Opublikowany przez:
Familiepl
2021-04-14 12:06:25
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie/Unsplash
Udział w spisie powszechnym jest czynnością obowiązkową, realizowana zgodnie z ustawą o statystyce publicznej. Najnowszy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań trwa od 1 kwietnia do 31 czerwca 2021. W tym roku obowiązkową formą jest samospis internetowy, ale mamy jeszcze kilka innych możliwości, gdybyśmy nie mogli się spisać przez internet.
Raz na 10 lat GUS „odwiedza” Polaków i zadaje nam pytania, które pomagają pokazać ile nas jest, jaki mamy poziom życia, czy gdzie mieszkamy. W tym roku po raz pierwszy jako obowiązkową formę wprowadzono samospis internetowy – nie jest to jednak jedyna możliwość tego, aby się spisać. Osoby starsze lub nie mające możliwości spisania się przez internet, będą miały inne opcje uczestniczenia w spisie.
Na specjalnej stronie GUS pod adresem: https://spis.gov.pl/ , mamy możliwość podania swoich danych w specjalnie przygotowanej aplikacji, która w prosty sposób poprowadzi nas przez pytania w formularzu. Każda osoba dokonująca samospisu jest uwierzytelniana w systemie teleinformatycznym. Aby uzyskać dostęp do danych, osoba spisująca się używa unikalnego hasła. Mamy także możliwość skorzystania ze specjalnie uruchomionych MIEJSC SPISOWYCH – LISTA , które najczęściej zostały przygotowane w ośrodkach gminnych lub powiatowych.
Osoby nie mające dostępu do internetu, sprzętu lub nie mogące sobie poradzić z samospisem mogą spisać się przez telefon na infolinii spisowej obsługiwanej przez pracowników statystyki publicznej od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00 pod numerem: 22 279-99-99.
Będzie również można skorzystać ze spisania się przy pomocy rachmistrzów. Jednakże inaczej niż w latach poprzednich, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, będą oni prowadzić spis wyłącznie w formie telefonicznej. Taka możliwość spisania się ruszy 4 maja 2021.
Źródło: spis.gov.pl
CZYTAJ TEŻ >> Dieta na męską płodność - TE superfoods muszą się znaleźć na talerzu
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!