Kaszel jest naturalną reakcją obronną organizmu. Chroni drogi oddechowe przed dostaniem się niepożądanych substancji z zewnątrz. Dzięki odruchowi kaszlu usuwany jest z gardła nadmiar śliny czy śluzu lub pyłki czy ciała obce. Dzieci mogą kasłać, gdy poczują intensywne zapachy, takie jak dym z papierosów lub perfumy. Nie zawsze oznacza on chorobę, ale głównie objawia się właśnie w czasie infekcji. Wtedy kaszel ułatwia usuwanie chorobowo zmienionej wydzieliny z dróg oddechowych.
(Pixabay.com @ Kaszel u niemowlaka)
Kaszel u niemowlaka - przyczyny
Kaszel u niemowlaka jest objawem przeziębienia jeśli towarzyszą mu inne objawy takie jak gorączka i katar. Jeśli natomiast występuje tylko kaszel to może on być objawem alergii. W obu przypadkach jeśli utrzymuje się zbyt długo lub jest zbyt intensywny należy zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Pamiętaj, że kaszel u niemowlaka jest jedynie objawem, a nie przyczyną choroby, więc leczenie samego kaszlu nie ma sensu. Najważniejsze jest ustalenie jego przyczyny, co powinien zrobić lekarz pediatra. Nigdy nie podawaj dziecku leków samodzielnie. U niemowląt nie stosuje się leków przeciwkaszlowych. Lekarz może je jednak podać w bardzo wyjątkowych sytuacjach.
Rodzaje kaszlu
kaszel suchy – przeważnie występuje na początku infekcji wirusowej. Nie towarzyszy mu gorączka, ani inne objawy, nie ma też odksztuszanej wydzieliny. Taki kaszel nie jest jeszcze powodem do obaw. Organizm niemowlaka w tym czasie może sobie jeszcze poradzić z nim sam. Taki kaszel powinien samoistnie ustąpić po kilku dniach. Układ odpornościowy w ten sposób wykształca mechanizmy obronne i potrafi się bronić przed kolejnymi infekcjami.
Ten rodzaj kaszlu może być również wywołany przez substancje drażniące jak ostre zapachy lub suche powietrze, a nawet ulewanie podczas którego cofanie się treści żołądkowej powoduje podrażnienie przełyku i gardła. Może być także reakcją alergiczną na kurz, sierść lub inne alergeny wziewne.
kaszel mokry – suchy kaszel spowodowany infekcją często przechodzi w kaszel mokry, w czasie którego spływająca z nosa i zatok gęsta wydzielina podrażnia gardło i zostaje odksztuszana. Jest on najczęściej wynikiem przeziębienia, zapalenia zatok, oskrzeli.
Kaszel u niemowlaka – domowe sposoby leczenia i zapobiegania:
- zlikwiduj przyczynę - wyeliminuj środki mogące podrażniać śluzówki maluszka,
- wietrz mieszkanie - często wietrz pokój dziecka, oczywiście pod jego nieobecność w danym pomieszczeniu,
- używaj nawilżaczy - używaj nawilżaczy powietrza lub kładź mokre ręczniki na kaloryferach,
- nawilżaj od środka - dawaj dziecku duże ilości płynów do picia, nawilżą gardło,
- oklepuj maluszka - przy kaszlu mokrym dobrze jest oklepywać plecki dziecka kładąc je na boku lub brzuszku - możesz położyć malucha na swoich kolanach, tak żeby miał główkę trochę niżej niż resztę ciała i oklepywać go lekko zwiniętą w łódkę dłonią (nigdy otwartą),
- rób inhalacje – wystarczy do tego miska z gorącą wodą i kilka kropli olejku eukaliptusowego lub maść z dodatkiem tego olejku do smarowania. Upewnij się tylko, że maluszek nie jest alergikiem. Jeśli jest to skuteczne dla niego będą inhalacjeprzy użyciu nebulizatora.
- możesz też robić tzw. parówki ziołowe – zagotuj we wrzątku szałwię, rumianek i tymianek. Taki parujący wywar postaw przy łóżeczku dziecka,
Aby skutecznie wyleczyć kaszel u niemowlaka należy poznać jego przyczynę. Leczenie samego kaszlu nic nie pomoże. Znając przyczynę będzie można mu zapobiegać. Jeśli dziecku kaszel nie przechodzi i domowe sposoby są nieskuteczne udaj się do specjalisty, który znajdzie przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Jak uspokoić płaczące dziecko?>>
Skala Brazeltona - PORADY EKSPERTA>>