Czym jest wszawica? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czym jest wszawica?

Czym jest wszawica?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały partnera artykułu

Wiele osób uważa, że pasożyty są problemem wyłącznie tych osób, które nie dbają o higienę. Wszawica jest przykładem na to, że takie myślenie ma niewiele wspólnego z prawdą. Chorobą tą mogą się zarazić wszyscy, bez względu na wiek, status czy stan zdrowia. W początkowym etapie wszawica przebiega bezobjawowo, dlatego może rozprzestrzeniać się bez alarmujących symptomów.

Wszawica – powszechna choroba pasożytnicza

Wszawica może przebiegać bezobjawowo, szczególnie przy pierwszej infekcji lub gdy jest ona lekka. Świąd jest najczęstszym symptomem i jest on spowodowany reakcją alergiczną na ukąszenia tych pasożytów. Swędzenie i pieczenie skóry głowy może pojawić się jednak dopiero po 4–6 tygodniach od momentu gdy pierwszy pasożyt znalazł się na żywicielu. Oznacza to, że w tym czasie mogło wykluć się już ok. 200 nowych osobników.

Kolejne objawy, które świadczą o tym, że czas rozpocząć zwalczanie wszawicy, mogą obejmować łaskotanie lub uczucie poruszania się czegoś we włosach, drażliwość i bezsenność, rany na głowie spowodowane zadrapaniami, które czasami mogą zostać zainfekowane bakteriami zwykle bytującymi na skórze ludzi.

Wszy głowowe nie są nosicielami żadnej niebezpiecznej choroby, dlatego też nie są uważane za zagrożenie dla zdrowia człowieka. Potrafią sprawić ogromny dyskomfort, jednak zwalczanie wszawicy specjalistycznymi preparatami jest szybkie i skuteczne.

Czego nie robić przy wszawicy?

Niektóre z domowych sposobów zwalczania wszy, na jakie możemy się natknąć w internecie, obejmują smarowanie głowy olejami, mocnym alkoholem, a nawet majonezem. Żadna z tych metod nie jest ani szybka, ani skuteczna, a może jedynie przyczynić się do pogłębienia stanu zapalnego. Pamiętajmy też, że oprócz dorosłych osobników trzeba się pozbyć także gnid, a te nie odkleją się od włosów, jeśli nie potraktuje się ich specjalnym preparatem.

Zwalczanie wszawicy przy zastosowaniu odpowiednich środków, takich jak Parasidose, zajmie nam kilkanaście minut, a przy stosowaniu olejów i mozolnym wyrywaniu gnid może to zająć przynajmniej kilka dni. W dodatku nie mamy wtedy pewności, czy nasze działania były skuteczne.

Skuteczne zwalczanie wszawicy

Tak naprawdę wystarczą dwa kroki w celu eliminacji wszy i gnid: naniesienie na całe włosy preparatu, pozostawienie go na 15 minut i dokładne wyczesanie martwych pasożytów gęstym grzebieniem po upływie tego czasu. Umycie głowy zwykłym szamponem kończy kurację. Skuteczny preparat na wszy działa wieloetapowo. W pierwszym kroku zabija dorosłe wszy poprzez upośledzenie ich układu oddechowego, co możemy zauważyć już po kilku sekundach od nałożenia preparatu. Następnie zmiękcza on spoiwo, którym przyklejone są do włosów gnidy, dzięki czemu można łatwo je usunąć przy pomocy dołączonego do zestawu grzebienia. Terapię należy zastosować u wszystkich członków rodziny, nawet jeśli nie mają oni jeszcze typowych objawów wszawicy.