Jak rozładować stres u kota? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak rozładować stres u kota?

Jak rozładować stres u kota?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Koty to wrażliwe zwierzęta, ceniące sobie rutynę, dlatego wszelkie zmiany mogą wiązać się u nich ze stresem. Oczywiście wiele zależy od samego charakteru zwierzęcia, jednak nie jest tajemnicą, że wiele mruczków bywa nerwowych. Każdy opiekun powinien poznać techniki, które pomogą uspokoić kota w sytuacjach stresowych.

Jak pomóc kotu rozładować stres?

Kot może się zestresować w różnych sytuacjach. Czasem już jeden głośniejszy dźwięk może sprawić, że zwierzę wpadnie w popłoch. Chcąc zapewnić naszemu pupilowi możliwość szybkiego uspokojenia się, przede wszystkim należy zagwarantować mu miejsca, w których będzie się czuł bezpiecznie. Zdenerwowany kot będzie szukał kącika, w którym może się skryć przed niebezpieczeństwem. Ważne jest, aby pozwolić mu na schowanie się w miejscu, które sobie wybierze i nie wyganiać, nawet jeżeli będzie to obszar, do którego normalnie wolimy zwierzęcia nie wpuszczać.

Każdy opiekun powinien zdawać sobie sprawę, jak ważne dla kotów są zapachy. Sytuacje stresowe u pupila można rozładować, zapewniając mu bezpieczne otoczenie, a dla wielu kotów domowych wiąże się ono z zapachem opiekuna. Jest to bardzo ważne szczególnie w przypadku przeprowadzki do nowego miejsca, które dla kotów bywa sytuacją, powodującą często duży poziom stresu. Warto już wcześniej otoczyć nowe miejsce starymi zapachami, przewożąc tam niepraną pościel, ubrania czy koce, w których kociak będzie mógł się schować po przywiezieniu go do nowego lokum.

Sposoby na odstresowanie kota — feromony

Stres u kota rozładować można także za pomocą feromonów uspokajających dla kota Feliway. Takie rozwiązanie cieszy się dużym powodzeniem wśród wielu opiekunów mruczków. Feromony są rodzajem komunikacji węchowej u kota, wykorzystywanej w interakcjach z innymi osobnikami i otaczającym je światem. Koty wytwarzają szeroką gamę feromonów, które zlokalizowane są w różnych miejscach ciała zwierzęcia, choć wiele z nich znajduje się w okolicach głowy.

W sytuacji stresowej można okolicę otoczyć kocimi feromonami Feliway Optimum, które potrafią przekazywać najpełniejszy sygnał uspokajający pod względem społecznym i środowiskowym, sprawiając, że kot w danym otoczeniu czuje się po prostu bezpiecznie.

Poznaj przyczynę stresu

Zadaniem każdego opiekuna kota jest nie tylko próba wyeliminowania stresu, ale też poznanie przyczyny nerwowości zwierzęcia. Wiadomo, że najlepszą opcją jest nienarażanie pupila na sytuacje stresowe, jednak nie zawsze jest to możliwe. W miarę możliwości powinniśmy jednak ograniczać działania, które mogą dla naszego pupila być trudnym przeżyciem. 

Jak rozładować stres u kota — podsumowanie

Koty to osobniki, które lubią rutynę i czasem nawet najmniejsza zmiana w otoczeniu może wiązać się u nich ze stresem. Opiekunowie tych wrażliwych zwierząt powinni starać się ograniczać sytuacje, które mogą powodować nerwowość u ich pupila. Nie zawsze jednak da się uniknąć stresu, trudno jest też całkowicie go wyeliminować pomimo podanych powyżej metod.