Kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy?
Pytanie "kiedy zaczyna się okres grzewczy" jest w gruncie rzeczy pytaniem o to, kiedy kaloryfery w mieszkaniu zaczną pracować. Wbrew pozorom, nie decydują o tym żadne przepisy, lecz sami zarządcy budynków. Utarło się, że spółdzielnie rozpoczynają sezon grzewczy, kiedy przez trzy pod rząd utrzymuje się temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza, a wewnątrz mieszkań około 16 stopni Celsjusza. Z reguły początek sezonu to zatem przełom października i listopada, jednak zdarza się, że kaloryfery zaczynają grzać już na przełomie września i października, a potem pracują nawet do maja.
Dlaczego grzejnik jest zimny?
Do sezonu grzewczego warto się przygotować przede wszystkim poprzez odpowietrzenie swoich grzejników wtedy, kiedy sugeruje to zarządca budynku. Zimny grzejnik na dole wskazuje najczęściej na fakt, że kaloryfer jest zapowietrzony. Łatwo zidentyfikować ten problem na podstawie charakterystycznych objawów, takich jak bulgocząca i sycząca woda w grzejniku. Istnieje jednak również kilka innych przyczyn takiego efektu:
- Grzejnik może być zimny na dole w przypadku, kiedy automatycznie wyłącza się za pośrednictwem termostatu. Gdy w pomieszczeniu zostanie osiągnięta docelowa temperatura, grzejnik przestaje pracować. Zdarza się zatem, że w jego dolnej części znajdzie się chłodniejsza woda.
- Zimny grzejnik bywa też wynikiem obniżenia temperatury grzania w całym budynku. Kiedy spółdzielnia oszczędza na ogrzewaniu, może dojść do takiej sytuacji, dlatego niekiedy warto skontaktować się z zarządem i zapytać, dlaczego grzejniki są zimne lub nie grzeją w całości.
- Kolejną przyczyną zimnego grzejnika w dolnej części może być nieprawidłowe działanie termostatu, czyli zablokowanie dopływu ciepłej wody przez iglicę. Aby sprawdzić, czy właśnie to jest przyczyną problemu, należy odkręcić głowicę termostatu i przetestować działanie iglicy.
- Zdarza się, że za zimny grzejnik odpowiadają problemy z zaworem - należy sprawdzić więc ich stan i stopień dokręcenia, ewentualnie wymienić je na nowe.
- Inne powody zimnego grzejnika, szczególnie w dolnej części sprawdzisz: https://wnetrza-ze-smakiem.pl/grzejnik-zimny-na-dole
Jak odpowietrzyć grzejniki?
Odpowietrzenie grzejnika nie jest skomplikowaną procedurą, dlatego nie musimy wzywać do tego fachowców - możemy wykonać taką czynność samodzielnie. Potrzebujemy jedynie takich akcesoriów, jak:
- kluczyk do odpowietrzania,
- klucz płaski lub śrubokręt,
- wiaderko lub miska.
Jeśli grzejnik posiada odpowietrznik, zadanie jest bardzo proste: należy zakręcić termostat i przekręcić śrubę w odpowietrzniku. Przez ten otwór zacznie wydobywać się powietrze, często z wodą pod ciśnieniem. Warto zatem być przygotowanym na konieczność użycia miski i ściereczki. Kiedy z zaworu zacznie wypływać jedynie woda, proces można uznać za zakończony sukcesem.
Jeśli pomimo odpowietrzenia, grzejnik nie grzeje sprawdź co robić: https://wnetrza-ze-smakiem.pl/grzejnik-nie-grzeje-po-odpowietrzeniu
Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?
Aby odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika, trzeba poluzować śruby przy zaworze grzejnikowym - używamy do tego klucza płaskiego. Później można spodziewać się takich samych efektów, czyli uchodzenia powietrza i wody pod ciśnieniem. Na koniec należy pamiętać o solidnym dokręceniu śruby.
Warto podkreślić, że odpowietrzanie grzejników to nie tylko kwestia nieefektywnego grzania. W zapowietrzonych grzejnikach może pojawić się korozja, a to znacznie większe zagrożenie dla funkcjonowania całej instalacji grzewczej.