Jakie są objawy nadwrażliwości zębów? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie są objawy nadwrażliwości zębów?

Jakie są objawy nadwrażliwości zębów?

Autor zdjęcia/źródło: 123rf.com

Nieprzyjemne uczucie przeszywające całe ciało podczas spożywania lodów zna doskonale każdy, kto zmaga się z nadwrażliwością zębów. Jest to charakterystyczny objaw odsłoniętych szyjek zębowych, w których znajdują się ujścia kanalików zębinowych. Pod wpływem czynników termicznych, mechanicznych lub chemicznych pojawia się ostry, kłujący ból. Jak rozpoznać nadwrażliwość zębów?

Czym jest nadwrażliwość zębów?

Nadwrażliwość zębów, a dokładnie nadwrażliwość zębiny, jest obok próchnicy, jednym z najczęstszych schorzeń stomatologicznych. Charakterystycznym objawem tej dolegliwości jest ból wszystkich zębów po jednej stronie lub po obu stronach. Z tym problemem zmagają się najczęściej osoby powyżej trzydziestego roku życia, u których występują choroby przyzębia. Nadwrażliwość pojawia się dwuetapowo:

  • najpierw zostaje odsłonięta zębina,
  • z czasem otwierają się zewnętrzne ujścia kanalików zębinowych.

Dzieje się tak na skutek nadmiernego ścierania szkliwa, np. w konsekwencji wady zgryzu czy bruksizmu. Do odsłonięcia wrażliwej zębiny może też doprowadzić nieodpowiednia dieta, wywołująca niskie pH w jamie ustnej i erozję szkliwa. Gdy dojdzie do odsłonięcia zębiny i otwarcia kanalików, pojawiają się objawy nadwrażliwości. Pod wpływem czynnika drażniącego dochodzi do zmiany ciśnienia, a w konsekwencji – zmiany przepływu kanalikowego, czego efektem jest pobudzenie zakończeń włókien nerwowych, odpowiedzialnych za wystąpienie reakcji bólowej.

Objawy nadwrażliwości zębów

Objawem nadwrażliwości zębów jest ostry, kłujący ból o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu, występujący pod wpływem bodźców termicznych, chemicznych lub mechanicznych. Oznacza to, że wrażliwe zęby bolą wtedy, gdy jemy coś zimnego, gorącego, kwaśnego lub słodkiego oraz wtedy, gdy ich dotykamy, np. podczas szczotkowania. U części osób objawy pojawiają się pod wpływem jednego czynnika, a u części pod wpływem kilku czynników, co jeszcze bardziej utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Wrażliwość pojawia się najczęściej na powierzchniach przyszyjkowych zębów po stronie policzkowej lub wargowej. Dotyczy to szczególnie kłów i zębów przedtrzonowych, rzadziej siekaczy i zębów trzonowych.

Jak zaradzić nadwrażliwości zębów?

Leczenie nadwrażliwości zębów koncentruje się przede wszystkim na rozpoznaniu przyczyny dolegliwości, a następnie jej wyeliminowaniu.

Wylecz problemy ze zgryzem i choroby przyzębia

Jeśli, na przykład do uszkodzenia szkliwa doszło na skutek wady zgryzu lub bruksizmu, konieczne jest skorygowanie istniejących defektów.

Czasem przyczyną nadwrażliwości jest zły stan przyzębia i konieczna jest wtedy wizyta u dentysty w celu wyleczenia stanu zapalnego.

Popraw dietę

Osoby, które mają skłonność do nadwrażliwości zębów, powinny zmienić swoje nawyki żywieniowe – ograniczając przede wszystkim słodycze i napoje gazowane na bazie cukru i kwasu fosforowego.

Pamiętaj o prawidłowej higienie jamy ustnej

Ważne jest mycie zębów po każdym posiłku przy użyciu miękkiej lub średnio-twardej szczoteczki, bez stosowania nadmiernego nacisku. Po wypiciu lub zjedzeniu czegoś kwaśnego trzeba odczekać od 30 do 60 minut, zanim sięgniemy po szczoteczkę do zębów. Niskie pH sprawia, że szkliwo mięknie i łatwiej jest wtedy je uszkodzić.

Oprócz wyeliminowania czynników, powodujących demineralizację szkliwa i wywołujących nadwrażliwość, ważne jest wdrożenie produktów, które pomogą wzmocnić zęby i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Do codziennej higieny jamy ustnej należy używać pasty przeznaczonej do wrażliwych zębów, w której składzie znajdują się m.in. związki fluoru i potasu. Te pierwsze hamują przepływ płynu w kanalikach zębinowych, a drugie niwelują nadwrażliwość zębów poprzez blokowanie czynności nerwowej w miazdze. Pasty na wrażliwe zęby mają niski współczynnik ścieralności (maksymalnie 40 RDA), dzięki czemu są delikatne, przy zachowaniu skuteczności w usuwaniu przebarwień.

Stosuj odpowiednie zabiegi stomatologiczne

Zabiegi stomatologiczne, które korzystnie wpływają na kondycję zębów to: skaling, piaskowanie oraz fluoryzacja, które nie tylko niwelują nadwrażliwość, ale też chronią zęby przed próchnicą oraz chorobami przyzębia.

Źródło:

Zielińska-Zborowska J., Buczkowska-Puślecka P., Wędrychowicz-Welman A., Mrall-Wechta, M. (2014). Etiologia i diagnostyka nadwrażliwości zębiny – przegląd piśmiennictwa. In Dental Forum (Vol. 1), s. 83-86.

Materiał powstał we współpracy z Haleon  

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.