Jakie są wczesne objawy ciąży? Te pierwsze są nietypowe i mogą zmylić! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie są wczesne objawy ciąży? Te pierwsze są nietypowe i mogą zmylić!

Jakie są wczesne objawy ciąży? Te pierwsze są nietypowe i mogą zmylić!

Autor zdjęcia/źródło: zdjęcia Drew Hays/Unsplash

W pierwszych dniach ciąży wczesne objawy mogą jeszcze nie wyglądać typowo dla tego stanu. Przyszła mama nie musi od razu mieć mdłości, ani „czuć się inaczej”. Wczesna ciąża może dawać czasami nietypowe objawy, które można pomylić z chorobą.

Przyszłe mamy w pierwszych dniach ciąży mogą jeszcze nie mieć pojęcia o swoim nowym stanie. Dość często wczesne objawy ciąży nie występują wcale, albo są tak nietypowe, że ciężarna myli je z rozwijającą się chorobą. Zawroty głowy, zmęczenie czy brak apetytu bywają mylone z infekcją, a nawet grypą. Zdarza się, że we wczesnym stadium ciąży objawy mogą przypominać anemię lub zatrucie. Zwykle wówczas badanie lekarskie i sprawdzenie poziomu beta HCG (hormon badany na potwierdzenie ciąży oraz monitorowanie jej stanu), rozwiązuje te wątpliwości.

Wczesne objawy ciąży – jakie mogą być w pierwszych dniach?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się czasami już po 10 dniach od zapłodnienia, najczęściej jednak można je zauważyć dopiero w 2-3 tygodniu ciąży. Te bardzo wczesne mogą nie być interpretowane jako ciąża, ponieważ najczęściej są to dość rzadkie zawroty głowy lub nietypowa reakcja na zapachy. Mogą nawet wystąpić jednorazowo, więc łatwo można je przeoczyć.

Bardziej typowe dla wczesnej ciąży objawy to:

- zawroty głowy,

- wrażliwość na zapachy i smak,

- tkliwość piersi,

- w 3 tygodniu i później mogą się pojawić nudności i wymioty,

- czasami także wzrasta apetyt przyszłej mamy,

- senność i zmęczenie,

- a przede wszystkim brak okresu w terminie spodziewanej miesiączki.

Objawy ciąży w późniejszym stadium

W późniejszych tygodniach ciąży objawy zwykle stają się wyraźniejsze. Może również zwiększyć się apetyt, a także awersja do niektórych smaków. Nudności ciążowe nie występują u wszystkich mam, ale są dość charakterystycznym objawem ciąży. Zdarza się, że przyszła mama dopiero w trakcie wystąpienia objawów orientuje się, że może być w ciąży.

Pamiętajmy jednak, że dopiero wizyty u ginekologa może ostatecznie potwierdzić ciążę. Sprawdzi on poziom hormonów w krwi, a także zleci badanie USG, które pokaże czy ciąża rozwija się prawidłowo i jest właściwie umiejscowiona, a jeśli będzie to powyżej 34 dnia ciąży, to być może nawet usłyszysz bicie małego serduszka.

CZYTAJ TEŻ:

>> Program ciąża PLUS od kiedy wchodzi w życie?

>> Zobacz też: TOP 10 prezentów na Dzień Mamy