Dlaczego otulanie jest ważne?
Przez cały okres ciąży dziecko było bezpieczne w brzuchu mamy. Tak rosło, jadło, odpoczywało i spało. W końcu nadszedł poród i wyrwał malucha ze znanego świata, po czym pchnął w obcy, gdzie jest mnóstwo nieznanych bodźców. Nic nie jest już takie, jak powinno. Brakuje tej bliskości mamy, znanych szumów, spokoju. Mimo że od razu po narodzinach maluch trafia w ramiona mamy, to i tak musi mierzyć się z nową sytuacją.
Dlaczego otulanie jest ważne?
Przez cały okres ciąży dziecko było bezpieczne w brzuchu mamy. Tak rosło, jadło, odpoczywało i spało. W końcu nadszedł poród i wyrwał malucha ze znanego świata, po czym pchnął w obcy, gdzie jest mnóstwo nieznanych bodźców. Nic nie jest już takie, jak powinno. Brakuje tej bliskości mamy, znanych szumów, spokoju. Mimo że od razu po narodzinach maluch trafia w ramiona mamy, to i tak musi mierzyć się z nową sytuacją.
Dlaczego otulamy dzieci?
Co ciekawe, nawet pediatrzy polecają ciasno otulać dziecko, dzięki czemu będzie o wiele spokojniejsze. Wcale takie ograniczenie ruchów i delikatny ucisk nie będą dla niego niebezpieczne. Wręcz przeciwnie. Przypomną mu o znajomym środowisku w brzuchu mamy, gdzie właśnie było dosyć ciasno, ale ciepło i spokojnie. Dlatego od razu się wycisza i łatwiej zasypia.
Takie ciasne otulanie sprawia, że dziecko czuje się bezpiecznie, a także jest mniejsza szansa na odruch Moro (nagłe wyprostowanie kończyn, wygięcie pleców i odchylenie głowy do tyłu z powodu nagłego hałasu lub zmiany pozycji). A otulacz dla noworodka może sprawić, że nie będzie tego odruchu i dziecko nie będzie się nagle bez powodu wybudzać.
Sposób na kolkę
Kolka to dolegliwość, o której wciąż nie wiemy wiele, a z którą musi mierzyć się niejedno dziecko i jego rodzice. Jednak otulacz może pomóc poradzić sobie z kolką. Takie owinięte dziecko łatwiej jest wciąż na ręce.
Poza tym właśnie otulone dziecko z pewnością będzie spało na plecach, co jest najbezpieczniejszą pozycją dla malucha. Dodatkowo nie trzeba go nakrywać kocykiem, co może jedynie zagrażać dziecku.
Jak długo można otulać?
Tak jak korzystanie z innych akcesoriów i to nie trwa wiecznie. Najlepiej otulać tak do 3 miesiąca życia. Ogólnie jednak powinno się zrezygnować z otulania, gdy dziecko staje się bardziej aktywne i samo przewraca się na brzuch i boki.
Poza tym okres adaptacji może trwać różny okres czasu. Niektóre dzieci już po kilku dniach przyzwyczają się do tego, że znalazły się poza brzuchem mamy. Inne będą potrzebować więcej czasu, nawet paru tygodni.
Nie trzeba też od razu rezygnować z otulania. Można na początek uwalniać rączki, potem całe ciało. Warto też obserwować przy tym dziecko i oceniać, kiedy będzie najlepszy czas na rezygnację z otulacza.
Metoda Karpa
Metoda ta pomaga w spokojnym zasypianiu dziecka. W pierwszych tygodniach dziecko wciąż potrzebuje podobnych warunków, jak w brzuchu mamy. Dlatego, by mogło zasypiać i przesypiać noce, warto zapewnić mu odpowiednie warunki:
- Otulenie – na początek trzeba właśnie skorzystać z otulacza. Owijamy dziecko tak, by rączki i nóżki znalazły się blisko ciała, a z kokonu wystawała jedynie głowa. Można do tego wykorzystać także kocyk czy pieluchę tetrową, ale otulacz może być wygodniejszy w korzystaniu.
- Ułożenie – najlepiej na brzuchu lub lekko na boku. Główka powinna być skierowana nieznacznie w dół. Dziecko najlepiej przytulić do siebie.
- Szum – jako że w brzuchu dziecko słyszało wciąż jakieś szumy (np. przepływającą krew, bicie serca), to jest przyzwyczajone do tego typu dźwięków. Nazywamy to białym szumem. To pomaga przeważnie dzieciom o wiele lepiej zasnąć. Wystarczy włączyć suszarkę, odkurzacz lub odpowiednie nagranie.
- Kołysanie – w brzuchu mamy dziecko wciąż się kołysało. Właśnie dlatego kołysanie na rękach pomaga w zasypianiu.
- Ssanie – i na koniec ssanie. Zarówno pierś, jak i smoczek zaspokajają to pragnienie i działają uspokajająco na dziecko.
Jaki otulacz wybrać?
Gdy planujemy w końcu zakupić odpowiedni otulacz, powinniśmy zwrócić uwagę na parę kwestii:
- Elastyczność materiału – powinien dobrze przylegać do skóry dziecka, ograniczać ruchy, ale ich nie krępować.
- Miękkość materiału – będzie miał wciąż styczność ze skórą dziecka, dlatego warto zadbać o przyjemność dotyku.
- Przewiewność i przepuszczalność powietrza – nie powinno się korzystać z otulacza zrobionego ze sztucznych tkanin, które mogą doprowadzić do przegrzania. Najlepiej, by był zrobiony z bawełny, bambusa lub podobnych tkanin.
- Nie powinien posiadać ostrych wykończeni, drapiących metek.
- Musi posiadać zabezpieczone suwaki, które nie zadrapią skóry dziecka.
- Rozmiar otulacza – nie może być za duży, ponieważ nie będzie spełniał swojej funkcji.