Grozi nam nowa epidemia! Nowe zalecenia WHO dotyczące zachowania zdrowia - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Grozi nam nowa epidemia! Nowe zalecenia WHO dotyczące zachowania zdrowia

Grozi nam nowa epidemia! Nowe zalecenia WHO dotyczące zachowania zdrowia

Autor zdjęcia/źródło: Photo by wee lee on Unsplash

Koronawirus staje się przyczyną nadwagi i otyłości. Zdalne nauczanie i praca w trybie home office sprawią, że bardzo mało się ruszamy. Światowa Organizacja Zdrowia wydała nowe zalecenia dotyczące minimalnej aktywności fizycznej dla dzieci i dorosłych. Każdy rodzaj ruchu działa na naszą korzyść!

Przed pandemią dzieci chodziły do szkoły, a my do pracy i na zakupy. Chcieliśmy czy nie, ale ruszaliśmy się. Trzeba było dojść do przystanku albo stacji metra, zrobić zakupy w sklepach stacjonarnych, zaprowadzić dzieci na dodatkowe zajęcia. Korzystaliśmy z siłowni, jeździliśmy na rowerze, biegaliśmy. Teraz wszystko odbywa się w domu. Biegamy, ale tylko po domu od swojego komputera do komputera dziecka, pod drodze wpadając do kuchni. Nawet większość zakupów robi on-line. Jeśli początkowo byliśmy pełni zapału i ćwiczyliśmy w domu, to z czasem monotonia tej aktywności sprawiła, że ćwiczymy coraz rzadziej i krócej, a dodatkowy ruch na zewnątrz, na który kiedyś narzekaliśmy okazał się brakującym ogniwem do utrzymania wagi sprzed pandemii. W ciągu niecałego roku, większość społeczeństwa, zarówno dorosłych jak i dzieci, na całym świecie utyła! Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm. Grozi nam nowa epidemia. Tym razem otyłości.

Nowe wytyczne WHO dotyczą aktywności fizycznej w czasie epidemii COVID-19

Statystyki WHO pokazują, że co czwarty dorosły i aż czworo z pięciorga nastolatków nie zapewnia sobie odpowiedniej dawki ruchu! Szacuje się, że z tego powodu, na całym świecie, rocznie kosztuje to podstawową opiekę zdrowotną ok. 54 mld dolarów, a utrata produktywności społeczeństw z tego powodu kolejne 14 mld dolarów. 

“Nowe wytyczne Światoeej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają wszystkim dorosłym 150-300 minut umiarkowanej lub energicznej aktywności aerobowej tygodniowo, w tym osobom z chorobami przewlekłymi lub niepełnosprawnością oraz ŚREDNIO 60 MINUT DZIENNIE DZIECIM I MŁODZIEŻY.” 

Według wytycznych WHO kobiety powinny być, w miarę możliwości, aktywne fizycznie w czasie ciąży i po porodzie. Regularna aktywność jest także niezbędna osobom niepełnosprawnym, a osobom w wieku 65 lat i starszym, zaleca się dodanie do aktywności fizycznej ćwiczenia poprawiające równowagę i koordynację, a także wzmacnianie mięśni, które pomagają zapobiegać upadkom, a także wpływają na poprawę ogólnej kondycji zdrowotnej. 

Według WHO można by zapobiec 5 mln zgonów rocznie, gdyby ludność na świecie była bardziej aktywna. W czasach, gdy wielu z nas jest teraz w domu z powodu COVID-19 każdy, niezależnie od wieku i umiejętności, może być aktywny fizycznie i każdy rodzaj ruchu się liczy.

Regularna aktywność fizyczna stanowi podstawę w zapobieganiu chorobom serca, cukrzycy typu II, nowotworom, zmniejsza objawy depresji, poprawa pamięć i pracę mózgu. 


“Liczy się każdy ruch, zwłaszcza teraz, gdy musimy sobie radzić z ograniczeniami spowodowanymi 
pandemią COVID-19. Wszyscy musimy codziennie się ruszać - bezpiecznie i kreatywnie” - mówi dyrektor generalny WHO dr TedrosAdhanom.

Jak ćwiczyć w domu bez specjalistycznego sprzętu?

Wszelka aktywność fizyczna jest korzystna i może być wykonywana podczas: 

  • kilkuminutowej przerwy w pracy i w nauce, 

  • sportu i rekreacji, 

  • przemieszczania się, 

  • poprzez taniec, zabawę (w dopuszczalnych obecnie ramach) 

  • codzienną aktywność w domu, np. sprzątanie. 

Im więcej czasu spędzamy siedząc, tym więcej powinniśmy go też przeznaczać na aktywność fizyczną. 

Ćwiczyć możemy nawet siedząc przy biurku, w czasie kilkuminutowej przerwy. Ważne, żeby się chociaż trochę rozciągnąć i otworzyć klatkę piersiową, która zamyka się w czasie siedzenia przed komputerem. Najlepsze będą:

  • Naprzemienne wymachy i krążenia rąk

  • Skręty tułowia

  • Unoszenia ramion do góry i na boki

  • Rozciąganie nóg

  • Kręcenie (przetaczanie) głowy od jednego ramienia do drugiego 

Co jeszcze może się wliczać do codziennej aktywności fizycznej?

Wybierajmy schody zamiast windy, wysiadajmy wcześniej z komunikacji – nie dość, że w ten sposób zaliczymy aktywność fizyczną, to skrócimy czas przebywania w publicznym środku lokomocji. 

>>> Czytaj też: Wielki rodzinny KONKURS świąteczny 2020!

Świetnym ćwiczeniem poprawiającym sylwetkę jest popularna, ale niełatwa do prawidłowego wykonania, deska (plank).

Do otwierania klatki piersiowej i rozluźniania spiętych mięśni nóg i pleców, przydają się także rollery – można je kupić on-line w każdym sklepie z artykułami sportowymi.

Do dobrze znanych z zajęć w fitnessie wykroków i ćwiczeń ramion można wykorzystywać butelki z wodą.

Ruch w domu jest możliwy, nie potrzebne są skomplikowane i kosztowne sprzęty. Wystarczy chcieć! Gwarantujemy, że dzięki tym prostym ćwiczeniom poprawi się nie tylko sylwetka, ale i nastrój, zarówno dorosłym, jak i dzieciom i młodzieży.

>>> Czytaj też: Rodzicu: pamiętaj o śniadaniu dla swojego dziecka! TOP 10 ZASAD ZDROWEGO ŻYWIENIA I STYLU ŻYCIA

Żródło: who.int