Kangurowanie dziecka. Praktyczne rady i wskazówki - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kangurowanie dziecka. Praktyczne rady i wskazówki

Kangurowanie dziecka. Praktyczne rady i wskazówki

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Obecnie wiele mówi się na temat rodzicielstwa bliskości, nawiązywania więzi z dzieckiem od samego początku. Szczególnie ważne są pierwsze godziny po porodzie. Kontakt „skóra do skóry” z tatą lub mamą pomaga noworodkowi wyciszyć się, poczuć bezpiecznie. To nieoceniony czas zwłaszcza dla wcześniaków, ale na kangurowaniu skorzystają wszyscy — dzieci i rodzice.

Przeczytaj, jak powitać na świecie swojego maluszka.

Kangurowanie niemowlaka odbywa się tuż po porodzie. Jeszcze w szpitalu, na sali porodowej tata lub mama mają prawo do przytulenia dziecka i spędzenia z nim czasu — bez pośpiechu, nerwów ani ograniczeń. Warto wiedzieć, że czas spędzony z dzieckiem przy piersi to najcenniejsze, co może otrzymać Twoja rodzina.

Jak kangurować dziecko?

Kiedy ogromne emocje towarzyszące ciąży i porodowi opadają, rodzice wreszcie mogą przytulić swoje dziecko. To moment ważny nie tylko dla nich, ale też dla zdezorientowanego malucha, który dopiero co opuścił swoje ciche i ciemne schronienie, a został wystawiony na gwar, światła, chłód. Aby ułatwić mu rozpoczęcie życia poza brzuszkiem mamy, warto wybrać kontakt „skóra do skóry”. Najważniejsze, aby podczas kangurowania:

  • dziecko było w samej pieluszce,
  • dziecko było umieszczone w pozycji pionowej na klatce piersiowej rodzica,
  • rodzic przytulał dziecko bezpośrednio do piersi, a więc nie miał ubranego podkoszulka czy swetra,
  • główka dziecka znajdowała się na wysokości serca rodzica, aby mogło słuchać jego znajomego bicia.

Rekomenduje się, aby w takiej pozycji, w cieple, rodzic spędził z noworodkiem tyle czasu, ile potrzebuje. Najczęściej przynajmniej do momentu zakończenia pierwszego karmienia piersią. O ile dziecko jest stabilne i lekarze nie mają żadnych zastrzeżeń co do jego stanu zdrowia, to proces kangurowania niemowlaka odbywa się jeszcze przed myciem i wykonywaniem pomiarów.

Dlaczego to takie ważne?

Liczne badania udowadniają, że kontakt „skóra do skóry” w pierwszych minutach życia dziecka, to nie tylko chwile pełne wzruszeń, ale również wartościowy czas dla całej rodziny. Już w latach 70. odkryto, że dzieci, zwłaszcza urodzone przedwcześnie, o niskiej masie ciała częściej chorowały, a nawet umierały. Receptą na utratę ciepłoty i wagi miało okazać się przytulanie do mamy i zapewnienie maluchowi stałego dostępu do pokarmu z piersi. To wielkie odkrycie neonatologa z Kolumbii Edgara Rey'a spowodowało spadek śmiertelności do 30%.

Dzisiaj nikt nie podważa znaczenia kangurowania niemowlaka dla budowania relacji rodzinnych, które mogą rzutować na całe dorosłe życie. Jest wiele teorii na temat tego, że bliskość i okazywanie czułości dziecku od pierwszych minut jego życia sprawia, że wyrasta ono na człowieka pewnego siebie, zrównoważonego, niemającego problemów z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji społecznych. W wielu szpitalach kontakt „skóra do skóry” stał się standardem, a położne i lekarze sami zachęcają rodziców do takiej formy bliskości.