Grypa atakuje: jak uniknąć zachorowania na grypę i groźnych powikłań? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Grypa atakuje: jak uniknąć zachorowania na grypę i groźnych powikłań?

Grypa atakuje: jak uniknąć zachorowania na grypę i groźnych powikłań?

Autor zdjęcia/źródło: Grypa @Designed by Freepik

Jesień, to czas sezonowych infekcji i grypy! Ilość przeziębień i zachorowań na grypę będzie stale rosnąć, by swój szczyt osiągnąć pomiędzy styczniem a marcem. Dlaczego najwięcej zachorowań jest właśnie o tej porze roku, jak się ich ustrzec i groźnych powikłań?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że co roku na całym świecie na grypę i choroby grypopodobne choruje od 330 milionów do nawet 1,5 miliarda osób! Szacuje się, że nawet pól miliona z nich umiera. Grypa atakuje przede wszystkim jesienią, podczas łagodnej zimy i przedwiośnia. Pogoda jest wtedy zmienna, mało słońca, często pada deszcz. Nasza dieta jest uboga w świeże warzywa i owoce. Z powodu krótkiego dnia mało czasu spędzamy na zewnątrz. Wtedy o spadek odporności bardzo łatwo.

Grypa: typowe objawy

Grypę wywołują wirusy typu A, B i C. Wirus typu A zaraża ludzi i zwierzęta, jego mutacje powodują ptasią i świńską grypę. Wirus typu B jest odpowiedzialny za grypę sezonową i atakuje tylko ludzi, natomiast typ C jest wyjątkowo zakaźny i wywołuje infekcje. Zarazić się możemy podczas rozmowy, kichania oraz poprzez kontakt z przedmiotami, których dotykała osoba chora. Do typowych objawów grypy należą: temperatura powyżej 38⁰C, ból głowy, zmęczenie i osłabienie, suchy, męczący kaszel oraz bóle mięśni i stawów. Grypa często bywa mylona z przeziębieniem i ją bagatelizujemy, nadal chodząc do pracy i szkoły. Tymczasem właściwego rozpoznania choroby może dokonać tylko lekarz! „Przechodzona” grypa niesie ryzyko wystąpienia poważnych powikłań pogrypowych, przede wszystkim bakteryjnego zakażenia dolnych dróg oddechowych, czyli zapalenie oskrzeli lub płuc. Może wystąpić angina, choroba wieńcowa, nawet astma. Co więc robić, aby nie zachorować?

Jak zapobiegać zachorowaniu na grypę?

  • Profilaktyka i zdrowy styl życia

Profilaktyka, jak w przypadku większości chorób, ma ogromne znaczenie. Pamiętajmy, że kluczowy jest zdrowy styl życia, czyli zbilansowana dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu. Ponadto należy unikać przebywania w zatłoczonych pomieszczeniach i towarzystwa osób chorych. Trzecim równie istotnie elementem jest właściwa higiena – częste i dokładne mycie rąk po każdym kontakcie z osobą chorą, w biurze, gdzie wiele osób dotyka tych samych przedmiotów oraz po podróży komunikacją miejską. Wielu z tych sytuacji nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale możemy zdecydowanie zminimalizować ich wpływ.

  • Szczepienia ochronne

Wirusy grypy typu B i A w Europie krążą wspólnie podczas każdego sezonu grypowego. Dlatego opracowana została czterowalentna szczepionka przeciw grypie, która zawiera szczepy obu typów wirusa, dzięki czemu zapewnia szerszą ochronę przed zachorowaniem. Szczepienia są najbardziej skuteczną metoda zapobiegania chorobom zakaźnym, między innymi grypie. Szczepić się powinniśmy co roku, ponieważ skład szczepionki jest dopasowywany do panujących akurat wirusów. Również poziom przeciwciał w organizmie się obniża.

Kto powinien się obowiązkowo poddać szczepieniu?

Na ryzyko ciężkiego przebiegu grypy narażone są dzieci do 5 lat oraz osoby po 65 roku życia. Również kobiety w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze oraz osoby cierpiące na przewlekłe choroby płuc, nerek, serca i choroby metaboliczne. W społeczeństwie są osoby, które z różnych względów nie mogą poddawać się szczepieniom, wskazana jest więc ich ochrona kokonowa, polegająca na unikaniu zachorowania przez osoby z najbliższego otoczenia, również poprzez szczepienia.

Jak postępować w przypadku zachorowania na grypę?

Jeśli choroba nas dopadnie po pierwsze postarajmy się o wizytę u lekarza. W tym czasie najlepiej pozostać w domu, leżeć w łóżku i dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu. Można przyjmować ogólnodostępne leki przeciwzapalne obniżające gorączkę i przeciwbólowe oraz stosować preparaty zmniejszające obrzęk błon śluzowych. Nie zaszkodzą metody naszych babć: sok z malin i lipy, czosnek. Pamiętajmy jednak, że najważniejszy jest wtedy odpoczynek i unikanie kontaktu z innymi. Tak leczona grypa trwa zazwyczaj tydzień, a powikłania „przechodzonej” choroby odczuwamy znacznie dłużej, czasem kilka tygodni, do nawet kilku lat. Jeśli uważasz, że koniecznie musisz w tym czasie  pracować ze wzgledu na kontrakty i zobowiązania, skorzystaj z możliwości pracy w domu - z pracownikami i kontrahentami kontaktuj się poprzez video- lub telekonferencje.

CZYTAJ TEŻ:

>>> Jak odróżnić przeziębienie od grypy?

>>> Bezpieczne metody na grypę i przeziębienie u kobiet w ciąży

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika czajoanna
    czajoannaIkona zgłaszania komentarza
    Osobiście unikam szczepionek na grypę. Strasznie ostatnio są promowane, a z doświadczenia wiem, że jak trąbią o czymś w mediach na dużą skalę, to zapala mi się żółta lampka. Ale jak już do zachorowania dojdzie, to trafiłam ostatnio na videokonsultacje z lekarzem przez internet, bez wychodzenia do przychodni. recepta przychodzi na maila :)