Dom Narodzin – co to jest?
To samodzielne instytucje pozaszpitalne, prowadzone przez wysoko wykwalifikowane położne, które sprawują opiekę nad kobietami w ciąży oraz rodzącymi. Znajdują się w pobliżu szpitali (maksymalna odległość to 10 km), a w Polsce są to często wydzielone, specjalnie przygotowane pokoje w szpitalach. Z Domami Narodzin współpracuje grupa lekarzy, zawsze gotowa pojawić się z pomocą medyczną w razie wystąpienia jakichkolwiek komplikacji. Przyszłe mamy w czasie ciąży mają możliwość zapoznania się z wyposażeniem pokoi, porozmawiać z kadrą położnych, które zawsze postarają się wyjść naprzeciw oczekiwaniu rodzącej.
W Polsce na razie funkcjonują dwie takie placówki – Przyszpitalny Dom Narodzin przy szpitalu św. Zofii w Warszawie, w którym całość usługi jest bezpłatna dla kobiet mających ubezpieczenie zdrowotne na terenie naszego kraju, a druga w Łomiankach pod Warszawą, jest to prywatny (płatny) Dom Narodzin Świętej Rodziny Wandy Ekielskiej.
Czy każda kobieta może rodzić w Domu Narodzin?
Bardzo ważne jest, aby zgłosić się do placówki z odpowiednim wyprzedzeniem tzn. mniej więcej w 36 tyg. ciąży kobieta musi zgłosić się do poradni przyszpitalnej lub samego Domu Narodzin, aby przejść kwalifikacje. Przeciwwskazania do porodu w tej placówce to na przykład:
- przedwczesny poród
- ciąża bliźniacza
- niefizjologiczne ułożenie dziecka w macicy (np. miednicowe)
- ciąża wysokiego ryzyka
- ciężki choroby matki (układu krążenia, endykronologiczne, zakaźne, psychiczne, metaboliczne i inne).
Oprócz tego poszczególne Domy Narodzin mają swoje wykazy przeciwwskazań, do których mogą zaliczyć się stan po zapłodnieniu pozaustrojowym lub po dwóch i więcej poronieniach, konflikt serologiczny, szacowana zbyt niska lub zbyt duża masa płodu, stan po operacjach macicy i inne.
Czym różni się poród w Domu Narodzin od porodu szpitalnego?
Już w okresie ciąży przyszła mama dokładnie zapoznaje się z personelem oraz wyposażeniem placówki. Pokoje w Domu Narodzin przypominają pokoje hotelowe, mają przytulne, pięknie umeblowane wnętrza, każdy ma własną łazienkę. Ciężarna przygotowuje plan porodu, możliwy jest poród rodzinny lub w wodzie.
Ideą Domów Narodzin jest nastawienie na poród naturalny. Opiekę nad mamą i dzieckiem sprawuje położna (której wyboru także dokonuje wcześniej matka), kobiecie nie zakłada się wenflonu, nie przyspiesza się porodu, nie nacina krocza ani nie stosuje łagodzenia bólu środkami medycznymi (w tym znieczulenia zewnątrzoponowego), oczywiście jest do wyboru cała gama środków i sposobów naturalnych.
W razie wystąpienia nieprawidłowości zagrażających zdrowiu i życiu matki lub dziecka wzywana jest pomoc lub rodząca transportowana jest na oddział szpitalny. Każda kobieta rodzi we własnym rytmie i dogodnej pozycji. Na każdym etapie porodu otoczona jest spokojną atmosferą, z poszanowaniem intymności, gdyż zapewnienie wysokiego poczucia bezpieczeństwa znacznie zmniejsza odczuwanie bólu przez rodzącą.
Noworodek jest badany codziennie przez pediatrę. Wykonywane są wszystkie badania i zabiegi, przewidziane dla malucha w pierwszych dniach życia. Jeśli kobieta ma takie życzenie, może opuścić Dom Narodzin po 24 godzinach od porodu, ale wtedy jest konieczna wizyta kontrolna z dzieckiem między 3 a 6 dobą życia, aby sprawdzić przebieg żółtaczki noworodkowej, laktacji, przybierania masy ciała dziecka itd.
Dom Narodzin to ciekawa alternatywa dla kobiet, które mają prawidłowy przebieg ciąży, ale z jakiegoś powodu np. zbyt dużej odległości od szpitala, nie chcą rodzić w domu, a jednocześnie chciałyby uniknąć warunków typowo szpitalnych. Miejmy nadzieję, że w naszym kraju liczba Domów Narodzin zacznie szybko się zwiększać.