Komu można zaufać? – naucz dziecko rozmawiać z nieznajomymi! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Komu można zaufać? – naucz dziecko rozmawiać z nieznajomymi!

„Nie rozmawiaj z nieznajomymi” – sami słyszeliśmy to zdanie w dzieciństwie, a teraz powtarzamy je dzieciom, jednak to jedno zdanie nie wystarczy, by nauczyć dziecko właściwego podejścia do obcych osób. Wakacje, kiedy nasze dziecko ma możliwość poznawania nowych ludzi, to doskonały czas na lekcje z bezpieczeństwa.

Komu można zaufać? – naucz dziecko rozmawiać z nieznajomymi!

Autor zdjęcia/źródło: Komu można zaufać?@ 123RF

Siedzimy w kolejce do lekarza i miła nieznajoma zagaduje dziecko ciepłymi słowami: „Jak masz na imię? Ile masz latek?”. Nasze dziecko może się wstydzić i nie odpowiadać na pytania. To całkowicie naturalne. Często jednak w takich sytuacjach to my rodzice popełniamy podstawowy błąd, tłumacząc nieśmiałość dziecka, brakiem kultury i zachęcając malca do rozmowy z obcą osobą. Dziecko zachęcane do rozmowy w naszym towarzystwie, może wyrobić sobie nawyk rozmawiania z nieznajomymi również bez nas. Jakie jest zatem właściwe podejście?

Komu można zaufać –5 przydatnych wskazówek!

Kiedy milczenie jest złotem?

Naucz dziecko rozróżniać sytuacje towarzyskie. Nie zawstydzaj, ale zachęcaj do rozmowy w bliskim gronie przyjaciół, czy podczas spotkań rodzinnych. Staraj się wspierać wtedy głos swojego dziecka, by czuło się słuchane, doceniane i budowało swoją pewność siebie. Robiąc z dziecka zabawkę i witając na spotkaniach rodzinnych każdą wypowiedź malucha salwą śmiechu, podburzasz jego chęć do wypowiadania się. Natomiast w sytuacjach przypadkowych, np. w kolejce u lekarza, czy w sklepie, nawet jeśli napotkana osoba jest bardzo miła, nie zmuszaj dziecka do odpowiedzi. Unikaj także komentarzy, budujących w dziecku poczucie gorszości, np. Jaś jest taki nieśmiały etc.  Milczenie dziecka to naturalna reakcja na obcego i nie świadczy o braku złego wychowania. Dziecko może nie mieć ochoty na rozmowę, wstydzić się lub bać. Dziecko powinno również wiedzieć, że tylko w Twoim towarzystwie, kiedy czuje się bezpiecznie,  może rozmawiać z nieznajomymi.

Telefon

Nadal wzbudza wiele kontrowersji, ale w przypadku starszych dzieci, zwłaszcza tych, które mieszkają w dużych miastach z pewnością jest dobrym rozwiązaniem. Faktem jest jednak, że dziecko powinno ograniczyć rozmowy telefoniczne do kontaktu z Tobą.

Toaleta

Nie puszczaj dziecko samo do łazienki. Nawet jeśli jesteście na wyjeździe i jest to trudne, szukaj restauracji, kawiarni lub kabiny dla niepełnosprawnych gdzie możesz wejść razem z dzieckiem.

Imieniem po oczach

Stary dobry zwyczaj wyszywania na rzeczach dziecka jego imienia niestety nie sprawdza się w dzisiejszych czasach. Nawet jeśli masz kilkoro dzieci i to jest dla Ciebie jakieś ułatwienie w segregacji ich czapek i koszulek to pamiętaj, że obcemu zawsze łatwiej będzie zdobyć zaufanie Twojego malucha, gdy zwróci się do niego po imieniu.

Zobacz, jak uczyć dziecko rozmawiać z nieznajomymi? >>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Trzeba dziecko uczyć dla jego bezpieczeństwa
  • Awatar użytkownika zuziaaa
    zuziaaaIkona zgłaszania komentarza
    dobre rady, przyda się