Domowy sposób na zatoki: jak sobie pomóc? 4 metody - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Domowy sposób na zatoki: jak sobie pomóc? 4 metody

Domowy sposób na zatoki: jak sobie pomóc? 4 metody

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Motoki Tonn on Unsplash

Sezon jesienny to czas katarów i bólów zatok. Jaki jest domowy sposób na zatoki, który pomoże je odblokować?

Zatoki to przestrzenie znajdujące się pomiędzy kośćmi twarzoczaszki i wypełnione są powietrzem. Natomiast błony śluzowe zatok produkują wydzielinę, która w sprzyjających ku temu warunkach może być przyczyna stanu zapalnego. Może się tak dziać w wyniku działania bakterii lub wirusów (wirus grypy, paragrypy, rinowirusy, orbiwirusy, wirusy RS) będące następstwem stanu zapalnego dróg oddechowych. Dobrze więc znać domowy sposób na zatoki, który pomoże w tych dolegliwościach nie tylko w sezonie jesienno-zimowym.

Domowy sposób na zatoki: jak sobie pomóc?

Objawem stanu zapalnego zatok może być ból i rozpieranie, a także bardzo charakterystyczny ból przy pochylaniu się. Do tego może dojść złe samopoczucie, bóle głowy a nawet gorączka. Ból zatok u dziecka i sposoby jego leczenia zawsze należy skonsultować najpierw z lekarzem. Natomiast jako domowy sposób na zatoki dorośli mogą spróbować sobie pomóc domowymi inhalacjami, stosując np. zwykłą parówkę, która pomoże odprowadzić wydzielinę. Jako domowy sposób na zatoki sprawdzą się również nebulizacje z soli fizjologicznej lub jej 3 procentowego roztworu. Można również zastosować preparaty do inhalacji z kwasem hialuronowym.

Dobrym domowym sposobem na zatoki, zwłaszcza w początkowym etapie problemów z zatokami, mogą być ich irygacje i miejscowy masaż, który poprawi ukrwienie w tym miejscu.

Do parówek na zatoki można również użyć kilka kropli olejków eterycznych, jak: eukaliptusowy, sosnowy, z drzewa herbacianego. Sprawdzą się również zioła – między innymi rumianek, tymianek, szałwia. 

Bardzo ważne, aby w przypadku kataru, czy problemów z zatokami dużo pić. Dobre nawodnienie pomoże rozrzedzić zalegającą wydzielinę i ja wydalić.

CZYTAJ TEŻ >> Zapalenie ucha u dziecka - objawy i leczenie