Opublikowany przez: Familiepl 2023-02-28 11:59:52
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie: Unsplash
Czas Wielkiego Postu w kościele katolickim to okres, gdy wierni bardziej zwracają się ku swojej duchowości – poszcząc, modląc się i wspominając mękę Jezusa. W tym czasie obowiązuje cykliczne dni postu, a także post ścisły w Środę Popielcową i Wielki Piątek. W te dni wiernych obowiązuje post ścisły, który pozwala na spożycie jednego posiłku do syta oraz dwóch skromnych posiłków w ciągu dnia oraz powstrzymanie się od spożywania mięsa. Może to być trudny moment dla wielu wiernych, a zwłaszcza dla ciężarnych, które przecież mają specjalne potrzeby. Czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły, a także w pozostałe dni postne?
W okresie Wielkiego Postu wierni powinni powstrzymać się od hucznych zabaw, a także niejedzenia mięsa w piątki. Są jednak dwa dni, kiedy wszystkich wiernych obowiązuje post ścisły – tj. Środa Popielcowa i Wielki Piątek. Czy jednak kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły? Kościół nie wskazuje jasno, czy kobietę w ciąży obowiązuje post ścisły, jednak jego patriarchowie jasno wskazują, że w kwestii ścisłego postu kobieta w ciąży powinna kierować się zdrowym rozsądkiem, swoim samopoczuciem, ale też wskazani lekarza prowadzącego.
Mimo, że zarówno Kodeks Prawa Kanonicznego jak i wytyczne Episkopatu Polski nie odpowiadają dokładnie na pytanie, czy kobietę w ciąży obowiązuje ścisły post, nieco jaśniej wyjaśnił to w rozmowie z KAI biskup Adam Bałabuch.
- Na zdrowy rozsądek matka musi sama podjąć decyzję o przestrzeganiu postu ścisłego. Każdy stan związany z życiem lub zdrowiem matki podlega innym przepisom. Kiedy post wpływa negatywnie na samopoczucie kobiety można z niego zrezygnować. Zdrowie matki i dziecka jest najważniejsze – stwierdził biskup Adam Bałabuch.
CZYTAJ TEŻ >> Jak zgłosić dziecko do ZUS krok po kroku
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.