W koszyczku mogą się znaleźć różne pokarmy. W każdym regionie Polski są inne zwyczaje dotyczące jego zawartości, ale te najważniejsze produkty są niezmienne. Koszyczek wielkanocny ma też swój określony wygląd. Jest on przeważnie wiklinowy i wyłożony białą serwetką, na której umieszcza się pokarmy. Można go również przyozdobić wstążkami, kokardami, papierowymi lub prawdziwymi kwiatami oraz gałązkami bukszpanu lub borówki. Te ostatnie również są symbolem oznaczającym radość ze zmartwychwstania.
Koszyczek wielkanocny – co do niego włożyć?
W Święconce muszą znaleźć się przede wszystkim te produkty:
- Chleb – symbol ciała Chrystusa ofiarowanego na krzyżu za nasze grzechy. Jest on również symbolem chleba powszedniego, czyli dostatku i dobrobytu.
- Jajko – symbol nowego, rodzącego się życia jest analogią do zmartwychwstania Chrystusa jako odnawiającego się życia.
- Wędlina – najczęściej kiełbasa, jako symbol dobrego zdrowia oraz płodności.
- Baranek – z cukru, ciasta, czekolady czy marcepana symbolizuje Chrystusa ofiarującego się za nasze grzechy, idącego na krzyż „jak baranek na rzeź”, ale zwyciężającego śmierć. To najbardziej wymowny symbol zmartwychwstania, przezwyciężenia śmierci i zła.
- Sól – jest symbolem oczyszczenia i prawdy, oczyszcza z grzechu, nadaje też smak nie tylko potrawom, ale całemu życiu.
- Woda – symbolizuje tak jak sól oczyszczenie oraz przygotowanie do nowego życia.
Do tradycyjnych potraw w koszyczku często dodajemy również coś od siebie, aby koszyczek był piękny, kolorowy i bogaty. Są to przede wszystkim czekoladowe lub cukrowe zajączki, puszyste kurczaczki lub jajka z czekolady w kolorowych opakowaniach, a także świąteczne ciasta takie jak babka czy mazurek. Nie zapomnij również, że jajka muszą być kolorowe i przyozdobione. Pisanki najchętniej malują dzieci, warto więc z nimi zasiąść do tej przyjemnej czynności w piątkowy wieczór, aby na Wielką Sobotę zanieść do kościoła piękny i kolorowy koszyczek wypełniony po brzegi najważniejszymi symbolami świąt Wielkiej Nocy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: