Jak przygotować się do adopcji? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak przygotować się do adopcji?

Spełnianie się w roli rodziców jest marzeniem wielu małżeństw! Już pobierając się, myślą o tym, by powiększyć rodzinę i dzielić się miłością. Jednak nie zawsze natura pozwala na posiadanie własnego potomstwa. Mimo to nie chcą rezygnować z wielkiego daru, jakim jest dziecko. Dlatego decydują się na pierwszą i kolejną adopcję...

Jak przygotować się do adopcji?

Autor zdjęcia/źródło: Foto Internet

Dziecko własne a adoptowane

Jest wiele dzieci, które nie mogą cieszyć się obecnością mamy i taty. Trafiają do domów dziecka z różnych powodów i w różnym wieku. Jednak jak każde inne potrzebują dużo ciepła, wyrozumiałości, a co najważniejsze miłości. Każde dziecko chce się czuć akceptowane i po prostu kochane. Pragnie pełnego bezpieczeństwa i rodzinnego ciepła, dlatego adopcja jest dla nich szansą na własną rodzinę.

„Dzieciństwo jest dobre dlatego, że każdy dzień zaczyna życie na nowo, bez ciężaru dnia poprzedniego. Adopcja daje właśnie tym dzieciom drugą szansę.” – mówi Anna Kamińska, polska poetka. 

In vitro czy adopcja - co wybrać w przypadku niepłodności?


Wiele bezdzietnych małżeństw marzy, by dać dziecku wszystko to, co najlepsze. Chcą mieć dzieci, a wtedy starają się o adopcję. Dla nich nie jest ważne, że to nie jest ich rodzone. Chcą kochać i zapewnić mu godne warunki życia. Miłość jest taka sama, bo szczera i bezgraniczna! Adopcja to dla nich jedyna i wielka szansa na bycie mamą i tatą – a o tym zawsze marzyli!

Prawna definicja adopcji

Adopcja to przysposobienie obcego dziecka i uznanie go za swoje. Jej głównym celem jest dobro dziecka. Podczas przysposobienia miedzy dzieckiem a rodzicami adopcyjnymi tworzy się wyjątkowa więź i relacja prawna taka sama jak z biologicznymi. Dziecko jest związane z adopcyjnymi już na całe życie. Staje się nowym członkiem rodziny.

 

Jak przekonać partnera do adopcji?



Według polskiego prawa możliwa jest adopcja niepełna, pełna i całkowita. W przypadku niepełnej dziecko ma kontakt z rodziną biologiczną, a więzi nie zostają zerwane. Adopcja pełna zakłada całkowite włączenie dziecka do nowej rodziny i zerwanie więzi z biologiczną. Natomiast w adopcji całkowitej rodzina biologiczna jest anonimowa, a dziecko najbardziej jest związane z nową rodziną. Nie da się jej też rozwiązać.


Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Czy kiedykolwiek rozważała/eś adopcję dziecka?

Tak
57.1%
Nie
42.9%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Mariola1811
    Mariola1811Ikona zgłaszania komentarza
    Jeżeli bym nie mogła mieć własnych dzieci - z pewnością bym zaadoptowała. Droga do adopcji jest długa, ale warto, aby dziecko znalazło kochających rodziców i własny dom.