Kalendarz Rozwoju Ciąży - 34 tydzień ciąży - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 34 tydzień ciąży

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 34 tydzień ciąży

Autor zdjęcia/źródło: 123RF

34 tydzień ciąży

Dziecko ma rozwinięty układ pokarmowy. Jest w stanie wydzielać wszelkie enzymy niezbędne do trawienia mleka matki.

Jeśli kobieta spodziewa się chłopca, to jego jąderka powinny znajdować się już w mosznie. Około dwudziestego ósmego tygodnia ciąży osiągnęły kanał pachwinowy. Mniej więcej w trzydziestym czwartym tygodniu jądra powinny znajdować się w mosznie.

Niektórzy uważają, że w trzydziestym czwartym tygodniu dziecko ułożone jest już w sposób ostateczny w macicy i że jeśli nie przyjęło prawidłowej, główkowej pozycji, to raczej już się nie obróci, ze względu na coraz mniejszą przestrzeń wokół siebie. W rzeczywistości dzieci często w ciągu dalszego trwania ciąży zmieniają jeszcze pozycję na główkową, jeśli nie uczyniły tego wcześniej. Jeśli jednak tak się nie stanie, to w przypadku, jeśli ma to być twój pierwszy poród, konieczne będzie wykonanie cięcia cesarskiego.
Dziecko jest już duże i bardzo aktywne, każde kopnięcie czy ruch ręką będą teraz lepiej wyczuwalne, mogą się wyraźniej odkształcać na skórze brzucha, a nawet powodować ból.

Dolegliwości ciążowe w 34 tygodniu ciąży

Kobieta również szybciej teraz przybiera na wadze. Podyktowane  to jest samym wzrostem płodu, ale również zwiększoną resorpcją wody w organizmie kobiety. Częściej pojawiają się problemy z lekkimi obrzękami stóp i rąk.. Jeśli obrzęki są bardzo duże albo pojawiły się nagle, mama musi pamiętać o regularnej, codziennej kontroli ciśnienia tętniczego,najlepiej rano zaraz po wstaniu. Jeśli wystąpi nadciśnienie tętnicze (wartości powyżej 140/90), trzeba jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, gdyż może to być rozwijający się stan przedrzucawkowy. Powikłanie, o którym mowa, wymaga ścisłego monitorowania i leczenia, niekiedy nawet wcześniejszego ukończenia ciąży.

Większość kobiet na tym etapie ciąży skarży się też na narastające bóle pleców, szczególnie w odcinku krzyżowym i lędźwiowym kręgosłupa. Obecnie jest już za późno na podjęcie ćwiczeń wzmacniających mięśnie pleców. Zamiast tego spróbuj dużo odpoczywać, poproś partnera o masowanie pleców i pamiętaj, by stać możliwie prosto i nie za często.

Narastać też będzie ogólne zmęczenie i wyczerpanie i ociężałość. Obecnie będzie ono jeszcze większe, co jest spowodowane coraz gorszym wysypianiem się i coraz cięższym poruszaniem się z tak dużym obwodem brzucha.


Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży. 

Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny  i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.