Opublikowany przez: Monika C. 2020-12-29 15:03:39
Autor zdjęcia/źródło: Photo by Primal Felines on Unsplash
Gwiazda betlejemska, czyli wilczomlecz nadobny to gatunek krzewu pochodzącego z Gwatemali i Meksyku. Roślina została odkryta ok. 200 lat temu, w latach 20tych dziewiętnastego wieku. Poinsecja – bo i pod taką nazwą ją znamy, została przywieziona do USA i tam wyhodowano jej odmianę, która dobrze znosi warunki panujące w domu. W strefie międzyzwrotnikowej nadal jest uprawiana w ogrodach. Jej świąteczna popularność sprawia, że jest najważniejszą rośliną doniczkową na świecie.
Po świętach, kiedy poinsecja traci czerwone wybarwienie, większość z nas ją wyrzuca. Jednak możemy ją przechować do następnego roku.
Poinsecja będzie dłużej cieszyła czerwonym, białym coraz częściej różowym lub kremowym wybarwieniem, jeśli poznamy zasady jej prawidłowej pielęgnacji. Określenie “wybarwienie” nie jest przypadkowe, ponieważ to co nazywamy kwiatami, to tak naprawdę przyliście okalające kwiaty właściwe, które są malutkie, zielone, dostrzegalne z bliska i bez zapachu. W warunkach naturalnych przyliście gwiazdy betlejemskiej zawsze są czerwone. Po przekwitnięciu tracą swój charakterystyczny kolor i stają się zielone.
Czy wiesz, że gwiazda betlejemska zwana jest także rośliną krótkiego dnia i do wybarwienia przyliści na czerwono potrzebuje wielu godzin ciemności w ciągu doby?
W naszej strefie możemy stawiać wilczomlecz na parapecie, by zapewnić jej kilka godzin nasłonecznienia, lecz wieczorem nie stosujmy doświetlania.
Podczas kwitnienia temperatura we wnętrzu powinna wynosić od 12 do 22 stopni C, po przekwitnięciu może być zbliżona nawet do 0 st. C.
Poinsecji sprzyja wilgotna gleba – najlepiej podlewać ją dwa razy w tygodniu, od góry. W czasie kwitnienia można ją także zasilać. Zielone liście można także delikatnie zraszać.
Gwiazda betlejemska nie lubi przeciągów i wyziewów gazowych, np. z piecyków - charakterystycznym objawem jest kurczenie się liści.
Kiedy gwiazda betlejemska przekwitnie, podlewamy ją raz w tygodniu. Jeśli chcemy, by zakwitła za rok, wiosną (najlepiej w marcu) przycinamy jej pędy i znowu nieco częściej podlewamy, ale nadal umieszczamy w pomieszczeniu, w którym jest chłodno.
W kwietniu poinsecję przesadzamy i uwaga: na kilka dni zostawiamy ją w cieniu - wtedy zachodzi proces pobudzania wzrostu. Następnie roślinę przenosimy w jasne i cieplejsze miejsce i znowu nieco mocniej podlewamy.
Gwiazda betlejemska wybarwił się na następne Boże Narodzenie, jeśli od października codziennie zapewniamy jej kilkanaście godzin ciemności - wynosimy ją do pomieszczenia bez okna lub przykrywamy.
Uwaga: Sok z w łodygach i liściach gwiazdy betlejemskiej jest trujący dla człowieka i zwierząt domowych. Zawsze umieszczaj ją w miejscu niedostępnym dla dzieci i domowych pupili, a prace pielęgnacyjne takie, jak przycinanie w marcu i przesadzanie wykonuj w ochronnych rękawiczkach.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.