Kiedy dziecko zaczyna mówić? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Zastanawiasz się kiedy dziecko zaczyna mówić, bo nie możesz doczekać się aż Twoje będzie mówiło? Aby dziecko zaczęło mówić musi przejść przez kolejne etapy rozwoju mowy. Każde dziecko przechodzi przez nie na swój sposób i z właściwą dla siebie prędkością, nie martw się więc jeśli Twoje maleństwo nie zaczęło jeszcze mówić, bez wątpienia jeszcze będziesz miała dość jego szczebiotania.

Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com @ Kiedy dziecko zaczyna mówić?

Nie da się wyznaczyć dokładnie kiedy dziecko ma zacząć mówić, dlatego nic nie da porównywanie swojego dziecka z innymi, rozwój każdego z nich jest indywidualny. Nie da się wyznaczyć dokładnego momentu, ale można wyróżnić kilka etapów, przez  jakie przechodzi dziecko kształtując mowę.

Nauka mówienia rozpoczyna się już podczas życia płodowego. Od 3 miesiąca w brzuchu mamy maleństwo słyszy dźwięki z zewnątrz. Wtedy właśnie rozwijają się narządy mowy i mózg, malec osłuchuje się z mową, tonem i barwą głosu. Dlatego ważne jest mówienie czule do swojego dziecka, on zapamięta ton i melodię twojego głosu. W takim razie kiedy dziecko zaczyna mówić?

Etapy rozwoju mowy:

0 – 3 miesiące: głużenie/ gruchanie.

- dźwięki: „grr”, „hrr”

- na początku nieświadome, po kilku tygodniach niemowlę zaczyna robić to świadomie

4 - 9 miesięcy: gaworzenie.

- pierwsze gardłowe dźwięki, ciągi samogłosek: „aaaa”, „eeee”, „oooo”, „errrh”

- powtarzanie słyszanych dźwięków, pojedynczych sylab: „ma”, „ta”, „ba”, „da”

- ciągi sylab: „ta- ta- ta”,” ma-ma-ma”, „ba-ba-ba”.

To czas nauki odpowiedniego ułożenia warg i języka, dźwięków poszczególnych głosek, naśladowania intonacji. Dziecko nie rozumie, co „mówi”, dlatego nie jest to jeszcze mowa.

10 – 18 miesięcy: mowa bierna.

-rozumienie słów - kojarzenie dźwięków z osobami np. „gdzie jest babcia?”, dziecko patrzy na odpowiednią osobę lub czynnościami np. „daj rączkę” i wykonuje tę czynność, czyli rozumie, co się do niego mówi.

- pierwsze „słowa” na przykład: „hau, hau”. Powtarzanie to już mowa czynna.

12 miesięczne maleństwo mówi około 2-3 słów na przykład: „mama”, „tata”, „baba”, „pa-pa”, „dzi-dzi”. Następnie pojawiają się słowa charakterystyczne tylko dla Twojego dziecka. Te słowa powstają w wyniku upraszczania lub skracania słów, których jeszcze nie umie prawidłowo wymówić. Czasem w chwili gdy dziecko zaczyna chodzić, może przestać mówić albo mówić dużo mniej, jest to jednak etap przejściowy i nie ma powodów do obaw.

18 -24 miesiące: pierwsze zdania.

- pierwsze krótkie zdania na przykład: „baba da”

- określanie siebie imieniem

- nadużywanie słowa „nie” (okres buntu).

 

Jak wspomagać prawidłowy rozwój mowy u dziecka?

Możesz pomóc swojemu maluchowi w prawidłowym kształtowaniu się jego mowy.

  • Dziecko dopiero się wszystkiego uczy, więc mów do niego wyraźnie i powoli, używając prostych słów i zdań, ale nie przesadzaj ze zdrabnianiem słów. Jeśli będziesz używać spieszczeń dziecko uzna to za naturalną mowę i przyjmie nieprawidłowy nawyk, co utrudni mu prawidłowe porozumiewanie się i przejście do kolejnego etapu kształtowania mowy.
  • Pozwalaj dziecku mówić, zadawaj mu pytania i czekaj na odpowiedź, uważnie słuchaj jego słów, poświęcaj mu swoją uwagę.
  • Opowiadaj dziecku bajki, czytaj książeczki, śpiewaj piosenki.
  • . Powtarzaj za dzieckiem, używając poprawnych form, ale nie poprawiaj go za każdym razem, gdy mówi coś nieprawidłowo.

A jak Wasze maluchy radziły sobie z mówieniem? Czy podręcznikowo przechodziły przez kolejne etapy czy może wcześniej lub później?


Porozmawiajmy na forum:

Kiedy dziecko zaczyna mówić>>