Jak przygotować ogród na zimę? Nie daj się zaskoczyć! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak przygotować ogród na zimę? Nie daj się zaskoczyć!

Jak przygotować ogród na zimę? Nie daj się zaskoczyć!

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Nadchodzi zima, a wraz z nią skrajne warunki atmosferyczne. Czy twój ogród jest na to gotowy? Skoro czytasz ten artykuł, najprawdopodobniej nie. Nie ma jednak powodów do zmartwień — poświęć kilka minut na przeczytanie tego materiału, a wszystko stanie się jasne. Do dzieła!

Niektóre drzewa i krzewy potrzebują wsparcia

Dlaczego stawiamy je na pierwszym miejscu? Znajdują się niemal w każdym ogrodzie i jak wiele innych roślin potrzebują specjalnego przygotowania do zimnych miesięcy. Oczywiście nie wszystkie z nich wymagają ochrony — obowiązek ten dotyczy jedynie gatunków wrażliwych na mróz oraz młodych okazów. Najlepiej okrywać je materiałami przepuszczającymi powietrze, takimi jak słomiane maty, kora, gałązki świerkowe lub inne dedykowane włókniny. Dodatkowo warto pamiętać, aby zabezpieczyć kolumnowe rośliny iglaste, obwiązując je dookoła. Dzięki temu ich korony nie będą załamywać się pod naporem śniegu. Oczywiście w celu przygotowania drzew i krzewów do zimy będziesz potrzebować narzędzi. Zapoznaj się z ofertą HECHT, a na pewno znajdziesz tam dokładnie to, czego szukasz.

Co z trawą?

Trawa pozostawiona sama sobie oczywiście nie zginie. Nie warto jednak wystawiać ją na tak ciężkie próby. Z pewnością odbije się to negatywnie na jej prezencji, kiedy przyjdzie wiosna. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, należy regularnie grabić trawnik przez całą jesień, a nawet w trakcie zimy, o ile podłoże jest suche i nie przykrywa go śnieg. W miesiącach poprzedzających pierwsze opady śniegu warto stosować również nawóz potasowy. Zwiększa on odporność trawy na mróz, spowalniając proces jej obumierania.

Oczko wodne — oczko w głowie ogrodnika

Jeśli nie zadbasz o oczko wodne, być może na wiosnę nie uda ci się doprowadzić go do porządku. W przypadku zbiorników o powierzchni mniejszej od 15 m²  i głębokości nie większej niż 1 m warto wypompować całą wodę przed przyjściem pierwszych ujemnych temperatur. W przeciwnym razie znajdujące się wewnątrz ryby i rośliny mogą nie przetrwać zimy. W tym samym celu warto zapobiec zamarznięciu całej powierzchni oczka. Jeśli zostanie ono zupełnie skute lodem, rybom zabraknie tlenu. Pamiętaj również, że nie wszystkie rośliny wodne są przystosowane do funkcjonowania w niskich temperaturach. Jeśli posiadasz takie, przenieś je na zimę do akwarium.

Nie zapomnij posprzątać i usunąć awarii

Problemy nierozwiązane przed zimą potrafią uderzyć w jej trakcie ze zdwojoną siłą. Drobna szczelina w płytce powstała latem może zostać rozerwana przez zamarzającą wodę po nadejściu chłodów. Z kolei cieknący dach w komórce zamieni się w wodospad, gdy w kalendarzu zawita późna jesień lub zima. Z tego prostego względu warto naprawić wszystkie usterki, zanim będzie na to za późno.

Zaleca się również dokładne posprzątanie wspomnianych już trawników, rabat oraz miejsc uprawy owoców i warzyw. Usuwając obumarłe rośliny oraz ich pozostałości, takie jak wyschnięte trawy, opadłe owoce lub martwe gałęzie, przygotowujemy dobry grunt pod rozpoczęcie nowego sezonu ogrodniczego na następną wiosnę.