Czy dzieci mogą pić napoje energetyczne? Toksykolog wyjaśnia - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy dzieci mogą pić napoje energetyczne? Toksykolog wyjaśnia

Czy dzieci mogą pić napoje energetyczne? Toksykolog wyjaśnia

Autor zdjęcia/źródło: Photo by Jamie Street on Unsplash

Popularność napojów energetycznych, tzw. energetyków ciągle wzrasta. W ich składzie znajduje się kofeina. Dlaczego kofeina jest dla dzieci niebezpieczna?

Jednym z głównych składników napojów energetycznych jest kofeina. Mimo, że kawa jest zdrowa i dorośli mogą pić 4 filiżanki kawy dziennie, jest substancją uzależniającą. Sprawdź, co mówi o piciu przez dzieci napojów energetycznych specjalista – toksykolog.

Kofeina zawarta w energetyku wpływa na dziecko

“Wypicie 250 ml takiego napoju energetycznego jest równoznaczne z wypiciem dwóch kaw.  Dzieciom zaś kawy raczej nie podajemy, zwłaszcza w takiej ilości “- mówi Eryk Matuszkiewicz – toksykolog ze szpitala im. Franciszka Raszei w Poznaniu. - Kofeina powoduje przyspieszoną pracę serca, powoduje niepokój, powoduje pobudzenie, powoduje drżenie rąk - wyjaśnia toksykolog. 

U dzieci te objawy są wyjątkowo nasilone. Ich mniejsza masa ciała sprawia, że działanie kofeiny jest silniejsze niż u człowieka dorosłego. Kofeina uzależnia w sposób fizyczny. Co, jeśli dziecko sięga po energetyk kilka razy dziennie? Ekspert dodaje także, że popularne napoje energetyczne zawierają dużo węglowodanów, często w formie łatwo przyswajalnej glukozy, której nadmiar także jest szkodliwy. 

>>> Czytaj też: Najlepsze prezenty dla babci i dziadka ZESTAWIENIE 2021

Ekspert dodaje także, że napoje energetyczne uzależniają także w sposób behwioralny. To znaczy, że nie wyobrażamy sobie codziennego – czasem kilkukrotnego w ciągu dnia - normalnego funkcjonowania bez wypicia energetyku. Jest to bardzo niebezpieczne. Im dziecko wcześniej zacznie sięgać po tego typu napoje, tym wcześniej i silniej uzależni się od kofeiny i tym trudniej będzie później z tego uzależnienia wyjść. 

Dlaczego dzieci sięgają po napoje energetyczne?

Obecna sytuacja, zdalna nauka, ciągłe przebywanie w domu, pora roku uboga w światło słoneczne i zbyt długie korzystanie z komputera i urządzeń mobilnych, sprawiają, że dzieci wcześniej sięgają po napoje energetyczne. Jako rodzice pamiętajmy także, że dzieci sięgają o to co my. Jeśli więc po nieprzespanej nocy z powodu oglądanego do późna serialu lub gry, sięgamy po energetyk, dziecko prawdopodobnie zrobi to samo. 

>>> Czytaj też: Kawa: 10 rzeczy o kawie, które warto wiedzieć. Prawda i mity!

Źródło: pap.pl