Marzeniem rodziców jest spokojne dziecko, które niemal od chwili narodzin przesypia bez problemu 8 godzin i niekoniecznie wstaje o 5 rano. Ale nie zawsze tak bywa. Wiele dzieci ma różnego typu problemy ze snem, które mogą potem odbijać się na ich zachowaniu lub wynikach w nauce. Dlaczego dzieci mają kłopoty z zasypianiem i jakością snu? Nad tym pytaniem pochylili się naukowcy z Instytutu Psychologii, Uniwersytetu Western Ontario w Kanadzie. Wyniki ich badania mogą Cię zaskoczyć.
Dlaczego dzieci mają problemy ze snem?
Po przeprowadzeniu ponad 98 badań, naukowcy wybrali 60 czynników, które mogą mieć istotną rolę w zaburzeniach snu u dziecka. Dodatkowo 10 z tych czynników zbadano jeszcze raz, aby mieć pewność, że są najważniejsze. Udało się je pogrupować do trzech kategorii: środowisko, biologia i psychologia.
Z biologicznego punktu widzenia najbardziej istotne okazały się temperament dziecka i wiek. Już w wieku niemowlęcym problemy ze snem mogą wskazywać, że maluch będzie dzieckiem bardziej wrażliwym i wymagającym. Natomiast naukowcy zauważyli, że im starsze dziecko, tym mniej wykazywało odchyleń od spokojnego snu. Może to wynikać z tego, że mózg dzieci nauczył się już zarządzać fazami aktywności i odpoczynku, a także tym, że coraz mniejszy wpływ na jego aktywność mają czynności i rutyna poprzedzająca sen.
Natomiast z punktu widzenia psychologii, problemy ze snem wynikały z zachowania dzieci, a także tego, jak rodzice współpracowali ze sobą.
Dlaczego dzieci mają kłopoty z zasypianie i wybudzają się?
Naukowcy odkryli, że dzieci, które miały problemy jako niemowlęta, mogą również mieć kłopoty ze snem gdy będą starsze, albo nawet dorosną. Również często przyczynami kłopotów ze snem u dzieci, okazywały się jeszcze nie zdiagnozowane problemy psychiczne. Wyróżniono dwie grupy problemów związanych ze snem: problemy z internalizacją (takie jak lęk i depresja) oraz problemy z eksternalizacją (problemy z przestrzeganiem zasad i koncentracją). Problemy z internalizacją mogą utrudniać dzieciom uspokojenie się i zasypianie ze względu na wyższy poziom stresu. Problemy z eksternalizacją mogą utrudniać dzieciom przestrzeganie zasad i rutyn, co też utrudnia zasypianie.
Odkryto również, jak duża jest rola rodziców w procesie spokojnego snu i zasypiania u dzieci. Okazało się, że jeśli rodzice spójnie przestrzegali zasad i potrafili wyznaczać reguły w domu tak, aby dziecko czuło się bezpiecznie, dzieci były mniej zestresowane i spokojniej zasypiały. Również dzieci rodziców silnie reagujących na drobne zdarzenia czy problemy, o wiele trudniej zasypiały w nocy.
Naukowcy potwierdzili również, że z punktu widzenia środowiskowego spore znaczenie dla spokojnego snu najmłodszych ma sposób i czas korzystania przez nich z elektroniki. Używanie przez dzieci smatrfonów lub tabletów przed snem, powodowało częstsze problemy w nocy. Zarówno utrudniało to wydzielanie melatoniny, jak i ciekawe programy, czy gry, pobudzały
Stwierdzono także, że dziecięce problemy ze snem mogą się częściej pojawiać w rodzinach o niższych dochodach. Nie wiązano tego jednak bezpośrednio ze statusem finansowym, a raczej z brakiem wykształcenia lub koniecznością prac zmianowych powodujących pewne zaburzenia czuwania u dziecka.
Bibliografia
Risk and protective factors and processes for behavioral sleep problems among preschool and early school-aged children: A systematic review, Adam T.Newtona, Sarah M.HonakerbGraham J.Reidc
CZYTAJ TEŻ >> Wakacje 2021 - czy można zrealizować bon 500 plus?