Jak zmiana nawyków domowników wpływa na zużycie energii elektrycznej? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak zmiana nawyków domowników wpływa na zużycie energii elektrycznej?

Jak zmiana nawyków domowników wpływa na zużycie energii elektrycznej?

Autor zdjęcia/źródło: mat. sponsora artykułu

Największą motywacją do oszczędzania energii elektrycznej są zazwyczaj oszczędności finansowe. I choć z pewnością jest to istotna korzyść, to nie jedyna. Stopniowe wprowadzanie dobrych nawyków ograniczania zużycia prądu wpłynie też na twój styl życia – pozwoli go uporządkować, pozbyć się stresu związanego z użyciem domowego sprzętu i zaoszczędzić czas na wykonywanie codziennych czynności.

Dzięki temu możesz też bardziej świadomie podejść do planowania wydatków czy zakupu nowych urządzeń elektrycznych. Zobacz, jak racjonalnie zacząć oszczędzać energię i przekonaj się, ile jesteś w stanie na tym zyskać!

Zużycie energii w gospodarstwie domowym – ile możesz zaoszczędzić?

Według danych GUS za rok 2022 przeciętne polskie gospodarstwo domowe zużywa ok. 1800 kWh energii elektrycznej rocznie. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, iż jest to kwota uśredniona, a ostateczna wysokość rachunków za prąd zależy od wielu czynników. Wpływa na nią m.in. liczba domowników, rodzaj i ilość używanych urządzeń elektrycznych, typ lokalu (mieszkanie, dom jednorodzinny) czy rodzaj systemu ogrzewania. W przypadku rodzin wieloosobowych mieszkających w wolnostojącym domu jednorodzinnych roczne zużycie może sięgać nawet 5000 kWh. 

Z drugiej strony – im większa liczba domowników, tym większe pole oszczędzania. Jeśli każdy członek rodziny zacznie zwracać większą uwagę na rozsądne korzystanie z domowych sprzętów, możesz ograniczyć roczne wydatki na energię nawet o 20%, czyli nawet o kilkaset złotych rocznie.

Kalkulator zużycia prądu – kontrola podstawą skutecznego oszczędzania

Racjonalne ograniczenie poboru energii nie polega na całkowitym wyeliminowaniu urządzeń elektrycznych z życia. Radykalne oszczędzanie być może szybko pozwoli zmniejszyć rachunki za prąd, ale też będzie uciążliwe i niemożliwe do utrzymania na dłuższą metę. Po okresie maksymalnego ograniczenia zużycia energii nieuniknione jest rozprężenie. W efekcie zużyjesz więcej energii, niż gdybyś nie podejmował żadnych działań. 

Zanim zaczniesz, zastanów się, w jakim zakresie możliwe jest oszczędzanie prądu w twoim domu. Pomoże w tym kalkulatorzużycia prądu. Jest to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do analizy zużycia prądu. Umożliwia on dokładne obliczenie, ile energii pobierają konkretne urządzenia i jakie są koszty ich eksploatacji. Działanie kalkulatora jest przy tym bardzo proste – wystarczy, że podasz w nim moc urządzenia, stawkę za 1 kWh energii, a także orientacyjny okres używania sprzętu w jednostce czasu (np. w ciągu dnia czy tygodnia).

Dzięki kalkulatorowi zużycia energii elektrycznej:

  • zidentyfikujesz urządzenia, które są najbardziej energochłonne;
  • znajdziesz obszary, w których jesteś w stanie ograniczyć zużycie bez radykalnej zmiany swojego trybu życia;
  • możesz na bieżąco kontrolować zużycie energii i przekonać się, czy twoje wysiłki przynoszą skutek i czy warto je kontynuować.

Dużą zaletą kalkulatora jest to, że pokazuje on nie iluzoryczne, ale policzalne oszczędności. Używając go dowiesz się np. o jaką kwotę możesz zmniejszyć swoje rachunki, jeśli uruchomisz zmywarkę co drugi dzień zamiast codziennie, albo jakie oszczędności przyniesie rezygnacja z rozmrażania żywności w mikrofalówce. W ten sposób wyeliminujesz działania, które tylko pozornie przynoszą pozytywne skutki i skupisz się na tych rzeczywiście korzystnych. To ważne, aby utrzymać motywację i trwale zmienić swoje przyzwyczajenia, jeśli chodzi o korzystanie ze sprzętów elektrycznych.

Jak wyrobić skuteczne nawyki oszczędzania prądu? Zacznij od najłatwiejszych działań!

Najlepszym sposobem na zmniejszenie poboru energii jest automatyzacja korzystania z urządzeń elektrycznych. Wystarczy kilka prostych trików lub gadżetów, aby energia oszczędzała się bez twojego wysiłku.

Jak oszczędzać bez wysiłku? Pomyśl o:

  • wymianie żarówek na energooszczędne – oświetlenie LED-owe pochłania nawet kilkadziesiąt procent prądu mniej niż tradycyjne;
  • zainstalowaniu czujników ruchu w pomieszczeniach, takich jak korytarze, weranda, piwnica czy garaż;
  • zakupie automatycznych wyłączników urządzeń elektrycznych – odcinają one sprzęt od zasilania po upływie zaprogramowanego wcześniej czasu;
  • ustawieniu timerów we wszystkich urządzeniach, które często pozostawiasz włączone bez nadzoru, np. w telewizorze czy komputerze;
  • przemeblowaniu mieszkania w taki sposób, aby jak najdłużej korzystać ze światła słonecznego;
  • ustawieniu ogrzewania w domu na temperaturę niższą o 1-2 stopnie – nie wpłynie to na twój komfort, a może przynieść spore oszczędności;
  • wykorzystaniu trybu Eco w sprzęcie elektronicznym – zmiana ustawień w laptopie czy telewizorze pomoże zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt złotych rocznie, a wciąż zapewni wysoką jakość korzystania z tych urządzeń.

Ani ty, ani domownicy nie musicie w ten sposób pamiętać o konkretnych czynnościach czy zmuszać się do ich wykonywania.

10 wskazówek, które pozwolą skutecznie oszczędzać energię na co dzień

Jeśli chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty oszczędzania, stosuj się do kilku prostych zasad. Nie są one zbyt wymagające, a przyniosą wymierne korzyści finansowe, o ile zaangażujesz w to wszystkich domowników. Co ważne, jeżeli uda się utrzymać dyscyplinę, już po kilku tygodniach zaczniecie je wykonywać automatycznie. 

Oto kilka prostych sposobów na oszczędzanie:

  1. Wyłączaj urządzenia, gdy ich nie używasz. Nie pozostawiaj ich w trybie stand-by.
  2. Wyłączaj światło, jeśli wychodzisz z pomieszczenia.
  3. Zamykaj drzwi w domu. Dzięki temu zapobiegniesz utracie ciepła z ogrzewanych pomieszczeń.
  4. Rozsądnie korzystaj z pralki i zmywarki. Uruchamiaj te urządzenia tylko wtedy, gdy są pełne. Jeśli ubrania lub naczynia nie są bardzo mocno zabrudzone, użyj trybu Eco.
  5. Regularnie serwisuj urządzenia. Dbanie o sprzęt AGD zapewnia jego wydajniejsze działanie.
  6. Jeśli używasz płyty indukcyjnej, gotuj zawsze pod przykryciem i w naczyniach dopasowanych do wielkości palnika.
  7. Zoptymalizuj korzystanie z lodówki. Nie przeładowuj jej, aby zachować właściwą temperaturę we wnętrzu. Ustaw ją z daleka od źródła ciepła i nie otwieraj, jeśli nie ma takiej potrzeby. Pamiętaj też, aby nie wkładać do niej ciepłych potraw – najpierw je ostudź.
  8. Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia.
  9. Odłączaj z gniazdka ładowarki po zakończeniu działania.
  10. Gotuj tylko tyle wody w czajniku elektrycznym, ile potrzebujesz.

Zmiana nawyków domowników ma ogromny wpływ na zużycie energii elektrycznej. Proces ten może przebiegać stopniowo, bez wyrzeczeń i nadmiernych ograniczeń, bez frustracji i złości. Oszczędzanie musi być jednak świadomą, przemyślaną decyzją i angażować wszystkich domowników. Tylko wtedy będzie skuteczne.