Czy osoby starsze wstydzą się swojej… starości? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy osoby starsze wstydzą się swojej… starości?

Starość jest kolejnym etapem w życiu każdego człowieka. Z wiekiem nasi dziadkowie i babcie stają się mniej sprawni fizycznie. Dlatego powinniśmy ich przekonać, aby korzystali z tych wszystkich rzeczy, które mogą ułatwić im normalne funkcjonowanie w codziennym życiu.

Czy osoby starsze wstydzą się swojej… starości?

Autor zdjęcia/źródło: www.sxc.hu

    Starość jest normalnym zjawiskiem, kolejnym etapem w życiu każdego z nas. Dopóki mamy lat kilkanaście, nawet o niej nie myślimy. Gdy przekraczamy trzydziestkę, zaczynamy się zastanawiać nad życiem. A gdy osiągniemy pięćdziesiątkę, jesteśmy już bardzo dojrzałymi osobami, które od pół wieku stąpają po tej ziemi.

    Z wiekiem także zaczynają się u nas różne dolegliwości. Wiele starszych osób skarży się na bóle nóg, gorszy wzrok, słuch, problemy z ciśnieniem. Wielu także jest przewlekle chorych. I właśnie to pogarszanie się zdrowia, bywa przyczyną braku akceptacji starości.

    Często tak bywa, iż starsza osoba, która ma problemy ze słuchem, wstydzi się tego i za nic w świecie nie chce iść do protetyka słuchu, aby zbadać swój poziom słyszalności i w razie konieczności nosić aparat słuchowy. Podobnie jest z zawrotami głowy. Podczas wstawania, czy nawet chodzenia u osób starszych występują zawroty głowy. A ile osób nosi ze sobą laski? Bardzo mało. Nasi dziadkowie i babcie wstydzą się iść, podpierając laską – uważają, iż jest to zbędny przedmiot, a zawroty… to nic, jakoś to będzie.

    Dla nas, młodych ludzi widok starszej osoby z aparatem słuchowym, w okularach, czy podpierającej się laską, jest najnormalniejszą w świecie koleją rzeczy, zwykłym codziennym obrazkiem. Przecież my także staniemy się kiedyś staruszkami i będziemy potrzebować różnych aparatów i przyrządów, aby normalnie funkcjonować. Jednak nasi dziadkowie i babcie jakoś nie mogą tego zaakceptować. Nie potrafią zrozumieć, że laska, czy aparat słuchowy są dla ich dobra. Służą przede wszystkim poprawie jakości ich życia i bezpieczeństwa. Chronią przed nagłym potknięciem się i upadkiem, poprawiają jakość widzenia nie tylko w domu, ale również na drodze, oraz ostrzegają przez zbliżającym się niebezpieczeństwem np. nadjeżdżającym samochodem.

    Dlatego kochane babcie i cudowni dziadkowie – korzystajcie z tego, co Wam się słusznie należy. Używajcie tych niewielkich „cudów techniki”, które ułatwią Wam życie na tym, nie zawsze przyjaznym starszym ludziom świecie…