Opublikowany przez: monika.g 2017-04-11 15:23:35
Autor zdjęcia/źródło: Koszyczek wielkanocny @ jannoon028/Freepik
W koszyczku mogą się znaleźć różne pokarmy. W każdym regionie Polski są inne zwyczaje dotyczące jego zawartości, ale te najważniejsze produkty są niezmienne. Koszyczek wielkanocny ma też swój określony wygląd. Jest on przeważnie wiklinowy i wyłożony białą serwetką, na której umieszcza się pokarmy. Można go również przyozdobić wstążkami, kokardami, papierowymi lub prawdziwymi kwiatami oraz gałązkami bukszpanu lub borówki. Te ostatnie również są symbolem oznaczającym radość ze zmartwychwstania.
W Święconce muszą znaleźć się przede wszystkim te produkty:
Do tradycyjnych potraw w koszyczku często dodajemy również coś od siebie, aby koszyczek był piękny, kolorowy i bogaty. Są to przede wszystkim czekoladowe lub cukrowe zajączki, puszyste kurczaczki lub jajka z czekolady w kolorowych opakowaniach, a także świąteczne ciasta takie jak babka czy mazurek. Nie zapomnij również, że jajka muszą być kolorowe i przyozdobione. Pisanki najchętniej malują dzieci, warto więc z nimi zasiąść do tej przyjemnej czynności w piątkowy wieczór, aby na Wielką Sobotę zanieść do kościoła piękny i kolorowy koszyczek wypełniony po brzegi najważniejszymi symbolami świąt Wielkiej Nocy.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Sonia 2017.04.12 14:17
My dodajemy jeszcze chrzan. Oraz zielone gałązki, np bukszpan, które symbolizują Zmartwychwstanie Chrystusa.
Stokrotka 2017.04.12 13:07
W sumie to i ja zawsze tradycyjnie.. nie władam cudeńków bo by się to wszystko nie pomieściło. W sumei cały koszyczek z pokarmem to symbol. U mnie jeszcze gałązka bukszpanu musi być..
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.