Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Reklama Familie.pl Redakcja 2022-11-16 12:58:33
Autor zdjęcia/źródło: PR Image Factorystock.adobe.com
Nasze zestawienie rozpoczniemy od teoretycznie małego przedmiotu o wielkim znaczeniu. W wielu przewodnikach survivalowych wskazuje się, że to właśnie nóż, jest niezwykle potrzebny w podróży czy też po prostu wtedy, gdy znajdziemy się w ekstremalnych warunkach.
Nie inaczej, gdy chodzi o drobne wyposażenie kuchni. Nóż jest przyborem kuchennym o szeregu funkcji – pozwala nie tylko na krojenie, ale również na obieranie, pozbywanie się niepotrzebnych elementów oraz na estetyczne podawanie przysmaków.
Warto wspomnieć, że istnieje przynajmniej kilka rodzajów noży. Są takie, które umożliwiają krojenie np. chleba, oddzielanie ryb od ości, siekanie śliskich przedmiotów, przekrajanie kości. Do cięcia większości produktów żywnościowych sprawdzi się nóż uniwersalny, inaczej nóż szefa kuchni.
Aby przygotować smaczny posiłek, dobrze mieć pod ręką garnek, a najlepiej przynajmniej dwa – jeden mniejszy na drobne dania, np. do gotowania małej porcji zupy, sosu czy mleka, a także drugi, większy – idealny do przyrządzania potraw obiadowych.
Wybierając garnki pojedyncze, warto wziąć pod uwagę materiał, z jakiego są wykonane. Takie tworzywo nie powinno wchodzić w interakcję z żywnością, być bezpieczne dla zdrowia, a przy tym odznaczać się wytrzymałością.
Tego typu wymogi spełniają np. garnki ze stali nierdzewnej, ale też z emalii albo z ceramiki. Warto szukać naczyń wraz z pokrywką. Dzięki temu szybciej przyrządzisz ulubione potrawy oraz zabezpieczysz je przed dostaniem się do środka np. owadów z zewnątrz.
W kuchni trudno poradzić sobie bez patelni. Warto pamiętać, że istnieje wiele rodzajów patelni. Oprócz patelni klasycznych wyróżnia się patelnie płytsze np. do smażenia naleśników czy z ciekawymi wzorami (przykładowo z uśmiechem).
Na uwagę zasługują również patelnie głębokie, np. woki do dań typu stir fry (inaczej mieszaj i smaż), z których słyną kraje azjatyckie. Ryż z warzywami, mięso z sosem – takie przysmaki przygotujesz na szybko w dobrej patelni.
Pamiętaj, że nowoczesne wyposażenie kuchni – w tym również patelnie – powinny umożliwiać Ci przyrządzanie dań zdrowych i niskokalorycznych, z niewielką ilością oleju lub bez tego dodatku. Taką możliwość stwarzają patelnie non-stick, czyli z nieprzywierającym dnem. Warto też zadbać o to, by uchwyt patelni był nienagrzewający. W ten sposób zmniejszysz ryzyko poparzenia dłoni podczas smażenia i przenoszenia patelni.
Chcąc cieszyć się smacznym posiłkiem, istotne jest również posiadanie zastawy stołowej. Takie wyposażenie do kuchni to m.in. talerze płytkie, talerze głębokie, talerze deserowe, miseczki, kubki, filiżanki, szklanki z powłoką zabezpieczającą przed poparzeniem rąk, dzbanek i czajnik na herbatę, mleko, a także sztućce, takie jak: widelce, noże, łyżki, łyżeczki oraz widelce do ciasta.
Mając do dyspozycji takie narzędzia, możesz w wygodny sposób zajadać się ulubionymi potrawami i pić pyszne napoje.
Warto też zadbać o przybory kuchenne, które umożliwią Ci np. przecedzenie albo wymieszanie składników na ciasto czy też nalanie zupy do miski albo ciasta naleśnikowego na patelnię. Tego rodzaju drobne wyposażenie kuchenne to np. durszlak, trzepaczka do białka, ubijak do ziemniaków, praska do czosnku, chochla, ale również tarka czy deska do krojenia, która może pełnić funkcję dekoracyjnej tacki na przysmaki takie jak szynka, ser, a nawet drobne kanapeczki.
Wałek, stolnica, mikser, formy czy blachy do pieczenia to akcesoria pozwalające na podstawowe wyposażenie kuchni osoby ceniącej sobie samodzielne wypiekanie ciast. Z kolei, by dodać charakteru potrawom, niezbędne jest skorzystanie z przypraw zamkniętych w przyprawnikach albo dosypanie cukru lub innego słodzika prosto z cukiernicy.
Chcąc mieć kompletne wyposażenie kuchni, warto też zadbać o obecność w tym pomieszczeniu naczyń żaroodpornych, np. brytfann, w których można przyrządzić zapiekankę makaronową z piekarnika czy lazanię. Ciekawym rozwiązaniem jest wybór tego rodzaju naczyń z podgrzewaczem, co pozwala na dłuższe zachowanie ciepła dania.
Powyżej wskazaliśmy, co jest potrzebne do wyposażenia kuchni. Każdy z nas może dopisać do tej listy dodatkowe naczynia i akcesoria, np. misy na sałatę, patery piętrowe do serwowania ciast i innych przekąsek albo kulę do gotowania ryżu.
A Ty? Czy masz już plan na to, jak wyposażyć kuchnię?
Zdj. w artykule tadar.pl
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.