Jak rozpoznać u dziecka ospę wietrzną? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak rozpoznać u dziecka ospę wietrzną?

Jak rozpoznać u dziecka ospę wietrzną?

Autor zdjęcia/źródło: photoxpress.com

Ospa wietrzna jest jedną z najbardziej zaraźliwych chorób zakaźnych. Jednocześnie jest też jedną z najczęstszych chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Warto wiedzieć, jak rozpoznać jej objawy.

Ospa wietrzna jest powszechnie występującą chorobą zakaźną. Pierwotne zakażenie wirusem wywołuję ospę wietrzną, ale po przebyciu choroby wirus pozostaje w organizmie i może powodować półpasiec. Aż 90% zakażeń pierwotnych dotyczy dzieci poniżej 15 roku życia. Przebieg tej choroby na ogół jest łagodny, choć zdarzają się przypadki o przebiegu ciężkim i powikłania.

Przyczyny ospy

Źródłem zakażenia ospą jest osoba chora na ospę lub też na półpasiec, gdyż wirus przenosi się droga kropelkową. Zanim pojawią się zauważalne objawy może minąć od 10 do 21 dni, gdyż tyle wynosi czas wylęgania się wirusa. Z kolei chory zaraża od 24 – 48 godzin przed wystąpieniem wykwitów skórnych i aż do ich całkowitego wysuszenia, czyli na ogół do tygodnia.

Sprawdź: W co się bawić, gdy dziecko jest chore?>>

Jak rozpoznać ospę u dziecka?

To zasadnicze pytanie, które zadają sobie rodzice. Początkowo ta choroba może wywoływać symptomy podobne do grypy takie jak: bóle głowy, mięśni i brzucha, gorączka, brak apetytu. Czasami przed wystąpieniem „właściwej” wysypki, pojawiają się na ciele bladoróżowe plamy, które zwykle po 1 – 2 dniach ustępują miejsca pęcherzykom z płynem surowiczym. Ten rodzaj wysypki skórnej jest typowy dla ospy: początkowo plamki bądź drobne grudki, szybko zmieniają się w pęcherzyki z płynem (nazywane też „kroplami rosy”), otoczone czerwoną obwódką.

Po 2-3 dniach pęcherzyki zmieniają się w czerwone krostki, które z czasem zaczynają zasychać, tworząc strupki. Wysypka przy ospie wietrznej zwykle pojawia się w kilku „rzutach” i może obejmować całą powierzchnię ciała, wraz z błonami śluzowymi. Niestety wykwity mogą powodować silne swędzenie, a drapane postawiać blizny. Gorączka może się utrzymywać do 5-7 dni, a dodatkowo ospie często towarzyszy pieczenie przy oddawaniu moczu i brak apetytu. Dlatego tym bardziej ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i wdrożenie leczenia.

>>> Czytaj też: Czy należy bać się ospy u dziecka?

Jak wygląda leczenie?

Leczenie obejmuje przyjmowanie leków przeciwgorączkowych (oprócz aspiryny, której przy ospie wietrznej się nie podaje!) oraz leczenie lekami przeciwwirusowymi. Lekarz może też zalecić smarowanie krost np. Pudrodermem czy 1 % roztworem gencjany, aby szybciej je zasuszyć. Można też przyjmować preparaty przeciwświądowe. Dziecko chore na ospę należy codziennie kąpać i delikatnie osuszać skórę oraz zachować szczególną higienę.

Jak to jest z tym kąpaniem w czasie ospy? Kąpać czy nie kąpać? Sprawdź

Kto może zachorować?

Na ospę może zachorować każdy, jednak przeważająca liczba chorych to dzieci. Przebycie tej choroby pozostawia trwałą odporność, jednakże wirus może się jeszcze uaktywnić w postaci półpaśca. W Polsce dostępna jest szczepionka przeciwko ospie wietrznej, którą można szczepić dzieci już od 9. miesiąca życia. Podaje się dwie dawki szczepionki.

"Ospa party"?

Moda na tzw. ospa party, gdzie specjalnie „zaraża się” dzieci ospą może być bardzo niebezpieczna, gdyż ospa wietrzna może wywoływać groźne powikłania takie jak: zapalenie móżdżku, opon mózgowo – rdzeniowych, mózgu, mięśnia sercowego, stawów i wątroby. Nigdy nie mamy pewności, w jaki sposób nasze dziecko przejdzie ospę, więc zamiast fundować jej przykre doświadczenia a nawet poważne dolegliwości, najlepiej dziecko zaszczepić, a chorych na ospę w miarę możliwości unikać.

O "ospa party" i szczepieniu przeciw ospie. Czytaj więcej


Aleksandra Greszczeszyn

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy Twoje dziecko chorowało na ospę?

Tak i było bardzo wysypane
14.3%
Tak, ale przeszło ją łagodnie
21.4%
Nie
64.3%

Najnowsze komentarze

  • 37.7.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    a co zrobic zeby dziecko nie rozdrapywalo krost i tym samym zeby blizn nie bylo
  • 95.160.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    właśnie jesteśmy po ospie córki i na początku miałam wielki problem żeby złagodzić ten świąd, bo leki na alergie prawie nic nie pomagały. A spray dawał efekt chłodzący i bardzo szybko łagodził świąd
  • 46.169.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    moja corka wlasnie przechodzi... strasznie duzo ma tych krostek i strasznie sie drapie. tworza sie rany i w ogole nie wiem czym jej to smarowac bo gencjany strasznie nie lubi, a ten puder jest okropnie wysuszajacy. poleccie cos prosze