Zaburzenia odżywiania, mogą być bardzo poważnymi stanami wpływającymi na funkcje fizyczne, psychologiczne i społeczne. Są to złożone schorzenia psychiczne, które często wymagają interwencji ekspertów medycznych i psychologicznych, aby zmienić ich przebieg.
Czym są zaburzenie odżywiania?
Zaburzenia odżywiania, to szereg stanów psychicznych, które powodują rozwój niezdrowych nawyków żywieniowych. Mogą zacząć od obsesji na punkcie jedzenia, masy ciała lub jego kształtu.
W ciężkich przypadkach zaburzenia odżywiania mogą powodować poważne konsekwencje zdrowotne, a nieleczone mogą nawet doprowadzić do śmierci. W rzeczywistości zaburzenia odżywiania należą do najbardziej śmiertelnych chorób psychicznych.
Osoby z zaburzeniami odżywiania mogą mieć różne objawy. Typowe objawy to poważne ograniczenie jedzenia lub nadmierne objadanie się, które prowadzi do wymiotów lub wielogodzinnych ćwiczeń. Chociaż zaburzenia odżywiania mogą wpływać na osoby każdej płci na każdym etapie życia, coraz częściej występują u mężczyzn.
Co powoduje zaburzenia odżywiania?
Eksperci uważają, że wiele czynników może przyczyniać się do zaburzeń odżywiania.
- Jednym z nich jest genetyka. Osoby, które mają rodzeństwo lub rodzica z zaburzeniami odżywiania, wydają się być bardziej narażone na jego rozwój,
- Kolejnym czynnikiem są cechy osobowości. W szczególności neurotyczność, perfekcjonizm i impulsywność to trzy cechy osobowości, często powiązane z wyższym ryzykiem rozwoju zaburzeń odżywiania,
- Inne potencjalne przyczyny, to presja bycia szczupłą, preferencje kulturowe dla szczupłości oraz kontakt z mediami promującymi idealne sylwetki,
- Niedawno eksperci zasugerowali, że różnice w budowie i biologii mózgu mogą również odgrywać rolę w rozwoju zaburzeń odżywiania. W szczególności, tymi czynnikami mogą być: poziomy neuroprzekaźników, serotoniny i dopaminy.
Jak leczyć zaburzenia odżywiania?
Metody leczenia zaburzeń odżywiania różnią się w zależności od rodzaju i konkretnych potrzeb. Ekspert może pomóc Ci rozwiązać problemy związane z jedzeniem, zaproponować odpowiedni przebieg leczenia, wypisać receptę na leki (erecepta) i pomóc uporać się z nimi. Leczenie obejmuje:
- Psychoterapia
Psycholog/psychiatra, może określić najlepszą psychoterapię dla Twojego stanu. Wielu osobom z zaburzeniami odżywiania poprawia się, dzięki terapii poznawczo-behawioralnej. Ta forma terapii pomaga zrozumieć i zmienić zniekształcone wzorce myślenia, które kierują zachowaniami i emocjami.
- Podejście Maudsleya
Ta forma terapii rodzinnej pomaga rodzicom nastolatków z anoreksją. Rodzice aktywnie pomagają z jedzeniem dziecka, jednocześnie ucząc go zdrowszych nawyków.
- Leki
Niektóre osoby z zaburzeniami odżywiania, cierpią na inne stany, takie jak lęk lub depresja. W tym wypadku, najlepszy rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty po diagnozę i ereceptę na odpowiednie leki. Przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych lub innych leków może poprawić te stany. W rezultacie, poprawie ulegają, Twoje myśli o sobie i jedzeniu.
- Poradnictwo żywieniowe
Dietetyk, przeszkolony w zakresie zaburzeń odżywiania może pomóc poprawić nawyki żywieniowe i opracować pożywne oraz smaczne plany posiłków. Ten specjalista może również udzielić wskazówek dotyczących zakupów spożywczych, planowania posiłków i przygotowywania posiłków.
Najlepsze podejście do leczenia jest często połączeniem wszystkich tych specjalistów pracujących razem w celu uzyskania kompleksowego leczenia, które zajmie się aspektami fizycznymi, psychicznymi i behawioralnymi.
Jeśli uważasz, że ktoś w Twoim otoczeniu ma zaburzenia odżywiania, najlepsze co możesz zrobić, to wspierać go, nie oceniać i zachęcać do udania się do specjalisty, w celu skorzystania z odpowiedniego leczenia lub dopilnowania czy przepisana erecepta, została wykupiona. Powrót do zdrowia po zdiagnozowaniu i leczeniu zaburzeń odżywiania, może zająć dużo czasu. Chora osoba, może mieć okresy nawrotów do starych zachowań, szczególnie w okresach stresu. Jeśli jesteś blisko takiej osoby, ważne jest, abyś był przy niej cierpliwy, przez cały okres jej zdrowienia.