Czym leczyć przeziębienie? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czym leczyć przeziębienie?

Czym leczyć przeziębienie?

Autor zdjęcia/źródło: @materiały Partnera artykułu

Przeziębienie to choroba wirusowa wywołana przez m.in. rynowirusy, koronawirusy, adenowirusy, której towarzyszą objawy takie jak: katar, kichanie, ból gardła, kaszel, gorączka i ogólne osłabienie. Występują zwykle w przeciągu 1-2 dni od zakażenia, które najczęściej przenosi się drogą kropelkową. Początkowo nasilenie objawów może być znaczne, a następnie po 3-4 dniach ustępuje.

Utrzymuje się zwykle tydzień i nie pozostawia powikłań. Jednak gdy się pojawi, może sprawiać trudności w codziennym funkcjonowaniu, dlatego ważne jest odpowiednie i szybkie postępowanie.

Odpoczynek w domu

Rezygnacja z codziennych obowiązków i pozostanie w domu to pierwsza decyzja, jaką powinniśmy podjąć wraz z wystąpieniem pierwszych symptomów przeziębienia. Osłabiony w tym czasie organizm podatny jest na inne infekcje i potrzebuje czasu na regenerację. Zwłaszcza w ciężkich przypadkach przeziębienia, kiedy występuje duże prawdopodobieństwo grypy, odpoczynek w łóżku jest zalecanym rozwiązaniem.

Odpowiednie nawodnienie i zdrowa dieta

Przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów jest bardzo ważne, zwłaszcza jeżeli przeziębieniu towarzyszy gorączka. Wraz z potem z organizmu usuwana jest woda i elektrolity, których niedobór może prowadzić do poważniejszych konsekwencji. Dlatego uzupełnianie płynów powinno odbywać się systematycznie, najlepiej za pomocą wody mineralnej, opcjonalnie ziołowych herbat i rozcieńczonych soków owocowych. Dodatkowo pomimo zmniejszonego apetytu nie można rezygnować z przyjmowania posiłków, ponieważ w tym czasie organizm potrzebuje dodatkowego źródła energii, aby zwalczyć infekcję. Dobrze, aby w diecie znalazły się świeże owoce i warzywa, które zaopatrzą organizm w potrzebne witaminy.

Inhalacje parowe

Inhalacje, czyli wdychanie podgrzanego powietrza, to bardzo dobry sposób na uciążliwy katar i zatkany nos. Powodują nawilżenie wysuszonych błon śluzowych jamy nosa i ułatwiają oddychanie, rozrzedzając nagromadzoną wydzielinę i zmniejszając obrzęk. Do tego celu można wykorzystać ziołowe olejki dostępne w aptekach lub sól, które należy dodać do gorącej wody i wdychać wraz z parą wodną przez około 10-15 minut. Inhalacje powinno powtarzać się 2-3 razy dziennie i w przypadku zauważenia nieprawidłowości należy je przerwać. Ponadto w przypadku zatkanego nosa można skorzystać z leków obkurczających naczynia nosowe i poprawiających drożność (np. ksylometazolina), które w przeciwieństwie do inhalacji mogą wysuszać jamę nosa.

Leki przeciwgorączkowe

Towarzysząca przeziębieniu gorączka znacznie pogarsza ogólne samopoczucie, ale nie zawsze wymaga zastosowania leków przeciwgorączkowych. Zażywanie tego rodzaju leków znajduje uzasadnienie dopiero po wystąpieniu temperatury wskazującej na gorączkę (powyżej 38°C), ponieważ stosując je wcześniej, pozbawiamy organizm możliwości do walki z infekcją. W tym celu można sięgnąć po paracetamol lub niesteroidowe leki przeciwzapalne, gdzie na przeziębienie Aspirin, łączący działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne będzie bardzo dobrym rozwiązaniem.

Leki przeciwkaszlowe

Kaszel towarzyszący przeziębieniu można podzielić na dwa rodzaje: suchy (bezproduktywny) i mokry (z wydzieliną). Oba przypadki wymagają innego postępowania. Kaszel suchy, zwłaszcza taki, który wybudza ze snu, może być leczony przy udziale środków przeciwkaszlowych (np. dekstrometorfan). Natomiast kaszel mokry będzie wymagał podania środków ułatwiających odkrztuszanie (np. bromheksyna, ambroksol).