Jaki jest najmocniejszy antyperspirant na trening? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jaki jest najmocniejszy antyperspirant na trening?

Jaki jest najmocniejszy antyperspirant na trening?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu, Envato

Pocenie się jest ważne – odpowiada za regulowanie temperatury ciała oraz za usuwanie z organizmu toksyn. Świeży pot zwykle nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, ale wystarczy chwila, aby stał się pożywką dla bakterii bytujących na skórze.

Wtedy zaczyna wydzielać przykrą woń. Dlatego na intensywny trening, w letnie dni w pracy i na wszelkie okazje, gdy nie chcesz plam pod pachami ani wydzielać brzydkiego zapachu, używaj antyperspirantu o wyjątkowo skutecznej ochronie. Jaki produkt wybrać?

Dla każdego inny antyperspirant

Każdy organizm jest nieco inny, dlatego znalezienie odpowiedniego antyperspirantu wymaga niekiedy prób. Warto wiedzieć, że nie każdy dezodorant jest antyperspirantem. Dezodoranty nie blokują wydzielania potu, a jedynie neutralizują nieprzyjemny zapach. Składniki dezodorantów mogą hamować rozwój bakterii, odświeżać skórę i absorbować pot. Natomiast antyperspiranty mają zwykle w składzie związki aluminium, które blokują ujścia gruczołów potowych lub znacznie je zwężają. W ten sposób ograniczają wypływanie potu, chroniąc przed mokrymi plamami i przykrym zapachem. Na szczególnie intensywne dni lepiej więc wybierać skuteczny antyperspirant zamiast odświeżającego dezodorantu.

Jaki antyperspirant jest najskuteczniejszy?

Niektóre antyperspiranty działają nawet przez 96 godzin. Nie oznacza to, że przez 4 dni możesz się nie myć. Raczej jest to wskazówką orientacyjną przy zakupach, mówiącą o sile antyperspirantu. Warto wybierać produkty z takimi składnikami jak magnezja - węglan magnezu ( w składzie INCI znajdziesz go pod nazwaą CI 77713 lub Magnesium Carbonate). Jest to substancja, która doskonale pochłania pot. Stosują ją sportowcy dźwigający ciężarów lub ćwiczący na drążku jako środek absorbujący wilgoć na dłoniach. Magnezja jako dodatek do antyperspirantu zapewnia wielogodzinną suchość pod pachami, niweluje plamy i chroni przed powstawaniem przykrego zapachu.

Lepszy antyperspirant w kulce czy sprayu?

To już zależy od indywidualnych upodobań. Antyperspirant w kulce jest kompaktowy i zmieści się do kieszeni kurtki. Nie wszystkim jednak odpowiada forma aplikacji. Spray jest łatwy w użyciu i bardziej higieniczny. Zasada stosowania jest jednak zawsze taka sama. Należy zaaplikować antyperspirant na czystą i suchą skórę. Jego zapach powinien zgadzać się z zapachem perfum, to znaczy należeć do tej samej grupy zapachowej (drzewny, świeży, cytrusowy itd.)

Antyperspirant na nadmierną potliwość

Nadmierna potliwość może świadczyć o zmianach w organizmie, więc jeśli zauważysz, że wydzielasz więcej potu niż zwykle lub jeśli zapach skóry zmienił się, skontaktuj się z lekarzem dermatologiem. Specjalista pomoże dobrać leczenie i może zaproponować blokery potu. Specjalne środki stosuje się 1-2 razy w tygodniu. Działają nawet po kąpieli i potrafią zablokować pocenie się nawet na kilka dni. Jednak zawsze należy je stosować po konsultacji z lekarzem. Pamiętaj też, że na zapach potu ma wpływ codzienna dieta. Jeśli jest w niej dużo kofeiny, wysokoprzetworzonej żywności, cebuli, pora czy czosnku, woń skóry może stać się nieprzyjemna.