Bez względu na to, jak te kontakty wyglądają, jedno jest pewne - sąsiedzi są obok nas i stanowią nieodłączną część naszego życia.
Nie mamy wpływu na to, kto mieszka w naszym bloku, czy domu obok, ale zawsze warto zadbać o to, aby tego kogoś poznac i stworzyć z nim dobre relacje! Pośród wszystkich zajęć, codziennej gonitwy i świata wirtualnego, trzeba znaleźć czas na poznanie tej części społeczeństwa najbliżej nas.
Z pewnością każdy z nas słyszał, czy to od dziadków, czy od rodziców, jak chodziło się oglądać wspólnie telewizję do sąsiada, który jako pierwszy dorobił się odbiornika, jak wieczorami grało się w karty i wzajemnie pomagało przy żniwach czy innych pracach... W dzisiejszych czasach niewiele z tego pozostało, ale jest w gestii każdego z nas, czy poejmiemy próbę nawiązania przyjacielskich relacji z sąsiadami, czy też będziemy się nastawiać tylko na to, co nam w nich przeszkadza.
Warto przestrzegać kilku zasad, dzięki którym nasze kontakty sąsiedzkie będą pozytywne.
Uprzejmość i życzliwość przede wszystkim.
Niby to oczywiste, a jednak nie zawsze przestrzegamy tej reguły. Czekamy, aż ktoś pierwszy powie nam dzień dobry a każdy hałas po 22 traktuejmy jak przestępstwo...
Tymczasem warto pierwszemu podjąć kontakt: zwyczajny usmiech czy pozdrowienie są dużym ku temu krokiem.
Jeżeli zachowanie Twoich sąsiadów Ci nie odpowiada, powiedz im o tym spokojnie, bez zbędnych nerwów. Zawsze uzywaj formy bardziej "proszącej" niż "żadającej" (Oczywiście, o ile Twoi sąsiedzi nie nadużywają Twojej cierpliwości, nie robią tego nagminnie).
Pamietaj, że - jak ty komu, tak on tobie - to powiedzenie sprawdza się w większości przypadków!
Pozytywne nastawienie.
Dopatruj sie w sąsiadach najpierw cech pozytywnych, a dopiero póxniej negatywnych. Nie oceniaj ich neagtywnie po pierwszym spięciu czy gafie. Pamiętaj, ze każdy z nas jest przecież tylko człowiekiem i zdarzają mu sie potknięcia i błędy, np. i Ty możesz zapomnieć, ze akurat w środę jest twoja kolej zmywania klatki schodowej. Jeżeli zdarzy się sytuacja konfliktowa, zawsze staraj się najpierw spokojnie porozmawiać i wysłuchać argumentów drugiej strony, a dopiero potem przedstaw swoje racje.
Każdy z nas przecież chce, aby inni byli do niego nastawieni pozytywnie.
Asertywność i umiejętność proszenia o pomoc.
To dwie strony tego samego medalu. Po pierwsze: naucz sie grzecznie odmawiać, jeśli prośby sąsiada przekraczają Twoje mozliwości bądź są zbyt częste. Nie musisz zgadzać się na wszystkie ustępstwa, czy pożyczać codzinnie soli i cukru, aby zbudować dobre relacje! Asertywnosć jest ważna w każdym rodzaju kontaktów miedzyludzkich.
Po drugie: naucz się prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz! Przywieźli Ci nowe meble? Jesteś chora i potrezbujesz zakupów? Nie radzisz sobie z zepsutym autem? pomysl, czy Twoi sąsiedzi mogliby Ci w tym pomóc i nie obawiaj się ich o to poprosić. Następnym razem Ty im pomożesz w sprawie, którą będziesz potrafił rozwiązać. Pomoc sąsiedzka jest bardzo cenna dla obu stron! Jest też świetnym ogniwem łączącym sąsiadów i pomaga budować pozytywne relacje.
Wtrącanie się w granicach rozsądku!
Bez wątpienia nikt z nas nie lubi wścibstwa i wsadzania nosa wszędzie, gdzie to możliwe przez innych ludzi! Ta zasada jest szczególnie ważna w kontaktach sąsiedzkich.
Interweniuj wtedy, kiedy to konieczne, ale nie interesuj sie każdym krokiem sąsiadów, każdym nowym zakupem czy wyjazdem. W dziesiejszych czasach wiele się mówi o konieczności podejmowania zdecydowanych kroków w przypadkach przemocy w sąsiedztwie, alarmującym płaczu dziecka etc. Tego nie wolno nam, sąsiadom, ignorować! Nie można nazwać donosicielstwem powiadomienia policji o pijanym sąsiedzie szarżującym autem po osiedlu czy długotrwałym płaczu i krzyku dziecka za ścianą.
Przestrzegając tych najistotniejszych zasad, możemy sprawić, ze sąsiedzi będą nam znani nie tylko z widzenia! Od słowa do słowa, może się okazać, że obok mieszkają bardzo sympatyczni ludzie, których z chęcią włączymy do grona naszych znajomych, a z czasem nawet przyjaciół.
Znajomość ludzi zza ściany i świadomość tego, że darzymy sie wzajemną zyczliwośćia wpływa na to, że znacznie przyjemniej nam się mieszka, buduje poczucie bezpieczeństwa i wspólnoty oraz rozwija życie społeczne i towarzyskie.
Źródła:
W oparciu o artykuł: "Żyj dobrze z sąsiadami", M. Nowik, M. Ramm, psycholog; w: "kobieta i życie" nr 5 (18) maj 2010.