Domowe oczyszczanie twarzy i ciała - naturalne kosmetyki - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Domowe oczyszczanie twarzy i ciała - naturalne kosmetyki

Domowe oczyszczanie twarzy i ciała - naturalne kosmetyki

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @ domowe oczyszczanie twarzy i ciała - naturalne kosmetyki

Podstawą piękna skóry jest jej właściwe oczyszczanie, które możesz wykonać przy użyciu produktów codziennego użytku tj. miód, cukier, kawa czy owoce. Wbrew pozorom nie jest to przepis na ciasto, z tych komponentów sporządzimy własne kosmetyki. Domowe oczyszczanie twarzy i ciała polega bowiem na zastosowaniu naturalnych składników.

Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że można w łatwy i najważniejsze naturalny sposób wyprodukować kosmetyki we własnym domu. Nadmiar produktów kosmetycznych w drogeriach sprawia, że nawet nie zastanawiamy się co dany produkt ma w składzie. Po prostu kupujemy gotowy preparat przeznaczony dla konkretnego typu skóry, który ma ją pielęgnować, a potem zastanawiamy się czemu nie działa. Problem tkwi w tym, że do kosmetyków oprócz podstawowych składników pielęgnacyjnych, dodawane jest wiele konserwantów, które mają przedłużyć ich trwałość. Niestety często takie dodatki sprawiają, że kosmetyk zamiast pomagać w niwelowaniu problemów skórnych wpływa na ich spotęgowanie.

Domowe oczyszczanie twarzy i ciała możemy przeprowadzić za pomocą produktów przygotowanych samodzielnie na bazie surowców naturalnych (np, oleje roślinne, mleko, zioła). W łatwy, tani i ekonomiczny sposób możemy wyprodukować naturalne kosmetyki, które są łagodniejsze i lepiej tolerowane przez skórę niż kosmetyki zawierające chemiczne dodatki.

Przygotowanie skóry do oczyszczania

Przed rozpoczęciem zabiegów pielęgnacyjnych należy skórę odpowiednio przygotować. Przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia i resztki makijażu. Umyj twarz środkiem oczyszczającym stosując przy tym chłodną lub letnią wodę, nigdy nie używaj ciepłej wody do oczyszczania skóry. Jeśli nie masz makijażu wodoodpornego to wystarczy przetrzeć twarz mleczkiem kosmetycznym.

Peeling

Następnie zrób peeling przeznaczony dla twojego rodzaju skóry. Wykonanie każdego peelingu jest takie samo, należy połączyć wszystkie składniki ze sobą. Następnie delikatnie wmasowuj go w skórę okrężnymi ruchami, tak żeby jej nie podrażnić. Później dokładnie spłucz.

Peeling cukrowy

Cera normalna

Składniki:

  • 2 łyżeczki cukru
  • 0,5 łyżeczki oliwy

Peeling miodowy

Cera sucha lub wrażliwa

Składniki:

  • 1 łyżka otrębów (albo płatków owsianych),
  • 1 łyżka mleka
  • 1 łyżka miodu

Peeling z zieloną herbatą i awokado

Cera tłusta lub mieszana
Składniki:

  • 3-4 łyżeczki cukru,
  • 2 łyżeczki olejku migdałowego,
  • 2 łyżeczki ekstraktu z zielonej herbaty,
  • 3-5 łyżeczek zmiażdżonego awokado.

Parówka oczyszczająca pory

Po oczyszczeniu skóry peelingiem możemy zrobić tzw. parówkę, aby otworzyć pory i dzięki temu łatwiej pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Do miski z gorącą wodą wrzucamy zioła tj. mięta pieprzowa, tymianek, rumianek. Możemy również dodać olejki np. do cery tłustej i mieszanej olejek z drzewa herbacianego, do cery wrażliwej, suchej i normalnej olejek różany.

Domowe oczyszczanie twarzy i ciała - MASECZKI

Najważniejsza część oczyszczania twarzy to odpowiednio dobrana do typu cery maseczka. Właśnie po to przygotowujemy skórę peelingiem i parówką, żeby łatwiej wniknęły w nią składniki odżywcze, oczyszczające i wygładzające maseczki. Możemy stosować jedną wybraną przez siebie maseczkę raz na tydzień lub wybrać kilka i stosować je na przemian w zależności od wymagań naszej skóry. Jeśli cera jest bardzo zanieczyszczona to po zastosowaniu maseczki oczyszczającej możemy dodatkowo nałożyć maseczkę z białek jaj zmieszanych z sokiem z cytryny, aby ściągnąć pory i ujednolicić koloryt skóry.


Nawilżające dla cery suchej, wrażliwej i normalnej

Maseczka miodowa:
Łyżeczkę miodu połącz z łyżeczką słodkiej śmietanki. Rozprowadź na twarzy. Spłucz najpierw ciepłą, potem letnią wodą.

Maseczka bananowo – mleczna (nawilżająca)
Połówkę banana rozgnieć na jednolitą masę, dodaj 2 łyżeczki mleka i dobrze wymieszaj. Nałóż na twarz na 15 min., zmyj ciepłą wodą.

Maseczka śmietankowa (oczyszczająca)
Składniki:
4 łyżki śmietany, kilka kropli soku z cytryny.

Mieszankę dobrze zmieszaj, nałóż na twarz i zostaw na 20 min. Zmyj letnią wodą i dodatkowo spłucz zimną.

Oczyszczające dla cery tłustej i mieszanej

Maseczka drożdżowa

Maseczka ma działanie złuszczająco-oczyszczające i wybielające.
Łyżkę drożdży wymieszaj z przegotowaną zimną wodą, dodaj kilkanaście kropli soku z cytryny. Papkę nałóż na twarz i pozostaw do wyschnięcia. Następnie zwilżonymi opuszkami palców rozmasowuj maseczkę na skórze przez kilka minut. Zmyj.

Maseczka miodowa z białkiem

Maseczka działa przeciwzapalnie, gojąco i napinająco.
Składniki:
2 łyżeczki płynnego miodu, 1 białko.

Ubij luźno białko z miodem. Przygotowaną masę nałóż na twarz na 25 min., następnie spłucz letnią wodą.

Maseczka z ziemniaka (matująca)
Składniki:
Rozgnieciony, ugotowany ziemniak zmieszaj z 2 łyżkami zimnego mleka i kilkoma kroplami soku z cytryny. Nałóż na twarz na 10 min.

Odżywcze do cery dojrzałej

Maseczka bananowa
Składniki:
Pół banana rozgnieć na papkę, dodaj łyżkę otrębów migdałowych i tyle olejku migdałowego, aby powstała papka o konsystencji maseczki. Nałóż grubo na twarz, 20 min. odczekaj i spłucz letnią wodą.


Maseczka algowa
Składniki:
Łyżeczka miodu, kropla olejku różanego, 1/3 łyżeczki proszku z alg.

Olejek zmieszać z miodem, na koniec dodać algi. Nałożyć na twarz po 15 min. Zmyć ciepłą wodą.

Toniki

Tak oczyszczoną twarz przemyj tonikiem, aby przywrócić skórze neutralne pH, odżywić i zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów. Pamiętaj, że toniki domowej roboty są bardzo nietrwałe, bo nie zawierają żadnych konserwantów, więc rób małe ilości, które szybko zużyjesz. Gotowy tonik można przechowywać w lodówce przez ok. 3-4 dni. Później traci swoje właściwości.

Tonik laurowy do cery tłustej

Trzy suszone liście laurowe wrzuć do szklanki i zalej je wrzątkiem (250 ml). Kiedy napar wystygnie, przelej go do buteleczki i włóż do lodówki.

Tonik ogórkowy do cery mieszanej

Zmiksuj w blenderze na jednolita masę pokrojonego w kostkę ogórka. Następnie odciśnij sok do butelki kosmetycznej, dodaj wyciśnięty sok z aloesu (1 łyżkę) i wymieszaj z wodą mineralną (w proporcji 1:1). Mocno wstrząśnij.

Tonik różany do cery suchej, wrażliwej, naczynkowej
Wsyp do małego garnka garść płatków róży i zalej je wodą (do momentu przykrycia płatków). Przykryj garnek pokrywką i gotuj na małym ogniu do momentu, aż woda nabierze koloru płatków i zauważysz olejek unoszący się na wodzie (zazwyczaj ok. 45 minut). Przecedź płyn i pozostaw do wystygnięcia. Następnie przelej do butelki kosmetycznej. Tak przygotowany tonik włóż do lodówki.

Tonik miodowy do cery normalnej

W lekko podgrzanych 100 ml wody destylowanej rozpuść łyżkę mioduoraz 15 ml soku z cytryny. Ostudzony roztwór przelej do butelki kosmetycznej i dobrze wstrząśnij. Jeśli twoja skóra jest zmęczona, dodaj jeszcze 25 ml żelu z aloesu, który nawilży oraz ukoi skórę.

Domowe oczyszczanie ciała

Peeling antycelulitowy

Kofeina zawarta w kawie wpływa na redukcję objętości komórek tłuszczowych i wykazuje działanie antycellulitowe.

Składniki:

  • 100 g kawy mielonej
  • 3 łyżeczki cynamonu
  • woda

Wykonanie:

Kawę zalewamy niewielką ilością wrzątku tak, aby wody było około centymetr więcej niż kawy. Dodajemy cynamon. Mieszamy dokładnie do powstania papki i odstawiamy do wystygnięcia. Po kąpieli wmasowujemy peeling w zwilżoną skórę ciała i pozostawiamy na około 5-15 minut. Spłukujemy dokładnie ciepłą wodą. 


Peeling czekoladowy

Składniki: 1 i 1/2 szklanki brązowego cukru, 1/2 szklani cukru pudru, 1 łyżka kakao, 1/2 szklanki oleju kokosowego, 1/4 szklanki olejku migdałowego.

Wykonanie: Składniki wymieszaj. Wmasowuj w zwilżoną skórę okrężnymi ruchami 1-2 razy w tygodniu.

Scrub do ciała z grejpfrutem

Składniki: 2 szklanki oliwy z oliwek, 2/3 szklanki miodu, ½ łyżeczki grejpfrutowego olejku eterycznego, ¼ łyżeczki rozmarynowego olejku eterycznego, 3 szklanki soli (polecam sól koszerną lub morską).

Scrub nie tylko wygładza skórę, ale również nawilża i odżywia dzięki zawartości oliwy z oliwek.

Maseczki na szyję i dekolt

Pielęgnacja skóry octem jabłkowym
Skóra szyi i dekoltu jest szczególnie cienka, wrażliwa i ma skłonności do powstawania zmarszczek, dlatego należy ją szczególnie pielęgnować. Nacieranie skóry mieszanką octu z wodą w proporcji 1: 1 odżywia i pielęgnuje. Tak przygotowana mieszanka nadaje się również, jako tonik do twarzy.

Maseczka bananowa
Banany zawierają dużo magnezu. Zgnieciony, dojrzały banan wymieszaj z małym kubkiem jogurtu naturalnego. Nałóż maseczkę równomiernie na dekolt i pozostaw 20 min. Zmyj letnią wodą.

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika mama.janka
    mama.jankaIkona zgłaszania komentarza
    brakuje mi czasu na eksperymentowanie, wole kupić sprawdzony i naturalny kosmetyk https://www.bioiq.eu/pl/ jak kupie od nich kosmetyki to sluzą mi długo, ponieważ sa bardzo wydajne, a co wazne moja wrażliwa skóra je akceptuje
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Fajne, przyjemne takie domowe SPA! Jednak warto zrobić coś dla siebie..
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Lubię peeling kawowy.. kocham ten zapach.. A maseczkę może z banana..