Czym są zaburzenia osobowości?
To zaburzenia, które charakteryzują się utrwalonymi cechami oraz wzorcami zachowań i funkcjonowania w społeczeństwie. Te czynniki mogą stanowić trudności w życiu rodzinnym czy zawodowym. Wspomniane cechy kształtują się w dzieciństwie lub w wieku młodzieńczym, natomiast można je zauważyć w dorosłości. Problem ten ma przewlekły charakter. Jednak przy odpowiedniej terapii zaburzenia osobowości mogą wywierać dużo mniejszy wpływ na codzienne funkcjonowanie.
Zwróć uwagę, że zaburzenia nie stanowią jednostki chorobowej, a odmienność w charakterze i sposobie zachowania. Pacjentom trudno wcielić się w rolę szefa, rodzica czy pracownika. To duży problem, który może hamować ich rozwój zawodowy oraz wpływać na występowanie lęku przed porażką.
Na szczęście komfort życia da się znacznie poprawić. Wystarczy odwiedzić specjalistę z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic i umówić się na wizytę online lub w gabinecie. Jeżeli więc podejrzewasz zaburzenia osobowości, nie czekaj i porozmawiaj z ekspertem.
Rodzaje zaburzeń osobowości
Zaburzenia osobowości mają zróżnicowany charakter i obejmują kilka typów. Sprawdź, czy mogą dotyczyć Ciebie lub bliskich Ci osób.
- Osobowość paranoiczna – charakteryzuje ją nadmierna podejrzliwość w stosunku do innych;
- Osobowość borderline – towarzyszy jej trudność z określeniem własnej tożsamości, tendencję do samookaleczeń, uczucie pustki oraz wiele innych symptomów;
- Osobowość chwiejna emocjonalnie - typ impulsywny – pojawiają się gwałtowne zmiany nastroju i stanu psychicznego. Ponadto pacjenci nie przewidują konsekwencji swoich zachowań;
- Osobowość histrioniczna – głośne i teatralne zachowania;
- Osobowość narcystyczna – przekonanie o wyjątkowości i wyższych umiejętności od innych;
- Osobowość obsesyjno-kompulsywna – potrzeba perfekcjonizmu w działaniach i lęk prowadzący do przymusu wykonywania określonych czynności;
- Osobowość schizoidalna – niechęć do kontaktów społecznych, chłód emocjonalny;
- Osobowość unikająca – unikanie kontaktów społecznych w obawie przed odrzuceniem;
- Osobowość zależna – potrzeba bliskości i trudność w usamodzielnieniu się.
Wszystkie rodzaje zaburzeń wymagają specjalistycznego wsparcia. Pierwszym etapem terapii jest wywiad, a następnie ekspert dobiera najlepsze dla pacjenta rozwiązania.
Przyczyny zaburzeń osobowości
O występowaniu zaburzeń mogą decydować różne czynniki. Bardzo często ma na to wpływ rodzina, czynniki genetyczne, psychospołeczne czy biologiczne. Pacjenci często nie otrzymywali poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, a także doświadczali traum i wielu konfliktów. Eksperci z Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic pomogli już wielu osobom, niezależnie od ich stanu czy przyczyn problemów. Zdecydowanie warto postawić na sprawdzoną terapię.