Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2019-06-18 15:27:20
Autor zdjęcia/źródło: @klimatyzacja w domu
Najbardziej wyczekiwany okres roku to niewątpliwie wakacje. Jednak gdy za oknem świeci słońce, a temperatury sięgają zenitu, szukamy sposobów na ochłodzenie mieszkania. Często wydaje się, że jedynym wyjściem jest klimatyzacja. Czy aby na pewno to słuszny wybór?
Zasadniczo nie ma różnicy, czy montujemy klimatyzator w domu, czy w biurze. Są różne modele urządzeń klimatyzacyjnych: ścienne, przypodłogowe, sufitowo-ścienne czy nawet zewnętrzne. Modeli jest tyle, że z łatwością wybierzemy coś dla siebie. Na początek trzeba się zastanowić, w jakim lokalu klimatyzator okaże się niezbędny - nie będą to domy, które znajdują się w zaciemnionej okolicy. Najczęściej klimatyzatory montowane są w mieszkaniach położonych na ostatnich piętrach bloków lub tych, których pomieszczenia są nasłonecznione.
Klimatyzator może wpływać na estetykę budynku, czasem konieczne będzie użycie szybów w bloku. Dlatego warto pamiętać, że aby móc założyć klimatyzację w bloku mieszkalnym, należy uzyskać zgodę właściciela budynku i wspólnoty mieszkaniowej. Zazwyczaj nie jest to uregulowane w statucie wspólnoty, a prawo budowlane klimatyzator traktuje łagodnie – bez formalności. Montaż klimatyzatora, który ma obsługiwać dom lub mieszkanie o powierzchni od 50 do 100 metrów kwadratowych, to koszt między 4 a 5 tysięcy złotych. Klimatyzatory typu split (stacjonarne) są najskuteczniejsze w działaniu i pozbawione wad. Wymagają trwałego zamontowania w pomieszczeniu, które ma być chłodzone. Część montuje się poza domem/mieszkaniem: na ścianie, dachu lub po prostu na ziemi.
Jeśli chodzi o klimatyzację sterowaną pilotem, urządzenia te powinny być umieszczone co najmniej metr od radia i telewizora, tak by fale nie zakłócały działania. Dobrym rozwiązaniem i najpopularniejszym pomysłem na umieszczenie klimatyzacji jest wykorzystanie przestrzeni przy suficie – zimne powietrze, które wytwarza, miesza się z ciepłym, optymalizując tym samym odczuwalną temperaturę.
Największym plusem klimatyzacji wydaje się to, że nie tylko schładza ona powietrze, ale również może je ogrzewać. Taka funkcja niezbędna jest podczas tak zwanych okresów przejściowych, gdy nie działa ogrzewanie centralne. Przydaje się również latem, w chłodniejsze dni. Niektórzy decydują się nawet na całkowitą rezygnację z ogrzewania centralnego i zastosowanie do ogrzewania tylko i wyłącznie klimatyzacji. W domach można również zamontować rekuperację, która dodatkowo pomoże zaoszczędzić nam pieniądze.Dwustronne działanie klimatyzacji przesądza o jej popularności również w lokalach handlowych czy tam, gdzie ogrzewanie nie jest w stanie nagrzać pomieszczenia. Dogrzewanie klimatyzacją robi się coraz popularniejsze również w mieszkaniach w kamienicach, gdzie zastępuje tradycyjną farelkę..
Należy pamiętać, że o klimatyzator trzeba dbać i przynajmniej raz do roku kompleksowo go czyścić – tak by nie rozpylał niebezpiecznych dla ludzi bakterii. Bardzo istotnym miejscem wymagającym konserwacji jest miejsce odprowadzania skroplin wraz z tacą ociekową i grawitacyjnym lub wymuszonym systemem ewakuacji skroplin na zewnątrz. Również na filtrach zbiera się spora ilość cząstek, które nie przechodzą przez te filtry w momencie, gdy stają się one niedrożne na skutek osadzania się na nich zbyt dużej ilości pyłów oraz zaniedbania ich cyklicznego czyszczenia. Za fachową konserwację klimatyzatora odpowiada serwis. Regularne prace konserwatorskie obejmują oczyszczenie filtrów z kurzu, bakterii, grzybów i drobnoustrojów. Specjalistyczna firma zapewni także kontrolę pracy turbiny, odkażenie parownika i wyczyszczenie agregatu skraplacza.
Istnieje jednak kilka innych sposobów na ochłodzenie powietrza w mieszkaniu. Pierwszy z nich to wykorzystanie specjalnej folii, która odbija promienie słoneczne. Głównym zadaniem folii przeciwsłonecznych jest redukcja ilości ciepła przedostającego się do budynku przez okna. Folie te posiadają cienką warstwę klejącą, która zapewnia optymalną przejrzystość oraz mikro warstwę odbijającą promieniowanie. Tą folią należy okleić wszystkie okna, które są nasłonecznione. Jeśli posiadamy zdolności „ majsterkowicza” możemy na własną rękę okleić okna – bezpieczniej jednak wezwać specjalistę, który za niewielką opłatą wykona za nas pracę precyzyjnie.
Kolejną metodą na radzenie sobie z upałem w mieszkaniu są popularne rolety okienne – coraz częściej powstają firmy, które specjalizują się w produkcji rolet ozdobnych, które możemy dopasować do wystroju pomieszczenia. Jeśli nie mamy ochoty lub możliwości instalacji klimatyzatora, te metody mogą okazać się nam pomocne. Pamiętajmy również o wietrzeniu naszego mieszkania. Powinniśmy wietrzyć każde pomieszczenie w nocy, a w dzień zostawiać je zamknięte i zasłonięte.
Klimatyzacja to coś, do czego przywykliśmy w miejscach użyteczności publicznej – urzędach, centrach handlowych czy biurowcach. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do jej montażu w domach. Metoda ta jest najskuteczniejsza i najbardziej korzystna, głównie przez to, że służyć może cały rok – czy w zimę, czy w lato. Do tego urządzenia stopniowo tanieją. Kiedyś wiele osób nie mogło sobie pozwolić na klimatyzację w mieszkaniach, dziś jest zupełnie odwrotnie. Systemy klimatyzacyjne montowane są chętnie w blokach, w domach jednorodzinnych czy w kamienicach - jeśli się da. To już nie przywilej apartamentów, ale coś, na co stać coraz więcej osób.
Opracowanie: Gethome.pl - portal nieruchomości na sprzedaż i wynajem
agataa00 2024.06.24 12:27
Klimatyzacja jest rzeczywiście jednym z najlepszych wyborów na lato, szczególnie jeśli mieszkasz w nasłonecznionym miejscu lub na poddaszu. Jest to skuteczny sposób na utrzymanie komfortowej temperatury w mieszkaniu przez cały rok, zarówno w upalne, jak i chłodniejsze dni. Jeśli szukasz firmy z doświadczeniem, która może doradzić i zainstalować klimatyzację, polecam https://klimatyzacjedomu.pl/ Sam skorzystałem z ich usług i jestem bardzo zadowolony. Profesjonaliści z tej firmy pomogą Ci wybrać odpowiedni model klimatyzatora, a także zadbają o jego fachowy montaż i konserwację. Gorąco polecam!
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.