Projekt kuchni z salonem czy wyspą? Ty wybierasz!
Projektowanie kuchni, zwłaszcza gdy robimy to pierwszy raz, może okazać się nie lada wyzwaniem. Poziom trudności wzrasta, gdy pomieszczenie ma nietypowy kształt lub układ, co nierzadko wymaga zastosowania niestandardowych rozwiązań. Od czego zatem zacząć projekt kuchni z wyspą, połączonej z salonem lub kuchni w bloku?
W pierwszej kolejności warto zastanowić się, co w obecnej kuchni nam odpowiada, a z czego na pewno chcielibyśmy zrezygnować. Konieczne jest też określenie własnych potrzeb i oczekiwań, co pozwoli na zdefiniowanie takich elementów, które w nowej kuchni po prostu muszą się znaleźć.
Jeśli w naszej wyobraźni powoli kreuje się koncepcja tej przestrzeni, dobrze byłoby nadać jej bardziej namacalną formę. Bez obaw – brak zdolności plastycznych nie stanowi tutaj żadnej przeszkody. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się tu program do projektowania kuchni online, który można znaleźć w sieci. Nawet oferująca podstawowe funkcje aplikacja umożliwi nam przygotowanie zarysu projektu, który następnie możemy omówić z projektantem czy architektem. W ten sposób możemy stworzyć kuchnię naszych marzeń, w której doskonały styl idzie w parze z funkcjonalnością.
Jak zaprojektować kuchnię? Podziel ją na strefy
Zastanawiając się, jak zaprojektować kuchnię, aby była wygodna, musimy mieć świadomość, że każde tego typu wnętrze musi składać się z pięciu określonych stref. Podział kuchni na części pozwala na wprowadzenie do wnętrza zasad ergonomii, zapewniających komfortowe i bezpieczne korzystanie z pomieszczenia. Przygotowując projekt kuchni, należy uwzględnić w nim:
- strefę zapasów – składa się z lodówki, zamrażarki oraz szafki na inne produkty spożywcze, których nie trzeba trzymać w warunkach chłodniczych. Strefa zapasów powinna znajdować się jak najbliżej wejścia do kuchni;
- strefę przechowywania – znajdują się w niej szafki do przechowywania niewielkich urządzeń AGD, garnków, naczyń czy sztućców;
- strefę zmywania – w tej części powinien mieścić się zlewozmywak, kosz na śmieci oraz opcjonalnie zmywarka;
- strefę przygotowywania posiłków – na tę część kuchni składają się blaty robocze lub wyspa;
- strefę gotowania – jej najważniejsze elementy wyposażenia to kuchenka z piekarnikiem, opcjonalnie można postawić tu także mikrofalówkę.
Jak samemu zaprojektować kuchnię? Trójkąt roboczy
By korzystanie z kuchni było wygodne, a poruszanie się po niej bezpieczne, tworząc projekt kuchni, należy również wprowadzić zasadę trójkąta roboczego. O czym mówi ta reguła? Określa ona, jak należy ustawić najważniejsze urządzenia kuchenne, czyli lodówkę, kuchenkę oraz zlew. Jak dobrze zaprojektować kuchnię, by zastosować w niej tę zasadę?
Planując rozmieszczenie wymienionych sprzętów, należy zwrócić uwagę, by uch ustawienie przypominało trójkąt. Ponadto wskazane urządzenia powinny znajdować się w odpowiednich odległościach od siebie. Między lodówką a zlewem powinno pozostawać od 120 do 210 cm przestrzeni. Dystans między lodówką a kuchenką powinien wynosić od 120 do 270 cm. Z kolei zalecana odległość dzieląca zlew i kuchenkę to od 120 do 210 cm – może być mniejsza, ale w miarę możliwości warto, by było to nie mniej niż 90 cm.
Należy jednak mieć świadomość, że nie w każdej kuchni da się wprowadzić trójkąt roboczy. Świetnym przykładem takiej sytuacji jest projekt kuchni w bloku o układzie jednorzędowym, w której meble oraz urządzenia kuchenne są ustawione w jednej linii. Jak zaprojektować małą kuchnię w bloku o takim układzie? Chcąc zapewnić sobie komfort pracy, trzeba zadbać o to, by wszystkie sprzęty były rozmieszczone w określonej kolejności. Najlepiej, by przy wejściu zlokalizowana była lodówka, za którą zamontujemy zlew. Następnym elementem powinien być główny blat roboczy, za którym znajdzie się kuchenka oraz opcjonalnie blat pomocniczy.