Gdy nie mamy ślubu... PRAWA RODZICÓW noworodka - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Gdy nie mamy ślubu... PRAWA RODZICÓW noworodka

Gdy nie mamy ślubu... PRAWA RODZICÓW noworodka

Autor zdjęcia/źródło: unsplash

Rodzicom, także tym bez ślubu, przysługują pewne prawa, z których mogą korzystać. Warto je poznać w takiej sytuacji, bo jak wiadomo różnego rodzaju formalności potrafią spędzać sen z powiek, a… nie muszą!

W naszym kraju coraz więcej jest par, które wcale nie planują wzięcia ślubu i taka sytuacja nie umniejsza ich szczęściu. Oczywiście nasze prawo preferuje rodzinę, która opiera się na małżeństwie, ale bez względu na ten akt, rodzicom bez ślubu przysługuje wiele praw. Zebrałam dla Was najważniejsze z nich.

Tata może być przy porodzie

Ślub nie ma wpływu na to, czy tata może być przy porodzie. Zgodnie z regulacjami ślub rodzinny obejmuje osobę bliską kobiecie rodzącej, a niezaprzeczalnie taką osobą jest przyszły tata. Wyjątkiem od tej reguły są sytuacje kiedy istnieje ryzyko epidemiczne lub zagrożenie zdrowia rodzącej.

Już w ciąży tata może uznać dziecko

Zachęcam do tego żeby tata uznawał dziecko jeszcze w trakcie ciąży, ponieważ najlepiej jest i najłatwiej kiedy są przy tym w Urzędzie Stanu Cywilnego oboje rodziców. Oczywiście można to też zrobić po porodzie. Wystarczą dowody osobiste i karta ciąży. Tata składa odpowiedni protokół oświadczający uznanie dziecka, a mama potwierdza ten dokument swoim podpisem. Jeśli z jakiś przyczyn nie możecie udać się do urzędu w tym samym momencie (np. opieka nad drugim dzieckiem) to wtedy tata składa dokument, a mama ma 3 miesiące na odwiedzenie urzędu i jego poświadczenie swoim podpisem.

Macie 3 tygodnie na zarejestrowanie dziecka w USC

Każde dziecko trzeba w ciągu 21 dni od wydania przez szpital karty urodzenia dziecka zarejestrować w Urzędzie Stanu Cywilnego. Wystarczy wykazać jedynie swój dowód osobisty. Rejestracji można też dokonać przez internet na stronie: www.obywatel.gov.pl, ale trzeba mieć swój profil zaufany (stworzysz go na www.pz.gov.pl). Otrzymacie naturalnie odpis aktu urodzenia, informacje o numerze PESEL dziecka oraz zaświadczenie o jego zameldowaniu.

Macie prawo do urlopów

Naturalnie macie prawo do urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego i wychowawczego. Oczywiście pod warunkiem, że nabyliście do nich uprawnienia, czyli jesteście zatrudnieni na umowę o pracę i dziecko urodziło się w okresie opłacania składek ubezpieczenia chorobowego. Nie ma tutaj znaczenia czy macie ślub, czy też nie.

ZOBACZ TAKŻE:

W 2019: 500 plus na pierwsze dziecko. Od kiedy? Bez kryterium dochodowego! >>

BECIKOWE 2019 wszystkie formalności: ile i jak dostać, dochód, dokumenty WNIOSEK do pobrania >>