasistów: rodzice podpiszą umowę

Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa pvproductions na Freepik

Już we wrześniu uczniowie i nauczyciele będą mogli korzystać z darmowych laptopów. Są jednak pewne haczyki.

Program „Laptop dla ucznia” to rządowa inicjatywa, której celem jest wsparcie dzieci i młodzieży w rozwoju kompetencji cyfrowych. Realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji program zakłada, że każdy uczeń IV klasy szkoły podstawowej w Polsce otrzyma na własność bezpłatny laptop. Sprzęt może być wykorzystany do nauki, rozwoju kompetencji cyfrowych oraz talentów i zainteresowań. Wsparciem objęci zostaną uczniowie szkół publicznych i niepublicznych.

Laptop dla ucznia: już na początku roku szkolnego

Prawie 400 tys. uczniów klas czwartych otrzyma w tym roku darmowe laptopy. Sprzęt ma trafić do uczniów już na początku roku szkolnego 2023/2024. Co istotne, dodatkowo nauczyciele otrzymają bon na zakup laptopa w wysokości 2,5 tys. zł. Taka inwestycja ma wesprzeć dzieci, młodzież oraz nauczycieli w rozwoju kompetencji cyfrowych.

Laptop dla ucznia: warunki

Uczniowie będą mogli korzystać z przydzielonych laptopów w swoich domach, jeśli rodzice zgodzą się na proponowane warunki użytkowania. Projekt rozporządzenia dotyczący bezpłatnych laptopów dla dzieci zakłada bowiem, że nie będzie można dowolnie nimi rozporządzać. Nie będzie można na przykład ich sprzedać przez 5 lat, a na wezwanie trzeba również laptop okazać. Co ważne, laptopu nie będzie można też użyczać osobom trzecim, a także nie należy z niego usuwać oznaczeń graficznych (logotyp, naklejka programu itp.). Co do zasady laptop będzie własnością rodzica którzy odbierając sprzęt w szkole będzie musiał zawrzeć specjalną umowę w formie protokołu odbioru.

Jeśli rodzice nie będą się chcieli zgodzić na proponowane warunki, laptop pozostanie w szkole, do dyspozycji danego ucznia.

CZYTAJ TEŻ >> Testowanie na początek roku szkolnego: wzmacniamy odporność dziecka