Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Paulina22 2014-03-10 13:23:39
Autor zdjęcia/źródło: Jak rozbudzać apetyt dziecka na książki @123RF
Czytanie rozwija wyobraźnię maluchów, uczy przejrzyście formułować myśli i wzbogaca ich zasób słów – a im bogatszy język, tym sprawniejsze wyrażanie własnego zdania. Dzięki czytaniu dzieciom łatwiej przychodzi rozmowa na temat ich odczuć i potrzeb. Dlatego tak ważne jest rozbudzanie apetytu dziecka na książki.
Dobra książka to również świetny sposób na relaks dziecka – podróż w świat wyobraźni daje maluchowi wytchnienie i ciszę, zwłaszcza po zbyt długim oglądaniu telewizji czy graniu na komputerze.
Czytanie pomaga uczyć dziecko koncentracji i sprawi, że malec nie będzie miał problemów z nauką. Książki przeznaczone specjalnie dla dzieci uczą jak być dobrym – wyraźnie pokazują, jaki system wartości jest godny naśladowania – jasno przekazują, że zły bohater jest karany za swoje czyny, a dobry zawsze odnosi sukcesy. I choć książka nie rozwiąże wszystkich problemów wychowawczych, może okazać się lekarstwem na wiele z nich. Dlatego warto przyzwyczajać dziecko do obcowania z literaturą i dać mu dobry przykład samemu sięgając po książki.
Czytanie dzieciom przez rodziców jest ważnym elementem kształtowania przyzwyczajeń i upodobań przyszłego czytelnika. Taką praktykę możecie zacząć już od czytania niemolętom. Nie chodzi przecież wcale o to, żeby dziecko zrozumiało, zapamiętało czy w ogóle skupiło się na tej czynności, ale o sytuację, nawyk, który wyrobić w sobie muszą najpierw rodzice. Melodia głosu, rytm i rymy również zapadają dziecku w pamięć, nawet jeśli długo jeszcze nie będzie rozumiało sensu poszczególnych słów.
Kiedy niemowlę siedzi, przychodzi czas na wspólne oglądanie obrazków, nazywanie tego, co widać na rysunkach i pierwsze samodzielne trzymanie książeczki. Pierwsze książeczki mogą być gumowe, pluszowe albo kartonowe. Ważne, żeby były w nich ilustracje, a sama książka nie stwarzała zagrożenia (ostre brzegi papieru, zszywki, kanciasta okładka nie nadają się do pierwszych samodzielnych przygód z książką). Budowanie relacji, wspólnie spędzany czas to niewątpliwie najważniejsze powody, dla których warto czytać dzieciom.
Te pierwsze kontakty dziecka z książką, przyzwyczają maluszka do tego, że książka to nieodłączny element naszego życia. Jeśli od najmłodszych lat oswajamy dziecko z książką to w późniejszym życiu chętniej sięga po książki m.in. ze względu na miłe skojarzenia, dobre wspomnienia z dzieciństwa.
Partnerem artykułu jest:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.