Aktywista (działacz)
Uwielbia być w ruchu, dokonywać czegoś, rozpoczynać. Nie znosi stagnacji, nie przepada za stałością i nudną powtarzalnością, uwielbia, kiedy ma dużo zadań i dużo się wokół niego dzieje.
Każdy sport będzie dla niego wyzwaniem i atrakcją! Jest zwykle dość usportowiony, problem może mieć z wyborem dyscypliny (z powodu mnogości wyborów). Rywalizacja to jego żywioł. Im sport wymaga więcej wysiłku, stawia trudniejsze wyzwania, tym chętniej go podejmie. Na boisku sprawdzi się jako napastnik, atakujący, rozgrywający – ma w sobie zaciętość i zapał.
Twórca (innowator)
Indywidualista lubiący wyzwania, otwarty na nowe pomysły i działania. Działa niekonwencjonalnie, odchodzi od schematów, używa swojej wyobraźni.
Indywidualista, zwykle wie, czego chce i ma swoje zdanie. Lubi nowe sytuacje i inspirujące zadania, najlepiej takie, które nie mają prostego rozwiązania! Nigdy nie wiadomo, co go zainteresuje, potrafi stworzyć „coś” z „niczego”.
Nie potrzebuje gotowych zabawek – woli półprodukty i części do samodzielnego łączenia. Kiedy układa klocki – nie używa instrukcji, tylko tworzy własne konstrukcje. Ma bogatą wyobraźnię, jest kreatywny, jego pomysły często bywają zaskakujące i niecodzienne.
Może być mu trudno w grach zespołowych. Przejawia często pewną niechęć do działania w zespole, woli indywidualne wyzwania. Pewnie zainteresują go nowe, mniej popularnie dyscypliny, najlepiej takie, gdzie jest miejsce na wprowadzanie swoich innowacji i pomysłów. Może pilotowanie modeli zdalnie sterowanych (poprzedzone ich zbudowaniem) lub zawody balonowe?
Kontaktowiec („dusza zespołu”)
Komunikatywny i otwarty na innych, najlepiej czuje się wśród ludzi, towarzystwo kolegów to jego żywioł! Nie potrafi – i nie chce, nie lubi – bawić się sam. Poszukuje towarzystwa innych dzieci, potrafi się z każdym dogadać, zwykle jest bardzo lubiany.
Niezbędny w każdym zespole, w każdej drużynie. Zadba o dobry nastrój, rozładuje napięcie, wesprze swoim optymizmem w sytuacji porażki. Rozśmieszy, rozbawi, zaopiekuje się, jeśli ktoś w drużynie będzie potrzebował wsparcia. Koniecznie sporty zespołowe lub drużynowe! Koszykówka, piłka nożna, siatkówka… jeśli będzie musiał trenować w samotności, walcząc tylko ze sobą, szybko się zniechęci.