Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu
W ostatnim czasie pojawiły się w mediach informacje o zmianach dotyczących Pierwszej Komunii Świętej wprowadzonych przez Episkopat w związku z reformą w szkolnictwie. Zapowiadano m.in., że w wyniku tych zmian w 2014 dzieci nie przystąpią do I Komunii Świętej. Czy to prawda? Co tak naprawdę oznaczają zmiany wprowadzone przez Episopat dla dzieci i rodziców? Odpowiedzi na te pytania udzielił nam Bp Marek Mendyk, Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP. Oto jego wypowiedź:
W związku z projektem MEN, aby 6-latki od przyszłego roku obowiązkowo wysłać do szkoły, została znowelizowana Podstawa Programowa Nauczania Religii w szkołach. Aby umożliwić dobre przygotowanie dzieci do I Komunii Św. postanowiono wprowadzić trzyletni okres przygotowania. (wcześniej był dwuletni!). Wobec tej sytuacji będzie to klasa III (9 rok życia dziecka). Jeśli ten projekt MEN nie zostanie zrealizowany, nadal pozostanie klasa II (9 rok życia).
Uwzględniając ewangelizacyjny wymiar katechezy będzie to dobra okazja, by wspólnie z rodzicami podjąć przygotowanie do I Komunii.
Niektórzy pytają, dlaczego akurat ten 9 rok życia jest tak ważny? Nie chodzi tu wyłącznie o ten konkretny 9. rok życia, ale całą pierwszą fazę rozwojową dziecka (7-9 lat). W tym czasie dziecko przekracza próg szkoły, w tym czasie następuje adaptacja do środowiska szkolnego, do jego wymagań, do nauczycieli, rówieśników. Bardzo intensywne są przeżycia natury społecznej, znacznie poszerza się też grono osób, które mają swój wpływ na dziecko. Rozszerza się krąg przedmiotów, zdarzeń i spraw, które wywołują u dziecka reakcje emocjonalne. Coraz większą przewagę zdobywają uczucia wyższe (moralne, społeczne) wyrażane wobec innych ludzi.
Psychologowie zwracają uwagę, że w tym czasie istnieje u dziecka szczególna podatność na kształtowanie uczuć związanych ze sferą wartości moralnych i religijnych. Ten rozwój motywacyjno-emocjonalny u dziecka jest tu mocno zauważalny. W praktyce przygotowania do pełnego udziału we Mszy św. jest to bardzo ważne.
Mogłoby się wydawać, że w jednym roku nie będzie w Polsce uroczystości pierwszokomunijnych. Ale tak nie musi być. Może się tak zdarzyć, że w jednej klasie pierwszej (a tak jest w niektórych szkołach) uczą się razem 6- i 7-latki.
Przygotowując do I Komunii św. (która przecież zakłada doświadczenie wspólnoty) trudno rozdzielać wspólnotę klasową. Tak więc o tym, czy będzie w danym roku uroczystość pierwszokomunijna, będą decydować biskupi diecezjalni we współpracy z duszpasterzami i rodzicami.
Trzeba pamiętać, że są regiony w Polsce, gdzie nadal praktykowana jest tzw. wczesna Komunia św. Jeśli proboszcz odpowiedzialny za przygotowanie sakramentalne w parafii uzna, że atmosfera religijno-moralna w rodzinie jest na tyle dobra i można pozwolić na to, aby dziecko przystąpiło do I Komunii Św. a rodzice rzeczywiście tego pragną, to pewnie nic nie przeszkodzi, aby taka uroczystość mogła się odbyć wcześniej niż w klasie II czy III. Ale też coraz częściej zdarza się, że uroczystość pierwszokomunijna praktykowana jest właśnie w klasie III.