Duszący kaszel u dziecka DOMOWE SPOSOBY - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Duszący kaszel u dziecka DOMOWE SPOSOBY

Duszący kaszel u dziecka DOMOWE SPOSOBY

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Duszący kaszel u dziecka

Najczęściej atakuje w nocy, nie pozwalając na spokojny sen. Duszący kaszel u dziecka jest bardzo męczący, może być również objawem poważnych chorób. Jak go leczyć i nie dopuścić do poważnych następstw?

Kaszel jest reakcją obronną organizmu na substancje drażniące.  Mogą go wywoływać czynniki zewnętrzne takie jak  suche powietrze, dym lub alergeny. Może być również objawem różnych chorób górnych dróg oddechowych. Przeważnie jego przyczyną jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Kaszel to odruch obronny naszego organizmu wywołany podrażnieniem błony śluzowej. Organizm chcąc się pozbyć drażniącej substancji próbuje ją w ten sposób usunąć.

Duszący kaszel u dziecka – co oznacza?

Duszący kaszel u dziecka zwykle występuje w początkowej fazie choroby i jest zwiastunem rozwijającej się infekcji. Jest on też suchy, inaczej zwany nieproduktywnym, czyli bez towarzyszącego mu odksztuszania zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Gardło jest podrażnione co wywołuje odruch kaszlowy jednak śluz nie zostaje odkrztuszony i nadal zalega w drogach oddechowych. Długotrwały suchy kaszel powoduje podrażnienie gardła i oskrzeli, co może sprawiać ból w tych miejscach. Gdy trwa dłużej niż 3 dni, a żadna infekcja się nie rozwija może być objawem alergii lub astmy. Długotrwały duszący kaszel wymaga konsultacji z lekarzem, który ustali jego przyczynę i podejmie właściwe leczenie.

Duszący kaszel u dziecka – domowe sposoby

Suchy, duszący kaszel u dziecka będący objawem infekcji może świadczyć zarówno o zwykłym przeziębieniu, jak i o zapaleniu oskrzeli, krtani i tchawicy. Ze względu na to, że jest bardzo uciążliwy dla dziecka nie można go ignorować. Aby zapobiec rozwinięciu się choroby najlepiej będzie oprócz leczenia objawów wspierać równocześnie odporność malucha. Jeśli nie jest to konieczne to unikaj stosowania antybiotyków, które szybko zwalczają chorobę, ale w efekcie osłabiają organizm. Staje się on wtedy bardziej podatny na kolejne infekcje.

Duszący kaszel pojawia się u dziecka zwykle wtedy, gdy ma ono nadmiernie wysuszoną śluzówkę gardła. Aby złagodzić te objawy:

  • Dbaj o prawidłowe nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, używaj nawilżacza lub połóż wilgotny ręcznik na kaloryferze.
  • Wietrz pokój dziecka. Oczywiście rób to wtedy, gdy malucha w nim nie ma. Świeże powietrze oczyszcza drogi oddechowe i nawilża je. Wyeliminuj także czynniki drażniące takie jak dym czy perfumy, które mogą podrażniać śluzówki malucha i powodować napady duszącego kaszlu.
  • Utrzymuj właściwą temperaturę powietrza. W pokoju, gdzie przebywa dziecko temperatura nie powinna przekraczać 20°C. W ciepłym powietrzu szybciej rozwijają się zarazki, dodatkowo ciepło potęguje obrzęk podrażnionego gardła i wzmaga ataki kaszlu. Gdy dziecko ma atak duszącego kaszlu bez obaw możesz z nim wyjść na chwilę na świeże powietrze, nawet zimą. Chłód zniweluje obrzęk. Starszemu dziecku możesz podać lody, które zadziałają tak samo jak chłodne powietrze.
  • Stosuj inhalacje. Do miski wlej gorącą wodę, dodaj go niej zioła takie jak rumianek, lipa lub dodaj kilka kropli olejku sosnowego lub eukaliptusowego. Miskę postaw przy łóżeczku malucha. Możesz również zastosować inhalator, do którego wlejesz roztwór soli fizjologicznej.
  • Podawaj dziecku duże ilości płynów, co nie tylko nawilży śluzówki, ale również pomoże organizmowi wypłukać wszelkie szkodliwe mikroorganizmy i zapobiec rozwinięciu się infekcji. Najlepsze do picia będą herbatki ziołowe (rumiankowa lub z lipy). Dzieci, które ukończyły roczek mogą już pić herbatę z miodem i cytryną.
  • Podawaj dziecku syropy nawilżające, łagodzące suchy kaszel oraz przeciwkaszlowe, hamujące odruch kaszlu, ale nie stosuj ich dłużej niż przez 3-4 dni. Jeśli mimo podawania syropu duszący kaszel nie ustępuje zwróć się po pomoc do lekarza.
  • Stosuj domowe syropy na kaszel. Szczególnie dobrze działa syrop z buraka. Wystarczy go pokroić i zasypać cukrem lub zalać miodem. Tak przygotowany zostaw pod przykryciem na całą noc, a na drugi dzień podaj dziecku jedną łyżkę syropu 3 razy dziennie.  Równie dobrze działa ciepłe mleko z miodem.

Jeśli kaszel pojawia się u niemowlaka najlepiej od razu iść do lekarza, bo u tak małego dziecka trudno jest rozpoznać rodzaj kaszlu, a co za tym idzie ocenić co jest jego przyczyną. U starszych dzieci wizyta u lekarza jest konieczna, gdy kaszel nie ustępuje kilka dni lub gdy oprócz kaszlu pojawiają się inne niepokojące objawy takie jak gorączka, katar czy biegunka, a domowe sposoby nie są w stanie im zaradzić.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Kaszel u dzieci – rodzaje, leczenie i zagrożenia>>

Syrop na kaszel dla niemowląt>>

Najnowsze komentarze

  • 91.214.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Powiem szczerze, ze u mnie od razu musi być podany dobry syrop, który zatrzyma stan zapalny. Bez tego nawet nie liczę na pozbycie się kaszlu.
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    na pewno wyprobuje :)
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    ja zawsze kładę mokry ręcznik na kaoryfer! przed snem otwieram na chwile okno- jeżeli jest to okres grzewczy!