Jak uszyć maseczkę na twarz? Prosta instrukcja DIY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak uszyć maseczkę na twarz? Prosta instrukcja DIY

Jak uszyć maseczkę na twarz? Prosta instrukcja DIY

Autor zdjęcia/źródło: Jak uszyć maseczkę na twarz @ freepik.com

Maseczek ochronnych, tak samo jak żeli antybakteryjnych, nie można już kupić w żadnej aptece czy drogerii. Taką maseczkę możesz jednak zrobić samodzielnie w domu, aby w razie zakażenia mieć możliwość ochronić siebie lub swoich najbliższych.

Obecnie w żadnej aptece nie kupisz maseczki ochronnej, a na stronach internetowych cena jednej sztuki wzrosła z kilku groszy do kilkunastu złotych. Musisz wiedzieć, że maseczki są jednorazowe i trzeba je zmieniać w ciągu dnia kilkakrotnie, a zużytą maseczkę jak najszybciej wyrzucić do kosza. Kupowanie ich w sieci wiąże się więc z dużym wydatkiem. Jednak maseczkę na twarz bez większych kosztów i przy użyciu kilku podstawowych produktów zrobisz samodzielnie w domu. Jak uszyć maseczkę na twarz? Oto prosty sposób.

NIE PRZEGAP! To dobry czas, aby zadbać o siebie!


Jeśli jesteś teraz w domu, masz więcej czasu dla siebie i chcesz zadbać o zdrowie, do 15 kwietnia, z kodem #zostańwdomu możesz skorzystać z:


  • -50% na każdy webinar! Aż 50 tematów opracowanych przez specjalistów, np. "Czy trzeba suplementować dzieci", "Dieta, a długowieczność", "Jak zmotywować się do zmiany stylu życia" i wiele innych

  • -30% na kosultację online z dietetykiem Agnieszką Małek

*wyślij nam potwierdzenie wpłaty, by przyspieszyć dostęp 

Jak uszyć maseczkę na twarz? – kto powinien ją nosić?

Według zaleceń WHO maseczki ochronne powinny być noszone przez osoby:

  • zakażone koronawirusem,
  • podejrzewające u siebie zakażenie, z powodu odczuwanych objawów: gorączka, kaszel, duszności,
  • opiekujące się osobami chorymi na COVID-19.

Maseczki na twarz powinny więc nosić osoby zakażone koronawirusem, który roznosi się drogą kropelkową podczas kaszlu, kichania, a nawet mówienia. Dzięki maseczce wirusy obecne w ślinie osoby zakażonej są zahamowane, osiadają na maseczce i nie rozprzestrzeniają się wokół.

Osoby zdrowe nie powinny nosić maseczek, ponieważ nie uchronią ich one przed zakażeniem, a dodatkowo mogą stać się jego przyczyną. Zbyt długie noszenie maseczki sprawia, że staje się ona ciepła i wilgotna, a to najlepsza pożywka dla patogenów. Osoba nosząca maseczkę jest również przeświadczona, że jest chroniona przed groźnym wirusem, dlatego zaniedbuje inne środki ostrożności i tym samym naraża się na zakażenie.

Pamiętaj, że najskuteczniejszą profilaktyką infekcji koronawirusowej jest częste mycie lub dezynfekowanie rąk, unikanie dużych skupisk ludzkich, zachowywanie dystansu od innych osób oraz nie wychodzenie z domu, gdy nie ma takiej konieczności.

Jak uszyć maseczkę na twarz? Prosta instrukcja DIY

Szpitalne maseczki ochronne zrobione są z włókniny medycznej, której zapewne nie posiadasz w domu, a zdobycie jej na własny użytek będzie raczej niemożliwe. W razie podejrzenia zakażenia koronawirusem trzeba reagować natychmiast, dlatego najłatwiej jest wykorzystać materiały, które na pewno masz w swoim domu.

To będzie Ci potrzebne:

  • ręcznik papierowy,
  • kawałek bibuły,
  • gumka recepturka,
  • sznurek,
  • zszywacz do papieru,
  • drucik,
  • taśma klejąca.

Instrukcja wykonania:

  1. Połóż jeden kawałek ręcznika papierowego na drugim, na nie połóż kawałek bibuły takiej samej wielkości. Powstaną 3 warstwy. Całość przetnij na pół.
  2. Taśmą sklej krótkie końce, tak aby je usztywnić i połączyć, żeby kawałki papieru się nie rozwarstwiły i nie przesuwały.
  3. Zrób po dwa otwory na każdym krótkim usztywnionym taśmą końcu papieru. Przewlecz przez nie sznurki o takiej samej długości.
  4. Do brzegów maseczki możesz również przymocować za pomocą zszywacza gumki recepturki, po jednej przyczepionej wzdłuż krótszego boku papieru.
  5. Na środku dłuższego boku prostokąta przyklej drucik. Będzie on potrzebny do dopasowania maseczki na nosie, aby dobrze przylegała. Gotowe!

Pamiętaj, że taka maseczka może być noszona tylko przez 15-20 minut, a po użyciu trzeba ją wyrzucić do śmieci.

CZYTAJ TEŻ:

Żelazo w ciąży – dieta i suplementacja. DIETETYK

Żel antybakteryjny jak zrobić? PRZEPIS na domowy żel antybakteryjny>>