Kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

Kolejność narodzin wpływa na zachowanie dziecka?

Autor zdjęcia/źródło: Kolejność nnarodzin a zachowanie dziecka@flikr.com/Ed Ivanushkin

Kolejność narodzin a zachowanie dziecka są zależne od siebie. To w jakiej kolejności dzieci się urodziły ma także istotny wpływ na ich charakter i rozwój.

Pierwsze dziecko jest zazwyczaj najbardziej wyjątkowe. Wiąże się ono z poczuciem niesamowitości przyjścia na świat żywej istoty oraz spełnieniem rodzicielskich marzeń. Już w starożytności pierworodne dziecko odgrywało szczególną wartość w rodzinie. Ta szczególna wartość  to było dziedziczenie królestwa i wszelkich bogactw, ale też i tragiczny jej wymiar  jak  składanie pierworodnego dziecka w ofierze bogom. Pamiętaj jednak, że każde dziecko potrzebuje poczucia przynależności i musi wiedzieć, że jest tak samo ważne jak pozostałe rodzeństwo. Kolejność urodzenia może ci pomóc zrozumieć, jak twoje dziecko postrzega swoje miejsce w rodzinie i świecie.


Faworyzowanie pierwszego dziecka


Z przyjściem na świat pierwszego dziecka  bardziej dbasz o swoje zdrowie i samopoczucie . A gdy się już urodzi, niepokoisz się, czy na pewno dobrze się rozwija. Brak doświadczenia nie pozwala ci podejść spokojnie do trenowanych przez dziecko nowych zachowań czy sposobów rozładowywania napięcia, powodując nierzadko poczucie bezradności i niepokoju. Na skutek ogromnego twojego zaangażowania , ale również całej rodziny , najstarsze dzieci rozwijają się w większości przypadków  szybciej niż następne rodzeństwo. Szybciej zaczynają mówić, uśmiechać się i  chodzić. Często jednak wychowujesz je na swoje podobieństwo, chcąc by dziecko dokonało tego, czego  tobie  się nie udało dokonać.


Kolejność narodzin a zachowanie dziecka


Pierwsze dziecko wychowujesz według reguł książkowych i nieraz bardzo sztywnych norm. Jednak jego uprzywilejowana pozycja czasem nie trwa długo, bo tylko do czasu przyjścia na świat kolejnego dziecka. Pomimo, że  starałaś się przygotować starszaka na narodziny siostry czy brata, dziecko nie jest w stanie zrozumieć , co dzieje się w jego świecie i czuje się zagubione. Jest to ciężki okres dla niego, który  powinnaś pomóc mu przejść. Dzięki doświadczeniom z dzieciństwa najstarsze rodzeństwo jest zwykle bardzo odpowiedzialne, nierzadko też i perfekcyjne. Zazwyczaj oni realizują pragnienia i marzenia rodziców będąc wzorowymi dziećmi. Opiekując się młodszym rodzeństwem przenoszą one  tę rolę  na słabszych kolegów i koleżanki. Najstarsze dziecko jest zwykle najbardziej  podobne do rodziców, gdyż spędziło  z nimi najwięcej czasu, mogąc ich obserwować i naśladować.
Środkowe dziecko  często jest w trudnym położeniu. Mnie ma ono przywilejów najstarszego dziecka i nie poświęca mu się tyle uwagi co najmłodszemu. Często środkowe dzieci szukają sposobu na określenie siebie. Stawiają opór rodzicielskim oczekiwaniom  i wybierają nietypowe zainteresowania. Z reguły większą uwagę poświęcają rówieśnikom niż dorosłym i przez resztę rodziny postrzegani są jako buntownicy.
Najmłodsze dziecko często  jest pupilkiem całej rodziny. Bywa urocze i przyjacielskie oraz potrafi z łatwością nakłonić innych, by się o nie zatroszczyli. Często  masz wobec niego mniejsze oczekiwania i rozluźniasz zasady panujące w domu, nim się jeszcze narodzi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak stworzyć więź między przyrodnim rodzeństwem?>>

Kłótnie i bójki rodzeństwa - kiedy wkraczać, a kiedy przeczekać?>>

 




Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika mama SzyMa
    mama SzyMaIkona zgłaszania komentarza
    Najmłodsze ma lepiej, bo nie musi sprzątać zabawek po starszym ;) Może w przyszłości odwdzięczy się sprzątając rzeczy starszego, jak ja to robiłam po starszym bracie ;)
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Ja tam myślę że zawsze to środkowe jest pokrzywdzone..