Opublikowany przez: Kasia P. 2018-12-28 16:29:53
Autor zdjęcia/źródło: Włoski dziecka @ unsplash
Około 7-go miesiąca główka maluszka w łonie mamy zaczyna porostać gęstym meszkiem. Dzięki niemu maluszek pojawia się na świecie z główką, która jest pokryta zazwyczaj włoskami. Te włoski jednak są bardzo delikatne i szybko jednak się wytrą, a w ich miejsce wkrótce pojawią się właściwe włosy dziecka. Jak dziedziczymy włosy? Jak je pielęgnować? Jakie tricki stosować kiedy dziecko nie lubi moczenia głowy? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi poniżej.
UWAGA! Niepokojąca jest jedynie sytuacja gdy półroczne już dziecko nie ma żadnych włosków ani meszku na głowie. Skonsultuj się wtedy z dermatologiem.
Za kolor włosów odpowiedzialna jest eumelanina. Jest to barwnik (jedna z form melaniny) o odcianiach od brązowego do czarnego. Jak się domyślasz duże stężenie eumelaniny skutkuje ciemnym kolorem włosów, a im tego barwnika mniej, tym włoski dziecka są jaśniejsze. Tendencje do ilości barwnika dzieci dziedziczą po krewnych (niekoniecznie rodzicach). Dziedziczymy także strukturę oraz gęstość włosów.
Uwaga! Z wiekiem poziom eumelaniny może rosnąć, dlatego nie zdziwmy się, że z biegiem lat dziecko będzie miało coraz ciemniejsze włoski.
Włoski dziecka rosną szybciej niż u osób dorosłych. Można powiedzieć, że w dzieciństwie włosy rosną najszybciej. Badania mówią nawet o ok. 0,4 mlimetra dziennie. Dla porównania nam dorosłym włosy rosną średnio 12 cm w skali roku.
Jeśli na główce maluszka pojawi się czuprynka trzeba ją czesać. Wybierz szczotkę z naturalnego włosia. Chodzi o to by rozprowadzać substancje natłuszczające, które produkują gruczoły łojowe, po całej długości włosków. Za sprawą takiego zabiegu chronimy włoski przed wysuszeniem. Poza szczotkowaniem ważne także są regularne masaże skóry głowy. W ten sposób poprawiamy dotlenienie i odżywienie cebulek włosów. No i nie można zapomnieć o przyjemności jaką czerpie mały szkrab z takiego zabiegu.
UWAGA! Ciemieniucha to najczęstsza zmora maluszków. Są to tłuste, żółte łuski na głowie dziecka. Szybko się ich pozbędziesz natłuszczając skórę głowy oliwką lub odpowiednim preparatem dla dzieci na ciemieniuchę.
Może być bajkową przygodą, ale i koszmarem. Dzieci naprawdę różnie reagują na fryzjera, dlatego warto dopytać o miejsce z dobrym podejściem do dzieci. Tak naprawdę chodzi w tym wszystkim o wygodę dziecka. Najlepiej sprawdzają się krótkie fryzurki. Jeśli już koniecznie dziecko chce mieć długie włosy, pamiętaj o ich odpowiednim czesaniu i splątywaniu, np. w warkoczyki.
# 1 Stosuj łagodne, naturalne kosmetyki przeznaczone dla dzieci (bezzapachowe, nie uczulające, nie pieniące się).
# 2 Myj włosy tak często, jak często się przetłuszczają. Nie musisz myć głowy dziecka codziennie, jeśli włosy są w dobrej kondycji.
# 3 Rondo osłaniające buźkę przed wodą może być bardzo przydatne.
# 4 W razie wypadku sięgaj po okularki pływackie lub specjalnie profilowane kubeczki do polewania głowy dziecka.
# 5 Długowłosym dzieciom nakładaj po myciu odżywkę, żeby włoski łatwiej się rozczesywały.
Artykuł okazał się przydatny? Zostaw mi swój komentarz poniżej!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.