Jak dbać o pierwsze ząbki? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak dbać o pierwsze ząbki?

Jak dbać o pierwsze ząbki?

Autor zdjęcia/źródło: Jak dbać o pierwsze ząbki@pixabay.com

O zęby niemowlaka powinniśmy zacząć dbać zanim się jeszcze pojawią. Zębów, co prawda, jeszcze nie widzimy, ale ich zalążki już są ukryte pod dziąsłami. Dziąsła maluszka przemywajmy regularnie gazikiem namoczonym letnią przegotowaną wodą, przynajmniej dwa razy dziennie.

Taki zabieg pomoże usunąć z dziąseł i całej jamy ustnej resztki jedzenia oraz bakterie. Wacik nawińmy na palec wskazujący i bardzo delikatnie przetrzyjmy najpierw jedno, potem drugie dziąsło na całej długości. Do każdego dziąsła używajmy osobnego wacika. Ząbkowanie niemowląt nie stanowi powodu do przerywania tych zabiegów.  Jednak, gdy już ukaże się pierwszy ząbek, zmieniamy nieco sposób czyszczenia.  Do pielęgnacji jamy ustnej dziecka  używamy szczoteczki z bardzo miękkim i delikatnym włosem. Może to być szczoteczka nakładana na palec rodzica albo miniaturowa wersja sprzętu dla dorosłych. Ważne, aby szczoteczka była dopasowana wielkością do rozmiarów dziecięcej buzi. Unikamy silnego tarcia, by nie sprawić dziecku bólu i nie uszkodzić szkliwa, zwłaszcza, że u dziecka może pojawić się bolesne ząbkowanie. Ząbki czyścimy od dziąseł w kierunku korony, a dziąsła masujemy tak jak wcześniej wacikiem. Takie szczotkowanie nie tylko skutecznie usunie z ząbka resztki jedzenia, ale też zapewni dziecku masaż dziąseł obolałych z powodu ząbkowania.

Żel na ząbkowanie


Żele na ząbkowanie mają ułatwić dziecku przejście przez trudny czas wyrzynania się zębów mlecznych. Dobre działanie ma żel do dziąseł  Dentinox.  Posiada on dwa składniki przeciwbólowe działające domiejscowo . Poza tym zawarty w nim ksylitol  hamuje próchnicę, a wyciąg z rumianku  działa przeciwzapalnie

Mleczaki – pierwsze zęby dziecka  

Są one  słabiej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego są bardziej podatne na rozwój próchnicy. Niektórzy myślą, że kiedy wypadną, problem próchnicy rozwiąże się sam. Jednak bardzo się mylą, gdyż bakterie powodujące próchnicę z mlecznych zębów przenoszą się na stałe. Chore mleczaki powodują także zaburzenie  układu szczęki  i żuchwy. Jeśli chory mleczak wypadnie lub zostanie wyrwany za wcześnie, pozostałe zęby wypełniają tę lukę. Tym sposobem dla wyrzynających się zębów stałych brakuje miejsca i zaczynają się  wciskać, rosnąć krzywo. Dziecko z zaniedbanymi mleczakami może mieć też osłabioną odporność, złe wyniki badań krwi oraz stany podgorączkowe.

Pierwsza pasta do zębów

Na początku zęby niemowlaka czyścimy jedynie wodą. Możemy  do niej dodać łagodnego roztworu rumianku. Gdy malec już się oswoi ze szczoteczką, zaczynamy nakładać na nią minimalną ilość pasty do zębów. Nakładana, właściwie wcierana w szczoteczkę pasta powinna być wielkości ziarenka groszku. Dobra będzie łagodna  bez konserwantów i składników barwiących pasta dla dzieci Nenedent  zawierająca delikatny, czyszczący żel krzemowy oraz ksylitol hamujący próchnicę. Pasta dla maluszka nie powinna zawierać fluoru, dopóki dziecko nie nauczy się jej wypluwać. Zdarza się bowiem, że  maluchy wraz z połykaną pastą przyjmują duże dawki fluoru, co w efekcie może prowadzić do odwapnienia kości i niedoborów magnezu.


Groźny cukier


Produkty spożywcze bogate w wapń, fosfor, magnez oraz witaminy A i D jak mleko i jego przetwory są pomocne przy budowie tkanki zęba. Z kolei produkty zawierające cukier są świetną pożywką dla bakterii wywołujących próchnicę. Bakterie przyczyniają się do rozkładu cukru na agresywne kwasy, które zmiękczają szkliwo wypłukując z niego substancje mineralne. Ważna jest także konsystencja pokarmu, jaki podajemy dziecku. Papki i przeciery oblepiają zęby malucha i  stwarzają dogodne środowisko  do rozwoju bakterii.


Patronem artykułu jest: